A nőket érő munkaerő-piaci diszkriminációról

2015. július 28. 15:03

Sem a feministák, sem a nők hátrányos helyzetével foglalkozó szakemberek, sem a társadalmi kezdeményezések nem azt akarják elérni, hogy a nőket erőszakkal kényszerítsék bele olyan pozíciókba, amelyeket nem akarnak betölteni.

2015. július 28. 15:03
Gulya Fruzsina
Ars Boni

A munkához jutással kapcsolatban közismert tény, hogy a nőket a gyermekvállalás akadályozza a leginkább. Egy 2007-es kutatás eredménye szerint a gyermekvállalás a nők foglalkozatási esélyét 37 százalékkal rontja, míg a férfiakét éppen ellenkezőleg, 8 százalékkal növeli. 2011-ben készült el az Egyenlő Bánásmód Hatóság kutatása, amely »A munkáltatók munkavállalói kiválasztási gyakorlata a diszkrimináció tükrében« címmel jelent meg. A kutatás célja az volt, hogy felderítse a hátrányos megkülönböztetés gyakorlatának okait és összefüggéseit, így szerves részét képezte az állásinterjúkon elhangzó tiltott kérdések témaköre is. Ezek a munkavállaló családi állapotára, korára, gyermekvállalási terveire, gyermekeinek számára és korára vonatkoznak. Eredményeik szerint jellemzően a köz- és versenyszférában képezik az interjú részét, a civil szervezeteknél kevésbé. A gyermekek számára vonatkozó kérdést legnagyobb arányban (57 %) a közalkalmazottnak jelentkezők esetében tették fel, a versenyszférában »mindössze« a szervezetek egyharmada kíváncsi erre. Szintén a közalkalmazottak vezetői körében jellemző a gyermekvállalási tervek megismerésére irányuló kérdés, a versenyszférában a vezetők ötöde teszi fel a kérdést a jelöltnek (EBH, 2011b). A tiltott kérdések feltevésnek általános oka a jelentkező alaposabb megismerése, ugyanakkor belátható, hogy egy állásinterjún az anyaságra, vagy az apaságra vonatkozó kérdés nem jelent érdemi információt a jelölt személyes kvalitásaival kapcsolatban, de könnyen okot szolgáltathat arra, hogy a jelentkező elessen a megpályázott pozíciótól.

A munkaerő-piacon tapasztalható nemi diszkrimináció másik területe a nők vezetővé válásával, munkahelyi mobilitásával kapcsolatos hátrányos helyzet, amelyek az amerikai szakirodalomból üvegplafon és ragadós padló néven átvett jelenségek.

A ragadós padló a horizontális szegregációhoz kapcsolódik. Az elnevezés azt a tendenciát ragadja meg, amely szerint a gazdaságilag aktív nők többsége az alacsony presztízsű, kevés fizetéssel járó munkahelyeken kényszerül elhelyezkedni, amelyeket alacsony mobilitás jellemez. Az előrelépési lehetőség hiánya, illetve elenyésző mértéke miatt a nők beleragadnak ezekbe a foglalkozásokba, s azok, akik valahogyan mégis képesek kiszakadni ebből a környezetből, üvegplafonba ütköznek. (…)

A nőket érő munkaerő-piaci diszkrimináció megnyilvánulási területeinek bemutatásából az derült ki, hogy a nők nehezebben kapnak munkát, szakmai előmenetelük, munkahelyi mobilitásuk akadályozott, bérhátrányuk kimutatható, és gyakran vannak kitéve szexuális zaklatásnak. Érdekeik hatékony képviselete nem valósult meg, a hatalommal rendelkezők (főleg férfiak) mindeddig nem tudtak eleget tenni e hátrányok leküzdéséért. Ahhoz, hogy a nők maguk is döntéshozó pozíciókba kerülhessenek, eszközként szolgálhat a nemi kvóta. Annak ellenére, hogy ezt önkéntes alapon bárhol, többek között a politikában és a versenyszférában is bevezethetnék, alig találunk rá példát. A nemi szerepekhez tapadó sztereotípiák leküzdéséhez és a tényleges egyenlőség megteremtéséhez azonban a legfontosabb az lenne, hogy végre szembesüljünk a diszkriminációval. Azzal, hogy mindenki részt vesz benne: az is, aki csinálja, és az is, aki elfogadja.

Sem a feministák, sem a nők hátrányos helyzetével foglalkozó szakemberek, sem a társadalmi kezdeményezések nem azt akarják elérni, hogy a nőket erőszakkal kényszerítsék bele olyan pozíciókba, amelyeket nem akarnak betölteni. Mindannyian a lehetőségért küzdenek. Olyan társadalmi viszonyokért, amelyek nem bélyegzik meg a fiúsnak tartott szakokra jelentkező középiskolás lányokat, nem nevezik »törtetőnek« és »agresszívnak« az ambiciózus női munkatársakat, és úgy általában, nem próbálják meg az érintetek helyett eldönteni, hogyan kellene viselkedniük, élniük mindennapjaik során.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2016. március 01. 10:09
Nem tudom, a közalkalmazottak bére nemtől független, előrejutása szintén.
1000bocs
2015. augusztus 13. 13:08
A sikertelen férfiak milliárdjai esélytelenek arra, hogy ne ragadjanak le "az alacsony presztízsű, kevés fizetéssel járó munkahelyeken". Ronda és kövér nők milliói esélytelenek arra, hogy vonzó és gazdag férfit találjanak maguknak. Ez hátrányos megkülönböztetés, és igazságtalan! Ők is ugyanolyan emberek mint mi! Ugyanúgy joguk van az álompasira és a vele járó gazdag és fényűző életre! Legyen számukra kvóta. Legyen minden ember szép! Legyen minden ember legalább középvezető! Legyen mindenkinek pénze és befolyása! Feminista logika.
Fakutya Vigyora
2015. augusztus 13. 13:08
A nők zöme egyszerűen nem alkalmas vezetőnek.
Akitlosz
2015. augusztus 13. 13:08
"az állásinterjúkon elhangzó tiltott kérdések témaköre is. Ezek a munkavállaló korára," Mitől tiltott kérdés, a munkavállaló kora, ami úgyis benne van az önéletrajzában és alapvető személyes adatiban?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!