Megjött a DK-közlemény Gyurcsány pozíciójáról – erre talán még a pártvezér sem számított
A párt összes tagja szavazhatott, nem csak a kongresszusi küldöttek.
A félreértések elkerülése végett: a szabad kereskedelmi partnerséget nem az Egyesült Államok sürgeti, erőlteti, hanem az Európai Unió, az Európai Bizottság volt a kezdeményezője.
„A félreértések elkerülése végett: a szabad kereskedelmi partnerséget nem az Egyesült Államok sürgeti, erőlteti, hanem az Európai Unió, az Európai Bizottság volt a kezdeményezője. Hogy maga a TTIP orvosságot jelent-e Európa gazdasági problémáira, nos, azzal kapcsolatosan lehet vitázni.
Úgy tűnik, a TTIP-vel kapcsolatosan ismét elszakadt a cérna imitt-amott, hiszen Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a Heti Válaszban közölt interjúban leszögezte, a Fidesz támogatja a megállapodást, ám nem minden áron. A Fidesz prominens képviselője magát Orbán Viktor miniszterelnököt idézte, aki szerint ki kell nyitni az ablakot Európa és az Egyesült Államok között, »de fel kell szerelni egy szúnyoghálót«.
Be is indultak az interneten az ezzel kapcsolatos „magyarázatok”, amelyek szerint ha a teljes Fidesz-frakció igent mondott a TTIP-re, akkor bizony közös oldalra került a szocialistákkal, valamint a gyurcsányista DK-val is! (...)
Amúgy a lényegről nem esik szó. Mert a TTIP mindenekelőtt a kereskedelmi akadályok lebontását, például a vámok eltörlését, a szabványok egységesítését, az adminisztratív akadályok eltörlését jelenti, és a megállapodás komplex egyezmény lesz, mindkét fél számára előnyökkel járhat majd.
Még eltart egy ideig, amíg ebből lesz valami, az uniós tagállamoknak egyenként kell a tervezetet ratifikálniuk, eközben pedig az Egyesült Államok számára ráadásul jelenleg fontosabbak a csendes-óceáni szabad kereskedelmi tárgyalások.
Minden attól függ majd, hogy az európai alku hogyan sikerül. Ha partnerekre akadunk az unióban azokban az ágazatokban, amelyekben sikeresek vagyunk, akkor beépülhet a magyar érdek is a megállapodásba.
Egyedül erre esélyünk nincs.”