Házasság, gyerek, család: közös munka, közös vállalás

2015. december 20. 09:05

Egy családbarát politika feladata nem az, hogy a visszacsinálhatatlan emancipációt visszacsinálva a nőket visszakényszerítse a szülés-takarítás-főzés hármasságba, hanem az, hogy anyagilag könnyebbé tegye a gyerekvállalást.

2015. december 20. 09:05
Pintér Bence
Mandiner

A minap megtudtam, hogy családomban nem is én vagyok a „családfő”. Telefonos felmérésben vettem részt, ahol a demográfiai adatoknál a hölgy fahangon nekem szegezte a kérdést: a háztartásban egyébként ön a családfő? Nem tudtam hirtelen válaszolni, nem beszéltük meg a házasságkötéskor, hogy ki a családfő, én pedig nem vindikálnám magamnak ezt a címet –végtére is, mire fel? Megkérdeztem tehát, mi dönti el, hogy ki a „családfő”. Hát, aki a legtöbbet keresi! –  jött a válasz. Így tudtam meg, hogy egészen a közelmúltig nem is én voltam a„családfő”.

Aktuális téma ez manapság. Kövér László kezdte feszegetni a nőtémát: ő azt mondta, hogy „szeretnénk, ha lányaink az önmegvalósítás legmagasabb minőségének azt tartanák, ha unokákat szülhetnének nekünk”. Tőle függetlenül, de a témába vágva Kovács Ákos arról beszélt az Echo TV-nek egy hosszú interjúban, hogy úgy érzi: a nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyit keressenek, mint a férfiak. „A nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyi pénzt keressenek, mint a férfiak. Én így érzem. (…) [A dolguk] a női princípiumot betelejesíteni, nem? Valakihez tartozni. Valakinek gyereket szülni” − mondta.

A Telekom Ákos szavai nyomán felmondta az énekessel kötött szponzorációs szerződést, mire a kormány erre felmondta a minisztériumok Telekomos szerződését – azóta pedig arról beszélnek, hogy a Telekom megsértette az alaptörvényt, mert véleménye miatt „diszkriminálta” Ákost. Kész is a „botrány”.

*

Akkor első körben tisztázzunk pár dolgot: ez nem diszkrimináció. Ákosnak megvan a joga a véleményéhez, a Telekomnak meg a sajátjához. Egy magáncég egy előadóval kötött szponzorációs szerződést. Az, hogy ezt felmondja, mert nem érzi vállalhatónak a művész világképét, az a cég és a művész magánügye. Semmilyen alkotmányos jogot, de még jogot sem sértett a Telekom – ráadásul az egészhez semmi, de semmi köze a kormánynak. Óvodás tempó és durva félrevezetés folyik a témában – ráadásul a hírt úgy tálalták először, hogy az összes szerződését bontja fel a kormány, csak később javítottak a jóval kisebb léptékű verzióra. Mozgott is a Telekom-árfolyam rendesen.

Képzeljük el a fordított esetet: XY művész mondjuk a melegházasság mellett szólal fel nyilvánosan, mire az őt szponzoráló cég felmondja vele a szponzorációs szerződést. Nyilván hatalmas felháborodás övezné a lépést egyik, csendes támogatás másik oldalon – mint most, csak fordítva. A kormány vajon ebben az esetben is kiállna a véleményszabadság mellett és felmondaná a szerződést az adott céggel? Vagy csendben bólogatna? Igazából mindegy: a kormánynak akkor sem lenne hozzá az ég világon semmi köze.

Most, hogy letudtuk a fenti kötelező köröket, beszéljünk arról, amit Ákos mondott.

*

Nem tudom, van-e egyáltalán olyan, hogy ez vagy az lenne a „nők dolga”. Férfi nem tud gyereket szülni, erre csak a nők képesek – de nem muszáj nekik. Ugyan sokak szerint van még mit dolgozni az emancipáció terén (van is), de az is tény: a folyamat legfontosabb szakaszán már túl vagyunk Magyarországon is. Ez van. A nők jogilag egyenlőek, hivatalosan semmiféle megkülönböztetés nem érheti őket. Magyarul: ugyanazért a munkáért bizony keressenek ugyanannyit mint a férfiak. Pont.

