’56 mindenkié

2015. október 22. 08:50

Ötvenhat mindenkinek, aki magyar, demokrata, szabadlelkű hazafi, valóban a „húsa-vére, szíve, gerince”, álljon bármelyik oldalon, s valljon bármilyen hitet, világnézetet.

2015. október 22. 08:50
Faggyas Sándor
Magyar Hírlap

„Kötelességünk akkor is emlékezni, ha a részletekben szinte mindenkinek mást és mást jelent ötvenhat, s a történészek, ideológusok véleménye is – bár egyre kevésbé, de még mindig –megoszlik a tekintetben, hogy a forradalom fő célja és tartalma a szocializmus megjavításáért folytatott küzdelem volt-e, vagy pedig az 1947-48 után leigázott polgári társadalomnak a szocialista-kommunista önkényuralom és a szovjet megszállás elleni lázadása. A kié ötvenhat? kérdéséről máig folyik a vita, s nem volt olyan régen – éppen tizenegy éve –, amikor az egykori KISZ-vezetőből nagytőkéssé vált balliberális miniszterelnök és elvtársa, az MSZP (civilben történész) elnöke az első számú baloldali napilap véleményrovatában közös írásukban jelentette be ’56 ünnepének visszavételét, mondván: »itt a pillanat, hogy a magyar baloldal visszaszerezze saját hősi hagyományát, hiteles történelmi emlékezetét«. Visszaszerezni – a jobboldaltól, amely szerintük kis híján sikerrel törölte ki ’56 eszméiből a baloldali gondolatokat. Az akkori baloldali kísérlet, mint tudjuk, két évvel később, 2006. október 23-án csúfosan megbukott, amikor az ötvenedik évfordulót kordonok és rendőrsorfal között ünnepelte a néptől félő baloldali hatalom a Kossuth téren, a Fidesz Astoriánál tartott ünnepi megemlékezéséről békésen távozó polgárokat pedig galád, példátlanul és indokolatlanul brutális rendőri erőszakkal verték szét.

Jó lenne, ha a hatvanadik évfordulóra megértenék végre a baloldalon, hogy ötvenhatot nem kell »visszaszerezni« a »jobboldaltól«. Ahogy 1956-ban gyakorlatilag az egész nemzet – a patrióta reformkommunistáktól a szociáldemokratákon, a népieken át a polgári, nemzeti liberálisokig és a kereszténydemokratákig, az egyetemistáktól a munkásságon és a parasztságon át a kispolgárságig és az értelmiségig – összefogott az elenyésző kisebbséget alkotó sztálinista, nemzetidegen, hazaáruló uralkodó osztály és a szovjet megszállók/gyarmatosítók ellen, ma is nemzeti egység kell hogy legyen ötvenhat nemzeti, demokratikus, haladó, hazafias, függetlenségi örökségének elismerésében, vállalásában. Ötvenhat mindenkinek, aki magyar, demokrata, szabadlelkű hazafi, valóban a »húsa-vére, szíve, gerince«, álljon bármelyik oldalon, s valljon bármilyen hitet, világnézetet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2015. október 22. 12:13
Egyetértek a poszt szerzőjével és elutasítom Friss Róbert által megfogalmazottakat. Nem értek azzal sem egyet, hogy Nagy Imre kommunista volt. Egy személy életében nemcsak egyes epizódokat kell figyelembe venni, hanem a teljes életét, az erre ható tényezőket. Amikor Nagy Imre a 20-as évek elején hazatér belép Peyer Károly által vezetett Szociáldemokrata Pártba. Itt kezdődik a magyarországi politikai tevékenysége, amely a Kádár rendszerben ér véget. Ezt a teljes időszakot kell figyelembe venni, nem kiragadva belőle egyes eseményeket. A mai baloldal esetében pedig nem hagyható ki a Rákosi rendszer, az MSZMP, a Kádár János által vezetett, fémjelzett politika és ennek során történtek. Egyetértek Nagy Imre mártíromságának megfogalmazásával, amelynek előidézője a forradalom után létrejött politikai konglomerátum, amelynek vezetője Kádár János volt. Ő azonban kevés volt a történésekhez, kellett hozzá a slepp és nem utolsó sorban a Szovjetunió vezetése. Ha elolvassuk az MSZMP KB-ben elmondott utolsó beszédet, akkor azt találjuk benne, hogy Kádár János azt mondja „…az azóta elhunyt ember”. Sok mindent elmond ez a megfogalmazás. Az a slepp pedig amely körötte volt 1986-tól, majd 1990-től a politikai hatalmát, vagy saját, vagy utódaira számára átkonvertálta gazdasági hatalommá. Tett ilyent bármikor Nagy Imre? Nem tett. Nagy Imre baloldalidként elfogadta és kiállt 1956 forradalmi követelése mellet és nem hajtott fejlett, hanem vállalta a halált, amelyet a forradalmat leverő kormány és a mögöttes erők rá kiszabtak. Igen. A SORS fintora. Annak vezetésével szabtak ki rá, akit a Rákosi rendszer bebörtönzött, de Nagy Imre kiállt a rehabilitációja mellett. Mindezek alapján feltehető a kérdés; A mostani baloldal Nagy Imre, vagy Kádár János utódja?
kukagyerek
2015. október 22. 11:31
"’56 mindenkié" ... De, főleg azoké,akik a gengszterváltásig az mszmp-ben és a kisz-kb-ben nyalták a kádárrendszer seggét.
Vezetéknév Utónév
2015. október 22. 11:19
'56 mindenkié, kivéve a miniszterelnököt. Ő szokásához híven idén is magasról tesz a magyar szabadság talán legfontontosabb ünnepére, külföldre megy. Beszédes gesztus.
vakhangya6
2015. október 22. 11:08
"""mert jól taccsra tette a németeket az autógyártás az idegen befogadása""" Ha ők taccsra mennek akkor megyünk mi is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!