Tegnap meghalt egy francia újság

2015. január 08. 08:51

Ha Európa még keresztény lenne, a tegnapi áldozatokat bizonyosan az újságírók védőszentjeivé tennék.

2015. január 08. 08:51
Techet Péter
hvg.hu

„Amikor a támadók a lövöldözés után kirohantak a párizsi szerkesztőségből, azt ordibálták, hogy »megöltük a Charlie Hebdot«. Charbonnier és a három vezető karikatúrista halálával valóban elérték e céljukat. Tegnap délben meghalt egy francia újság. (A lövöldözésnek a jelenlegi hírek szerint összesen tizenkét áldozata van, továbbiak életéért pedig még mindig küzdenek az orvosok.) (...)

A Charlie Hebdo szerzői azonban nem azért rajzoltak az iszlám ellen, hogy mások aztán más ideológiák alapján lehessenek kirekesztőek. Olyan társadalomban akartak élni, ahol a különbségek nem elválasztanak, hanem színesítenek. Ahol senki sem vesszi annyira komolyan önmagát és elveit, hogy azért ölni és halni lenne hajlandó. Ezért óvtak a vallási és a politikai fanatizmus minden formájától. Lehet persze mindezért naívnak tartani őket – végül is művészemberek voltak ők, nem dörzsölt reálpolitikusok.

Haláluk persze számos kérdést fog majd fölvetni, számos okos elemzés fog majd születni, amely a hátteret, az okokat akarja megérteni. Igen, lehet beszélni a vallások és az erőszak kapcsolatáról. Igen, lehet beszélni a bevándorlás problémáiról. Igen, lehet beszélni a muzulmán vallás veszélyeiről. A haláluknak ugyanis az az üzenete, hogy mindenről továbbra is merjünk beszélni, rajzolni, mindenen tudjunk nevetni. Nem kell sem megijedni a muszlim bigottságtól, sem belemerevedni az iszlám-ellenes bigottságba. Nem azzal adunk azonban értelmet haláluknak, ha most szétértelmezzük őket. Elég ha kimondjuk, hogy olyan karikatúristákat vesztettünk el tegnap, akiknek tehetsége, humora, zsenialitása pótolhatatlan.

Ha Európa még keresztény lenne, a tegnapi áldozatokat bizonyosan az újságírók védőszentjeivé tennék. Azonban a jelző nélküli európai, nyugati civilizációnak is a szabadság a legfőbb értéke. Ennek lettek mártírjai a Charlie Hebdo halottjai.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csuka
2015. január 08. 16:08
"PALESZTINA ELISMERÉSÉRŐL SZAVAZOTT A FRANCIA PARLAMENT Palesztina elismerését sürgeti a francia parlament alsóháza. A 339 igennel, 151 nem ellenében megszavazott döntés ugyan nem kötelező erejű a francia kormányra nézve, mégis jól mutatja a palesztin ügy iránti növekvő európai szolidaritást – írja a török Daily Sabah. A francia alsóház arra sarkallja a kormányt, hogy ismerje el a palesztin államot a konfliktus rendezése érdekében. Forrás: Daily Sabah alfahir.hu"
atila68
2015. január 08. 15:24
"óvtak a vallási és a politikai fanatizmus minden formájától" Ahm, fanatizmussal.
catalina9
2015. január 08. 15:23
"...Az ausztrál-amerikai média-nagyvállalkozó brit sajtóportfoliójának legtekintélyesebb vasárnapi lapja az izraeli parlamenti választások kapcsán közölte a rajzot, amely Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt ábrázolja egy fal építése közben. A fal tégláit összetartó habarcs vértől vörös, és a téglaközökből palesztin fejek, végtagok lógnak ki. A rajzon - amelynek alkotója Gerald Scarfe, a patinás brit lap veterán politikai karikaturistája - a Folytatódik-e a béke bebetonozása? felirat olvasható. A brit ZSIDÓ szervezetek és hitközségek képviselőinek tanácsa (The Board of Deputies of British Jews) hétfő este a brit sajtópanasz-ügyi bizottsághoz (PCC) fordult a karikatúra ügyében. A szervezet szerint az, hogy The Sunday Timesban megjelent rajzon az izraeli miniszterelnök vért használ a habarcshoz és palesztinokat falaz be, "sokkoló módon emlékeztet" a vérvád azon képi illusztrációira, amelyeket "a virulensen antiszemita arab sajtó" egyes orgánumaiban lehet látni. E képi elem használata annál is inkább gyomorforgató, mivel a karikatúra a holokauszt-emléknapon jelent meg - áll a brit zsidó szervezetek képviselőtestületének közleményében.... Rupert Murdoch hétfőn késő este reagált az ügyre, egyelőre egy rövid Twitter-üzenetben. A sajtómágnás szerint a lapnak 1967 óta dolgozó Gerald Scarfe rajzai soha nem a The Sunday Times saját véleményét tükrözik, ettől függetlenül azonban "nagy bocsánatkéréssel tartozunk e groteszk, bántó karikatúráért". ... A karikatúra kiváltotta reakciók is felhívják azonban a figyelmet "az e kérdéssel kapcsolatos érzékenységekre, amelyeket a jövőben természetesen nagyon gondosan észben tartok majd" - hangsúlyozta a brit lap vezető szerkesztője." No lám..és ahogy visszaemlékszem egyetlenegy balliba sem lépett fel ekkor a szólásszabadság korlátozása miatt.
Morgen
2015. január 08. 13:44
"Védőszentek". Ó, persze.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!