Látszatdemokrácia

2015. április 18. 16:13

Mit jelent ez, hogy ötven millióért tessék kussolni? Soha nem kussoltam, még akkor sem, amikor enyhén szólva sem volt demokrácia. Interjú.

2015. április 18. 16:13
Szörényi Levente
Blikk

- Egy múlt heti interjúban elmondta, hogy »teljes mellszélességgel kiáll a kormányfő mellett«, de egyik politikusáról, akit nem nevezett néven, azt mondta: »egy nagyszájú minisztert látok, aki frontálisan támad mindenkit, akit csak ér«. Úgy tudjuk, a cikk megjelenése után egy sajtóeseményen az említett személy csak elütötte a dolgot, de egy jobboldali politikus megjegyezte: mindeközben a zeneakadémiai koncertje ötven milliós támogatást kapott. Mit szól ehhez?

- Nem tudom. Mit jelent ez, hogy ötven millióért tessék kussolni? Soha nem kussoltam, még akkor sem, amikor enyhén szólva sem volt demokrácia.

- Most az van?

- Látszat demokrácia, de ebbe most ne menjünk bele.

- Jó, akkor most minden kultúrpolitikai célzatosság nélkül ugorjunk a tavaly decemberi Beatünnep tapasztalataira. A koncerten az Illés még élő - és felvételről a már elhunyt - tagjai mellett fiatal, tehetséges zenészek adtak elő több régi slágert, a saját olvasatukban. Ön szerint a mai feltörekvő tehetségeknek mennyi esélye van arra, hogy olyan klasszikus életművet építsenek fel, mint például önök?

- Még ha bármiféle tanulsággal vagy tapasztalattal bírt is számukra ez a koncert, akkor sem hiszem, hogy van esélyük. És nem azért, mert pár korunkbeli feláll, és az öklét rázva kivonul, mert szerintük elrontották az élményt, vagy átkozódnak, hogy miért nem mi vagyunk végig, akár a szívinfarktusig a színpadon. A mai nemzedék azért nem tud tovább gördülni, mert nagyon megváltozott a világ. Amit ma sokan játszanak, az egyszerűen nem zene. Látom a fiatalokat az utcán, a villamoson, mennek lehajtott fejjel, fülükbe harsog ez a nem-zene. Akkor már inkább hallgatnák a külvilág hangjait. De erről nem ők tehetnek, olyan világban élnek, amitől menekülni kell, hát ezt is teszik. Mi nem menekültünk, sőt, inkább behívtuk a külvilágot, még egy olyan társadalmi helyzetben is, amikor nyomokban sem volt demokrácia.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 172 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ép ész 14
2015. április 20. 09:52
Ha már egy művész politizál, akkor megosztó. Eddig Bródy és Koncz Zsuzsa volt felvállaltan SzDSz-es, Szörényiben az volt szimpatikus, hogy akár kenyértörésig is vitatkozott velük. Most öregségére vagy meghülyült vagy behódolt. Egyik verzió sem jó. Maradnia kellett volna a zenénél.
Fakutya Vigyora
2015. április 19. 18:15
A francia Becsületrend magyar kitüntetettjeinek listája 2011 Haraszti Miklós, politikus, az EBESZ volt sajtószabadság-képviselője [8] lovag 2005 Gergényi Péter vezérőrnagy [23] lovag 2004 Medgyessy Péter miniszterelnök [3] főtiszt 2001 Koncz Zsuzsa előadóművész [35] lovag He?
tevevanegypupu
2015. április 19. 13:39
Egyébként is a magyar beatzene..Eszembe jut John Lennon válasza, mikor a franciák kérdezték tőle, hogy mi a véleménye a francia rockzenéről.."Mi sem kívánjuk a franciáktól, hogy dicsérjék az angol bort.." Jó a népzenénk, jó magyar zeneszerzőink vannak..nincs jó magyar rock és beatzene. Ezek a nyögvenyelős musicalek sem ütik meg a világszínvonalat. Vámosi-Zárai és a többi Szörényi előtti tánczenész a maguk műfajában klasszisokkal jobbak voltak és inkább belesimultak és akár konkurálhattak is a saját koruk európai vagy akár amerikai hasonló stílusú tánczenéjébe..Szörényiek meg a többik (kivétel talán az Omega) soha.Beatles, Rolling, Bee Gees, Santana, Deep Purple..meg az Illés együttes. Na ne..
catalina9
2015. április 19. 09:50
marko11 2015. április 18. 18:55 Koncert előtt pedig minden komolyabb művészt megkérdeznek. " Na ja a "komolyabb művész" ...ki is a komoly manapság? Nagyjából ezek: Spíró, Závada, Fischer, Esterházy, Tarr Béla, Mundruczó, Kulka stb. stb. Kik is ők? "..Ekkor említettük Ágh István keserű és mélyen igaz Ezredvégi recept az író fölépítéséhez című versét is, mely többek között arról szól, miként működik a széplelkű irodalmi maffia, hogyan szervezi a fellépéseket, a megszólalási lehetőségeket a kiszemelt tehetségnek. A szerző felfedi, milyen adottságokkal lehet kijutni a nemzetközi porondra, milyen típusú író-költő alkalmas „alapanyag” a sztárépítéshez (főnemesi származás, kommunista családfa elhajló ága, a roma mélynyomorból csillámló talentum), s miféle világkép, műveltség kívántatik meg („KÉSZ EURÓPAI, AKIT NEM FOG VISSZA NEMZET ÉS FELEKEZET”). Ághnak nem a sikeres fiatal írókkal, hanem a sikerszervezőkkel van baja, akik tehetségeket tesznek tönkre, s legszívesebben kényük-kedvük szerint uniformizálnák a magyar irodalmat." No most már mint a pók befonják Szörényit is, és felemésztik, így aztán "megkérdezik mint komolyabb művészt" Korábban nem nagyon kérdezték, pedig akkor is komoly lehetett. Akkor Bródy elvtárs kérdés nélkül minősítette komoly művészt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!