A rezsicsökkentés folytatása más eszközökkel

2015. április 15. 12:41

Ha úgy akarunk élni, mint a nyugatiak, akkor nekünk is olyan rendszereket kell kiépítenünk. A sor most az energiaszektorral kezdődik.

2015. április 15. 12:41
Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán
Mozgástér blog

Nálunk 1990 után nem ilyen rendszer épült ki. Mint ismert, Magyarországon a Horn-kormány privatizálta az energiszektor nagy részét, ráadásul a befektetésekkel arányos, garantált hasznot is biztosított a kölföldi cégeknek. A külföldi cégek hozták a saját alvállalkozóikat és beszállítóikat, a hazai cégek leginkább csak a sor végén jutottak munkához, a profit pedig kiáramlott az országból.

Az új közműszektor létehozásával most végre nálunk is lehetőség nyílik arra, hogy a nyugaton már működő közműmodell segítségével az állam immáron nem csak hatósági, hanem piaci eszközökkel is befolyásolja a lakossági szolgáltatások árát.

A mozgástér nagyságát érzékelteti, hogy egyedül Budapesten évente legalább 500-550 milliárd forintot fizetünk be gáz-, villany-, víz- és csatornaszámlákra, kéményseprésre és további közműszolgáltatások ellenértékeként. Eddig ez a pénz nem egy irányba mozdult, nem magyar közösségi érdeket szolgált.

A Fővárosi Gázművek bázisán most létrejövő Nemzeti Közműszolgáltató a nyugat-európai szisztéma bevezetésére ad lehetőséget. Rajtunk múlik, hogy az ismert és sikeres modellt hogyan valósítjuk meg.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2015. április 15. 16:10
"Az új közműszektor létehozásával most végre nálunk is lehetőség nyílik arra, hogy a nyugaton már működő közműmodell segítségével az állam immáron nem csak hatósági, hanem piaci eszközökkel is befolyásolja a lakossági szolgáltatások árát." Ezt már régen meg kellett volna tenni - de ezt csak átgondolva és előkészítve érdemes.
KannibálTatárÚr
2015. április 15. 16:05
A szlovákok megszenvedték az energetika privatizációját. 2006-ban adták el az olasz ENEL-nek 840 millió euroért. Az olaszok tiszta nyeresége 2014-ig (9 év alatt) 2,4 milliárd euro volt. Igéretük ellenére nem akarnak részt venni a mochovcei (mohi) atomerőmű finanszírozásában. Inkább eladják részesedésüket, ami jóval több lesz a vételi árnál. A nyereség nagysága alápján 3 milliárd körül lesz. Így tíz év alatt 840 milliós beruházásuk kb. meghatszorozódik. E miatt az "előnyös" privatizáció miatt nem boldogulnak a kelet-európai EU-s államok. A nyugatiak kiszívnak belőlük mindent.
Pinter68
2015. április 15. 14:58
A hazai energiaszektor nyugati mintára történő teljesen piaci alapokra való helyezésének legnagyobb akadálya eddig is az állam volt. Nem véletlenül néz ki mostanában több kötelezettség szegési eljárás is a túlzott állami beavatkozás és piactorzítás miatt. Elég furcsa gondolat a szerzőtől, hogy éppen egy frissen gründolt állami cégtől vár ebben javulást. Arról meg, hogy a hazai cégek hány milliárd forint bevételtől estek el azért mert az energiaszolgáltatók a rezsicsökkentés miatt visszafogták a beruházásaikat, talán őket kellene megkérdezni. A Kiszelly nem nagyon rakná zsebre, amit kapna tőlük.
péterx
2015. április 15. 14:37
Más szóval : Kiszelly Zoltán arra hívta fel a figyelmet , hogy a szocik disznóságát Orbánéknak kell/ett/ rendbe hozni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!