Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Ahelyett, hogy notórius szolidaritáskerülőnek bélyegezve rasszistának, populistának, Európa-ellenesnek, egoistának nevezzük őket, inkább arra kellene figyelni, hogy mit mondanak.
„Mi köti össze Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, a migrációt gyorsítani akarók ördögét a román államfővel, Klaus Johannisszal, a német származású fény gyermekével a multikulturális Erdélyből? Miben értenek egyet a mai napig a Trianon-traumától küszködő magyar nacionalisták a szlovák és román nacionalistákkal, akik száz évvel ezelőtt a magyar állam területének kétharmadát annektálták?
Mi a közös a cseh és szlovák szociáldemokratákban és nacionalistákban, a lengyel kereszténydemokratákban és nemzeti-konzervatívokban? Melyik téma az, ami van annyira erős, hogy összehozza Közép-Európa és Dél-Európa politikailag mélyen megosztott társadalmait? Úgy néz ki, erre csak egy dolog képes: a tömeges migráció elutasításra, különösen a kötelező EU-s menekültkvóták elutasítása.
Ahelyett, hogy bátor kijelentéseket teszünk a népek pszichológiájáról, vagy notórius szolidaritáskerülőnek bélyegezve rasszistának, populistának, Európa-ellenesnek, egoistának nevezzük őket, ahogy azt a német talkshow-kban szokták, inkább arra kellene figyelni, hogy mit mondanak.
(…)
A Schengen-tagállamok kötelezve vannak külső határaik védelmére. Ezért vannak kerítések a szlovák-ukrán határon, a spanyol Melilla és Ceuta enklávék körül, a görög Egrosznál, a bolgár-török határon és most már a magyar-szerb szakaszon is. Ha a rendőrség egyedül nem képes a határok védelmére, a katonaság segítségét is meg kell fontolni. Ausztria, melynek kancellárja, Faymann most annyira felhúzta magát Orbánon, évekig járőröztette hadseregét keleti határán.
A kvótákról való diskurzus – és ebben is igaza van a visegrádi országok miniszterelnökeinek – elveszi a figyelmet a válság okairól. Az EU elmulasztotta, hogy humánus, ésszerű és jól terhelhető menedékjogi rendszert építsen ki, amely gyorsan és hatékonyan segítséget tud nyújtani a politikai üldözötteknek és háborús menekülteknek, leállítja az illegális migrációt, elvegye az embercsempészek üzletét, és ezáltal ezrek életét mentse meg. Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter javaslata lehetővé tenné, hogy a menekültek származási országukban vagy abban a régióban menedékkérelmet nyújtsanak be. Ami ugyanis most van, az egy embercsempész-ösztönző program, mondja Kurz. Hozzá lehetne tenni, hogy az a hamis jelzés, ami a kvótaszabályozásból származik, még több ügyfelet hoz majd az embercsempészeknek.”