Oroszország támogatja Orbán Viktor tűzszüneti javaslatát
Volodimir Zelenszkij viszont mindent elutasított.
A német kancellár most személyesen is meggyőződhetett arról, hogy Magyarország nem megy szembe az Európai Unióval, csupán legitim érdekeit követve ápol pragmatikus viszonyt Moszkvával.
„Ez az öt óra Budapest számára kiemelten fontos volt – ennyiben indokolt a látogatást megelőző felfokozott izgalom –, hiszen Berlin hagyományosan iránytűként szolgál a magyar külpolitika számára. Olyan viszonyítási pont Európában, amelyre mindig figyelni kell, s kiemelten érvényes ez a tétel a jelenlegi geopolitikai viharban. Aligha meglepő hát, hogy az ukrán válság és az Oroszországhoz viszonyulás állt a megbeszélések középpontjában. S nemcsak azért, mert a gazdasági növekedés élénkítése és a bevándorlás mellett ezek az Európa jövőjét meghatározó legfőbb kérdések, hanem azért is, mert néhány, valóban könnyen félreérthető kiszólásból sokaknak az a benyomása keletkezhetett, hogy Budapest külön utakon jár.
A német kancellár azonban most személyesen is meggyőződhetett arról, hogy Magyarország nem megy szembe az Európai Unióval, csupán legitim érdekeit követve ápol pragmatikus viszonyt Moszkvával, s ezeket szem előtt tartva támogatott minden, az energiabiztonságát erősítő elképzelést, így a Déli Áramlatot is. Ebből kifolyólag természetesen vannak hangsúlybeli eltérések a két ország álláspontja között, ám mint ez kiderült, a lényegi kérdésekben hasonlóan gondolkodunk. Így sem Berlin, sem pedig Budapest nem szállít fegyvert Ukrajnának, a békés megoldást támogatja, s tárgyalások útján oldaná meg a konfliktust. Ugyanígy mind Merkel, mind pedig Orbán úgy látja, hogy egy versenyképes Európai Unió elképzelhetetlen Oroszország, az orosz energia nélkül. S mivel az európai összefogást talán legfőbb politikai céljának tekintő Merkel szemében meghatározó szempont egy uniós országhoz fűződő kapcsolatrendszerben az egységes kiállás, mindenki konstatálhatta, hogy a cél közös, mégpedig az erős Európa.”