Számos példán látom a környezetemben, hogy a gyerekvállalás és a karrier nem feltétlenül zárja ki egymást; a gyerekvállalás kitolódásában pedig a karrierjüket esetlegesen féltő nők mellett ugyanolyan komoly szerepet játszanak a gyermeteg, elköteleződéstől rettegő férfiak – ők általában pontosan tudják, mi lenne a nő dolga, csak a magukéval nincsenek tisztában. Egy családbarát politika feladata nem az, hogy a visszacsinálhatatlan emancipációt visszacsinálva a nőket visszakényszerítse a szülés-takarítás-főzés hármasságba, hanem az, hogy anyagilag könnyebbé tegye a gyerekvállalást. Ezen a fronton viszonylag jó irányba halad a kormány politikája, ahogy arról Novák Katalin szakállamtitkár Kövérénél és Ákosénál jóval szimpatikusabb nyilatkozatai is beszámolnak.

Ákos szerint a „női princípium beteljesítése” a következő elemekből áll: tartozni valakihez, gyereket szülni valakinek. Az én fülemet is bántja ez a megfogalmazás. Én nem azt akarom, hogy a feleségem hozzám tartozzon, hanem azt, hogy egymáshoz tartozzunk; és azt sem akarom, hogy nekem szüljön gyereket, hanem hogy nekünk szüljön. Nem az én tulajdonom az a gyerek, de az övé sem; ez nem valami szerződéses munka, ahol egyszer csak megkapom a leszállított terméket. Házasság, gyerek, család: közös munka, közös vállalás – nem külön női vagy férfi princípium.

De én már minden bizonnyal Soros-féle genderőrületes „feminin férfi” vagyok. Például részt vállalok a házimunkában is. „Családfő” sem voltam egy jó ideig, ugyebár. Nem gondolom azt, hogy a férfiak dolga lenne megmondani, hogy mi a nők dolga. Ha a feleségem úgy döntene, akkor a gyerekkel is otthon maradnék. Miért is ne?

 

