Helyretette a magyar uniós elnökséget hevesen kritizáló svéd minisztert Bóka János
„Nehéz akkor segíteni, ha az arrogancia találkozik a tudatlansággal, de megpróbálom” – fogalmazott az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Tudjuk, hogy a terroristák fő utánpótlását nem a migránsok adják. Hozzáteszem ehhez, hogy ha az Iszlám Állam kívülről akarna terroristákat bejuttatni, akkor ennek nem lenne hatékony módja, hogy azok a migránsokhoz csatlakozzanak.
„De miért éppen Párizsban akart revánsot venni az ISIS?
Franciaország kitüntetett helyen áll az Iszlám Állam ellenfelei között, hiszen Párizs nyíltan deklarálta, hogy a jövőben is fontos szerepet kíván játszani az ISIS elleni fellépésben. Észak-Afrikában és Irakban is jelen vannak a francia egységek. Az okok között persze az is szerepel, hogy az az európai államok közül jelenleg Franciaországban él a legnagyobb muszlim közösség. Bár hozzá kell tenni, hogy az arányokat megváltoztathatja a Németországba mostanában bevándorolt nyolcszázezer-egymillió muzulmán, így az abszolút számokban a németek lekörözhetik a franciákat. Az viszont még mindig nyilvánvaló: a lakossági arányokat tekintve Franciaországban él a legtöbb muzulmán. Pontos számot nem tudunk, de a legszerényebb becslések szerint is legalább 4 millióan vannak, azaz a teljes lakosság minimum 7,5%-át adják.
Az eddig azonosított franciaországi terroristák – beleértve a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadókat is – ott születtek, ott nevelkedtek. Miért gyűlölik ennyire saját hazájukat?
A francia muzulmánok között nagyon sok a frusztrált második-harmadik generációs fiatal, akik nem tudnak beilleszkedni, nem tudnak egzisztenciát teremteni, akik a nagyvárosi gettók világában identitásválságban szenvednek. Az ISIS tehát Franciaországban számíthat a legtöbb csatlakozóra, akiket felhasználhat saját céljaira.
(...)
Már beszéltünk arról, hogy a franciaországi terrortámadások eddig ismert végrehajtói ott születtek, valójában franciának tekinthetőek. Levonhatjuk-e ebből azt a következtetést, hogy az Európai Unió biztonságán jottányit sem javítana, ha visszafordítanánk a menedékkérőket.
Ez így van. Hiszen tudjuk, hogy a terroristák fő utánpótlását nem a migránsok adják. Hozzáteszem ehhez, hogy ha az Iszlám Állam kívülről akarna terroristákat bejuttatni, akkor ennek nem lenne hatékony módja, hogy azok a migránsokhoz csatlakozzanak. Ez akkor is igaz, ha persze elképzelhető, hogy néhány terrorista közöttük is akad. Az elmúlt években elkövetett akciókból azonban egyértelmű, hogy az igazi veszélyt azok jelentik, akik az adott országban születtek, ott élnek, ott jártak iskolába, anyanyelvi szinten beszélik a nyelvet. Akik el tudnak vegyülni, akikről saját szomszédaik sem sejtik, hogy veszélyt jelenthetnek. Észrevétlenül tűnnek el pár hónapra, hogy Pakisztánban vagy Jemenben kiképzésen vegyenek részt, és később visszatérnek. Az ő kiszűrésük növelheti a biztonságot, és ennek semmi köze sincs a menekültekhez.”
(Az interjú 2015. november 15-én jelent meg a 168 Óra online kiadásában, készítésekor még nem lehetett tudni, hogy lehet olyan elkövető, aki a menedékkérőkkel érkezett az EU-ba.)