Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Merkel nem hagyott kétséget aziránt, hogy az USA feltétlen szövetségese, és annak érdekeit messzemenően képviseli, amikor az olyan rakoncátlankodó kormányfőkkel tárgyal, mint Orbán.
„A német politikus nem hagyott kétséget aziránt, hogy az USA feltétlen szövetségese, és annak igazán lényeges érdekeit messzemenően képviseli, amikor az olyan rakoncátlankodó kormányfőkkel tárgyal, mint Orbán Viktor. A kancellár Amerika felé kinyilvánított gesztusa mindenekelőtt az Oroszország ukrajnai szerepével kapcsolatos kemény fogalmazásban mutatkozott meg.
Eközben – Orbánnal egyezően – hangsúlyozta Németországnak a helyzet békés rendezésében való érdekeltségét és ismét meglebegtette az Európai Unió és az Oroszország által kezdeményezett Eurázsiai Gazdasági Unió lehetséges együttműködését. Akár ennek ellensúlyozásaként határozottan kiállt a washingtoni adminisztrációnak a civil szervezetekről, az ellenzékről és a médiáról vallott felfogása mellett – ami persze egybeesik a német kormányzat értékrendjével. Figyelemre méltó az is, hogy Angela Merkel érdemben annyi időt töltött a rabbikkal mint – a közös sajtótájékoztatót is beleértve – a magyar miniszterelnökkel. A zsinagógában tett látogatást nyilvánvalóan pozitív gesztusként értékelik az amerikai hatalmi körökben is.
Bár Magyarországon zajlott mindez, az embernek az volt az érzése: igazán Merkel az úr(nő) a házban. Orbán Viktornak a német cégek magyarországi szerepéről kifejtett tirádáira például finoman szóba hozta, hogy a vállalatok működési feltételei enyhén szólva nem egészen kiszámíthatók.”