Vállalom, ha Kövér László ezért „nem akar engem”. Nem is bánom.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 209 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2015. december 21. 18:24
Minek kell mindent ennyire félremagyarázni? Amúgy meg mióta Ákos viszi a kormány családbarát politikáját? Ami másról sem szól, csak anyagi könnyítésekről, meg annak elősegítéséről, hogy minél hamarabb vissza tudjon térni az anyuka dolgozni.
Orange79
2015. december 21. 15:46
Te szerencsétlen kis f@sz! A gyermekvállásnak része a szülés, a gondozás, a főzés, a mosás, a takarítás..stb. Ahogyan a mindennapoknak is, férfiak, nők, szinglik, poligámok, fasiszták, libsik, mind-mind házimunkát is végeznek leszámítva azokat akiknek futja bejárónőre. Ezen fölösleges sápítozni. A gyermeknevelés nem azt jelenti, hogy berakod a csecsemőt a szobába, rácsukod az ajtót és majd 25 év múlva kilép onnan egy Bősza Anett szociológia diplomával a hóna alatt..
1000bocs
2015. december 21. 15:05
A nőnek NEM DOLGA a szülés és gyereknevelés. A férfinek AZ A DOLGA, hogy elköteleződjön. A cikk szerint. A femneharcosok kikérik maguknak hogy a nőnek tartoznia kellene valakihez. És a család elleni érvek között mindig ott van a férfi aki nem akar "elköteleződni". A női magazinokat pedig minden héten azzal adják el hogyan szerezzenek maguknak férfit, és hogyan tartsák meg. Csábítási és szextippek. A femenpartizánok sikeresen revolvereznek bárkit (bármelyik célpontként kiszemelt férfit) azzal hogy "szexista". Állítólag szexuális cél, szexuális tárgyiasítása ez a nőnek. Mit gondoltok, milyen tippek vannak a női magazinokban csábítási szakterületen? Mire épül a divat és a szépségipar? Igen. Hangsúlyozni és kiemelni mindazt, amivel a nő szexuális célpontként jelenik meg a társaságban, amivel kitűnhet, amivel megelúzheti a (női) versenytársait a kiszemelt hím figyelmének felkeltéséért folyó harcban. Miután ilyen egyszerűen kiderült, hogy a világon mindenki aki nem szerzetes "szexista" akár nő, akár férfi, felmerülhet a kérdés mire ez a negatív cimke? Egy ideális, bármikor bárki ellen bevethető ideológia fegyver. Mint ahogy az egész "egyenjogúsági női felszabadítási front". Ha végig megyünk az összes kérdésen, és alkalmazzuk a egyenjogúsági női sablonokat kivételesen a férfiakra is, kiderül hogy SENKINEK SEMMI DOLGA. Semmi dolga a nőnek a gyerekkel, a férfiakkal, csak magával van dolga. Hogy boldog legyen, korlátok nélkül. És mivel a gyerek és a partner korlát - jobb azok nélkül. Férfiakra ugyanez. Senkinek semmi dolga a másikkal, csak baj van velük, komplikáció, a személyes szabadság korlátozása. Az biztosan nagyon modern és előremutató lesz. Libsi menyország, tele beteg emberekkel, akik tökéletesen szabadok és tökéletesen boldogtalanok.
Luna
2015. december 21. 07:44
Nos, akkor... Ákos egyértelműen legvállalhatatlanabb mondata nem az volt, amit mindenki idéz, hanem az, amit előtte mondott. Hogy nem hisz női-férfi egyengjogúságban. Nos, a nemek közti egyenjogúság alkotmányban rögzített. Az ország felének kérdőjelezte meg egy alkotmányos alapjogát. Ebből azt levonni, hogy akit ez nőként (vagy akár férfiként) felháborít az gender őrületes, meg libsi, meg biztos azt akarja, hogy a jövőben férfiak szüljenek, abszurd. Az egész vita, ha másra nem, arra jó volt, hogy kiderüljön, az átlag ember vitakultúrája hol tart. Először is, kurvára nem kéne sem konzervatívozni, sem libsizi sem feministázni. Szerintem egy vitában nem a másik személyével, hanem a mondandójával vitatkozol, érvelsz, a többi személyeskedés, és terelés a lényegről. Persze, hogy mi nők szülünk,és ez így van jól, de attól még a nemek közti egyenjogúság had legyen már olyan evidencia, amit nem kéne így a 21. sz-ban megkérdőjelezni. Legalább is, itt Európában. A másik..sokan itt a munkát szerintem félreértelmezik. Nyilván vannak olyan nők (és férfiak) akik abszolút kényszerpályán élik az életüket, és tényleg robotolnak valahol, úgy érzik rabszolgamunkát végeznek, csak azért hogy eltartsák magukat. Igen, ilyen is van. De ne felejtsük el, hogy vannak_tehetséges_ nők, és férfiak, akik hivatást űznek. Zseniális művészek, kutatók, orvosok, tanárok, gyógyszerészek stb nem sorolom, akik szeretik amit csinálnak, és az ország javára váltják tudásukat, tehetségüket. Szeretik, amit csinálnak. Értéke, és értelme van. Ez azért nem ugyanaz. Ez nem a gyermekvállalás ellensége, épp ellekezőleg. Aztán...a legkevésbé az önmegvalósítás miatt nem vállalnak gyereket a fiatalok. Magyarországon úgy csinálunk mintha millió lehetőség lenne kitejesedni, miközben a társadalom 1/3-a él létminimum alatt. Persze, persze, itt minden fiatal baromi sikeres, csak úgy szárnyal a karrier létrán, és ebben a nagy sikerben megrészegül,és ezért nem vállal gyereket. A nagy fenét. Örülnek, ha kapnak munkát, és örülnek, ha lakáshoz jutnak. És végül. A gyerekvállalás az nem egy szülés. Most mindenki ezen kattog, hogy hát mit akarnak a nők, miért háborognak, hát ők tudnak szülni, nem? Ja, és az ennyi? A gyerekvállalás kimerül a szülés aktusával? Ja, kérem, egy szülés megvan kb fél nap alatt, attól függően persze ki meddig vajúdik, ugye senki nem gondolja komolyan, hogy ezt nem akarja itt a nép bevállalni? Mondjuk inkább az a baj, hogy egy gyerek alsó hangon 20 évre felelősség, sőt, egy életre, de a 20 év az minimum. Persze könnyebb kikiáltani egy csoportot-és ez most a nők-ellenségnek, mint azzal foglalkozni, az a 20 év miért olyan kemény vállalás, és hol tehetnek erről a politikusok. Valamint az a 20 év nem a nő dolga, hanem a férfié is, és nő+férfi vállal gyereket, nem pedig egy nő. Ez a legkevésbé sem nőügy. Ez egy komplex probléma, nem így kell megoldani, ahogy ezek az urak beszéltek róla.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!