Fő funkciójuk, hogy átváltják a közpénzt magánvagyonná

2016. január 03. 12:16

El tudja valaki képzelni ma Magyarországon, hogy az ügyészség elvisz mondjuk egy minisztert vagy egy kormányon lévő párt valamelyik vezetőjét?

2016. január 03. 12:16
Jancsics Dávid
HVG

Ön a doktori értekezésében azt igyekezett megmutatni, hogy az egyes társadalmi rétegek milyen eszközöket, erőforrásokat használnak, milyen kapcsolati hálókat mozgatnak. Milyen következtetésekre jutott?


Főleg Kelet-Európában, a posztszocialista országokban az emberek előszeretettel használnak különböző cserékre mindenféle informális hálózatokat, amelyek átszövik a társadalmat. Én segítek neked a hétvégi házad felépítésében, te segítesz a gyerekemet berakni a középiskolába. Egyrészt a szocialista múlt, másrészt nagyon sok esetben a gazdasági-szervezeti kényszer terelgeti az embereket arra, hogy az ilyen kisebb-nagyobb stikliket alkalmazzák. Az már egészen más, amikor ezeket az informális hálózatokat tudatosan használják abból a célból, hogy pénzt vegyenek ki a rendszerből. Elkezdenek formális szervezeteket, cégeket létrehozni korrupciós célból, professzionális »brókereket« használni, akiknek csak az a dolguk, hogy profi módon, főállásban, korrupt hálózatokat kapcsoljanak össze. Ezek nagyon sokszor ügyvédek, ügyvédi irodák: az ő dolguk olyan szerződési struktúrákat kreálni, amelyeken keresztül kiveszik a pénzeket a rendszerből.

Mindez kizárólag a mostani kormánytöbbség kétharmados hatalmi túlsúlyának a sajátja?

Van különbség a korábbiakhoz képest. A korrupció, mint mondtam, már intézményesült, a napi rutin része, azaz nem egy-egy deviáns esetről beszélhetünk. Már nem nokiás dobozról, borítékokról és néhány millióról beszélünk. Ma a direkt pénzvisszaosztásoknál is sokkal finomabb mechanizmusokkal manipulálnak. Ez most így néz ki: kapsz állami megrendelést vagy milliárdos, vissza nem térítendő támogatást, cserébe az előre megjelölt sportszövetséget vagy klubot kell finanszíroznod. Vagy megrendelést kapsz óriási, többmilliárdos beruházásra, de a megnevezett közreműködőknek kell megbízást adnod a piaci ár sokszorosáért, képzésre, tanácsadásra, szoftverfejlesztésre. Így cirkuláltatják a pénzeket ide-oda a különböző szereplők között, ami nehezen megfogható; ráadásul gyakorlatilag a szabályokat betartva áramlik ki elképesztően sok erőforrás. Az összegekről nem tudunk mit mondani. Óriási programok futnak 20-30-40 százalékkal túlárazva. Az is látszik, hogy a korábbi kormányzatiakhoz képest ezek a programok, beruházások meg is valósulnak. Nincsenek már másfél méteres kilátók, semmibe vezető autósztrádák – ez azt is jelenti, hogy kifinomultabb és profibb a módszer, így abba nem lehet belekötni, hogy teljesen fals dolgokra költötték a pénzt. Azzal pedig egy átlagember nem tud, az ellenőrzésre elvben hivatott intézmény pedig nem akar semmit kezdeni, ha a 8 milliárdos terv 9,5 milliárdból valósul meg. Az állami fizetésből élők megmagyarázhatatlan vagyoni gyarapodása, a csodálatos több száz milliós vagyonok azért különösen érdekesek, mert nem egy-egy minisztériumi főosztályvezetőről, közép- vagy felső szintű államhivatalnokról beszélünk, hanem a politikai elit csúcsáról.


És mit segített, hogy a sajtó feltárta a trafikmutyit?

Azoknál az ügyeknél lehet eredményt elérni, ahol ténylegesen vannak vesztesei a dolognak. Ilyen a trafikmutyi és a földtender is. Valószínűleg az ellenzék impotenciája miatt nem sikerült ezeket a vesztes szereplőket úgy megmozgatni, aktivizálni, hogy igazán komoly nyomást lehessen kifejteni a kormányra. Amikor Sheldon Silvert, New York állam egyik legbefolyásosabb demokrata politikusát korrupció miatt elkapják, az jelzi, hogy az amerikai ügyészség a politikától független szereplője az intézményrendszernek. El tudja valaki képzelni ma Magyarországon, hogy az ügyészség elvisz mondjuk egy minisztert vagy egy kormányon lévő párt valamelyik vezetőjét?
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 194 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2016. január 04. 09:41
Mennyivel kényelmesebb a korrupciót kutatni,maszatolni, mutyizni, mint tetten érni!
trendo
2016. január 04. 06:35
Ez az ország minimum a 150 éves török uralom óta görgeti maga előtt a korrupció, umbulda, sumákolás mélyen az emberek agyába szívódott gyakorlatát. Itt senki sem tisztességes, csak javakhoz való hozzájutás mértékében és módjában vannak alkalmi és helyi különbségek. És persze, mindig vannak nyertesek és vesztesek. Felül harácsolunk, alul irigykedünk! Ez a magyar sors. A lúzerok, akik elől a konkurensek megszerzik az általuk is óhajtott vagyont, azok persze kiabálnak, vádaskodnak. És persze, azonnal befogják a szájukat, ha a sors kegyelméből ők ülhetnek a húsosfazék mellé. Onnantól már csak az elégedett csámcsogás és böfögés hallatszik :)))
Krapulax
2016. január 03. 20:29
Mindenkinek a figyelmébe ajánlanám Jancsics egy korábbi cikkét, amiben a Hunvald féle (értsd. NEM FIDESZES) ingatlanpanama hálózati szerkezetét elemzi szerzőtársával. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10967494.2012.684019
Öreg
2016. január 03. 19:36
Ennek a szerencsétlennek az a kérdése, hihető e, hogy elvisz az ügyészség egy minisztert. Én inkább azt kérdezném: elhiszi-é bárki, hogy a bíróság elítél akárkit, aki a ballib hatalom alatt vezető volt. Nem, kedves Uraim, az eljáró bíró-ügyész olyan eljárási hibákat vét, hogy később megsemmisítik az ítéletet. A következő perben már védőügyvég lesz a hiba elkövetője - természetesen a korábbi vádlottak valamelyikét védi!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!