Nincs igaza Surányinak

2015. január 25. 09:10

Surányi György volt jegybankelnöknek nincs igaza akkor, amikor azt állítja: négy évvel ezelőtt is lehetett volna forintosítani a devizahiteleket. Alapos okai vannak, hogy a lakáscélú jelzáloghitelek forintosítását mostanra időzítették.

2015. január 25. 09:10
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Tudniillik alapos okai vannak, hogy a lakáscélú jelzáloghitelek forintosítását mostanra időzítették. Négy oldala is van az ügynek. Egyfelől a devizahitelek forintosítása kapcsán szükség van a nemzetközi tartalékokra, mert ha nincs fedezet, összeomlik a hazai fizetőeszköz. Jelenleg 33-34 mil­liárd eurót tesz ki a devizatartalék-állomány, s ebből kilencmilliárd eurót „áldoz be” a jegybank. Momentán bőséggel rendelkezésre áll a pénz, négy évvel ezelőtt viszont a rendelkezésre álló devizatartalék több mint kétharmadát kellett volna „elégetni”. Az összehasonlítás végett: a mostani forintosítás a devizatartalék alig több mint húsz százalékát érinti, azt is - nagyon ügyesen – időben elnyújtott módon végzi el a jegybank.

Másrészt a monetáris tanácsnak volt bátorsága csökkenteni az irányadó rátát a korábbi hét százalékról folyamatosan 2,1 százalékra, ami meghatározza a lakáshitelek kamatszintjét is: jelenleg hat százalék körül lehet felvenni ilyen célból kölcsönt, korábban ez meghaladta a tíz százalékot is. Azaz az idő előtti forintosítás a törlesztési terhek jelentős emelkedését okozta volna a lakosság számára - elvégre a többség korábban pont az alacsony kamatozás miatt választotta a svájci frankos kölcsönöket. Az idén lefolytatandó elszámolás és a „fair banki” kamatozás pedig nem pusztán a kamatoldalon segít, hanem még csökkenti is a törlesztési terheket.

Harmadik pontként tartozik ide, hogy árfolyam-kockázati oldalról is nagy a könnyebbség: a háztartásoktól kvázi az állam veszi át a rizikót, és például a négy évvel ezelőtti helyzethez képest a csődkockázati szegmensben összehasonlíthatatlanul jobb a pozíciónk. Arról nem is beszélve, hogy mindez továbbjavulhat akkor, ha a hitelminősítők visszatesznek bennünket a befektetésre ajánlott kategóriába. Végezetül jogi feltétele is volt, hiszen az Alkotmánybíróság felhatalmazása, engedélye kellett a tömeges társadalmi probléma megoldásához.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
54 lujo
2015. január 26. 06:48
Az ismétlés a tudás alapja! Ne tegyünk úgy mintha senki nem bukott volna ezen az ügyön.Ha jól tudom a törvényben meghatározott a mostaninál lényegesen kedvezőbb árfolyamon kaptak a deviza tartalék terhére a bankok 8-9 milliárd eurot a forintosításhoz. Ha vissza akarjuk majd pótolni a tartalékot vajon milyen árfolyamon tudjuk megtenni ,mivel tekintve az ''elmúlt négy év'' gazdasági teljesítménye miatt folyamatosan és nagy mértékben romlik az árfolyam és szinte biztos,hogy tovább fog romlani már csak a lecsökkent devizatartalék miatt is! Nem csináltunk mást ,csak átlapátoltuk a kakit egyik helyről a másikra, de ettől az nem csökkent csak szét terült. Az mnb részvényesei mi magunk vagyunk! Konklúzió:ebben az országban dicséretes dolognak számít,ha a más farkával verjük a csalánt! Hurrá és ismét hurrá!Sokkal jobban állnánk ha lett volna az mnb vezetőinek árfolyam célja, talán az exportörök megelégedtek volna a kedvező társasági és az egykulcsos számukra kedvező szja-val.Mi fogyasztók meg elégedetten fogadnánk egy alacsonyabb árfolyamot tekintve,hogy szinte mindent importálunk! Összefoglalva a deviza hiteleseket Mi mindannyian mentettük meg azok is akik nem vettek fel dev.hitelt már csak szolidaritásból. Egy köszönöm inkább nekünk járna nem a szarakodó orbánnak! Az ember tényszerűen nem igaz állításokkal hergeli az arra fogékonyakat,és néhány kattintással mindenki számára elérhetők a valóságos adatok.Hajrá!
koronaszepe
2015. január 25. 20:05
Még a végén kiderül, hogy azok jártak rosszul, akik 180 forinton végtörlesztettek! Szajlay számai nem stimmelnek, 9 milliárd eurot nem beáldoz az MNB, legfeljebb az azóta megrogyott forint miatti különbözetet áldozza be. Puff neki, egyel kevesebb kastélyszálló. A gyenge árfolyam miatti nyereség sem volt semmi, amit pedig a devizahitelesek szoptak meg. A devizatartalék sem annyi volt 2010-ben, hogy a 9 milliárd lett volna a kétharmada. http://www.vg.hu/gazdasag/makrogazdasag/mnb-rekordszinten-a-devizatartalek-311952 Nem lehet elégszer elmondani, hogy a problémát a Fidesz kormányzás miatti XAR forint okozza. 2010 ben, a kormányváltáskor 186 forint volt egy CHF, és 264 egy euro. Lehetett volna hamarabb, normális piaci árfolyamon forintosítani, a svájci jegyban közreműködésével pl. Erre volt is törekvés részükről korábban.
krisztoforo48
2015. január 25. 18:39
Surányi ne okoskodjon.Ha nem takarítják el a 62 tonna aranytartalékot és nem árusították,adósították volna el az országot,akkor lett volna olyan gazdasági erő Magyarországon,hogy csődkockázat nélkül meg lehetett volna tenni 2010-ben is.Vastagon benne van abban,hogy az ország teljesen elszegényedett!
incze
2015. január 25. 17:57
minden szajlai érvnek nek pont a fordítottja igaz. amit a jegybanki tartalékról mond, az szimplán nem igaz, a jegybanki tartalék 2010-ben a mostanival nagyságrendileg megegyezett. az akkor magasabb forint kamatszint egyszerűen csak kiegyelítette volna a devizaadósok és forintadósok közti igazságtalanságot, arról nem beszélve, hogy a jegybanki kamatcsökkentés vitte volna lefelés a részletet *mindenkinek* szajlai nagyívűen elfelejti, hogy akkor mennyi volt a vhf/huf és most mennyi (a tranzakció költsége, ugyebár) bullshit
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!