Hidak, utak, határátkelők

2015. augusztus 28. 15:31

Térségünk évszázados lemaradását orvosolhatná a szorosabb V4-együttműködés.

2015. augusztus 28. 15:31
Kuthi Áron
Magyar Nemzet

Meglehetősen semmitmondók a visegrádi országok együttműködéséről szóló, időről időre kifejtett politikai elképzelések. Az egyik véglet temeti, a másik sokszor megalapozatlanul élteti a Magyarország, Szlovákia, Lengyelország és Csehország között 1991-ben megkötött laza szövetséget. Ha valamilyen véletlen folytán azonos álláspontot tud képviselni a négy ország, akkor rögtön minden fél az országok közötti rendkívül szoros együttműködésről beszél, és a visegrádiak érdekazonosságát hangsúlyozza. Ha viszont éppenséggel Magyarország és Lengyelország álláspontja szöges ellentétben áll mondjuk a putyini politikával kapcsolatban, akkor mindenki egyből élve elföldeli a V4-et.

Az üres visegrádi kinyilatkoztatások sorában két üdítő kivételt lehet említeni, ezek egyike a frissen megválasztott lengyel államfőhöz köthető. Andrzej Duda a visegrádi együttműködés elmélyítésének szükségességéről beszélt legelső politikai nyilatkozatában, ami – tekintve, hogy Lengyelország a csoport legnagyobb tagja – bizakodással tölthet el minden Közép-Európa-hívőt. Sajnos a másik érdemi mozzanathoz 2012 októberéig kell visszapörgetnünk a V4-történelmet. Akkor a visegrádiak és Szlovénia Katowicében közös nyilatkozatot fogadott el az Európai Unió kohéziós politikájának jövőjéről szóló jogszabálycsomagról. A fejlesztéspolitika és az integráció térségi összefogással történő tematizálása, a térség láthatóbbá tételének elősegítése Győri Enikő volt EU-ügyekért felelős államtitkárhoz köthető.

De miért érdemes felidézni ezt a két beszédes momentumot? A Nemzetközi Visegrádi Alap – a V4-ek egyetlen állandó hivatalos intézménye – tizenöt éve segíti a térségi, határon átnyúló kezdeményezéseket, s anyagi forrást biztosít kulturális, oktatási, művészeti programokhoz. Az e célra szánt összeg tíz év alatt mindössze 61 millió euró, vagyis mintegy 17 milliárd forint volt, baráti 280 forint/eurós árfolyamon számolva. Ez önkényes számítással 280 millió forintra jön ki országonként évente. Sajnos ez az összeg nem elég ahhoz, hogy valódi visegrádi identitást formáljon, többek között azért sem, mert a pénzeket kizárólag a kulturális szférába irányították. Pedig irdatlan feladatok állnak a térség előtt.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Burmin
2015. augusztus 29. 12:42
Elképesztő hogy a vasúti közlkedés jobb volt a Kádár-rendszer alatt mint most. Soroljam milyen vonatok nem járnak a korábbi közkedveltek közül és mennyire olcsó volt ? manapság Szlovákiába vasúton Rajkánál, Szobnál és Hidasnémetinél lehet átlépni Arról nem beszéljek hogy milyen állapotú kovbojvonatok járnak Szeged és Szabadka közt. XXI. század...
yanoo
2015. augusztus 28. 21:29
A jövő pedig ennek a négy országnak a szoros együttmüködése, szövetsége.Hasonló gondok, hasonló fejlettség, hasonló jövedelmek, hasonló célok.Sokkal több minden szól a V4 szövetség mellett, mint az ájrópai unijó mellett. És úgy tűnik, hogy a szlovákok is be tudnának állni a sorba, lassan, de legyűrik az új államiságból fakadó kisebbségi érzéseiket. Sok cseh és lengyel barátom van, szerintük is a szlovákok a gyenge láncszem, de a jövő mindenképpen a V4 szövetségé. Remélem a poltikusok is mihamarabb felnőnek arra szintre, amit az átlagemberek képviselnek.Magyarul:- kihúzzák a fejüket a nyugati politikusok seggéből.
Forsz
2015. augusztus 28. 18:17
Csak egy kigazítás: 1991-ben csak három ország - Magyarország, Lengyelország és Csehszlovákia, amely a történelmi Csehországot képviselve vett részt az akkori V3 megalakításában. Én azt hiszem, hogy a V4 a lehetőségei határára jutott. Na nem azért, mintha strukturálisan nem lehetne egy sokkal hatékonyabb együttműködést kialakítani, dehogyis nem. E tekintetben még messze nincs kihasználva ez az együttműködés; valódi baráti országok esetén egy négy országból álló szervezkedés komoly ütőerő lehetne. De a V4 nem lehet. Azért nem, mert ahol van egy ilyen éretlen, hőbörgő, identitás- és jövőképzavaros tag, mint az az entitás, amit jobb híján Szlovákiának neveznek, ott komoly, őszinte baráti együttműködést naivitás elvárni. A másik probléma Lengyelország. Ők azt hitték, hogy a Nyugat elfogadja majd azt a törtetésüket, hogy középhatalomként kezelje őket; az előző miniszterelnökük, Donald Tusk aki ma az EU Tanács elnöke, ez irányú igyekezetében lesajnálni kezdte a V4-et, amely esetleg nem is felel már meg az ő vélt pozicionálásuknak. Lebőgött, mert elzavarták. Ekkor a lengyelek visszasunnyogtak a V4-be, ahol az új elnök Duda sokkal reálisabb politikát képvisel. Csak hát ez is azt bizonyítja, hogy Lengyelországra számítani kétséges, Lengyelország ebben az együttműködésben egy nagyon bizonytalan tényező.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!