Gyűlnek a viharfelhők Ukrajna felett – leváltottak egy fontos feladatot ellátó tábornokot
Az orosz erők további előrenyomulása az elmúlt hónapok legnagyobb kudarca lenne a háború sújtotta ország számára.
A tengerentúli politikában kevésbé jártasok számára egyszerűsítsünk: ez azt jelenti, hogy Barack Obama az úr a Fehér Házban, de egyetlen épkézláb törvényt sem fogadhat el az ellenzék jóváhagyása nélkül.
„Az amerikai választók ugyanis nem azt üzenték, hogy azt szeretnék, ha Obama és republikánus ellenzékének nagyágyúi mostantól együtt járnának hokimeccsre vagy hamburgerezni. Ez nem egy időközi választás kormányzatkritikus figyelmeztetése, hanem kiadós vereség. Obama a legutóbbi felmérések szerint népszerűsége mélypontján van, egyes felmérések szerint az ifjabbik Bush korábbi eredményeit is sikerült alulmúlnia, amit pedig anno szinte kizártnak tartottak tengerentúli politológusok.
A Fehér Ház első színes bőrű elnökének újraválasztása óta szinte semmi sem sikerült, de azt legalább sikerült pocsékul kommunikálnia.
Az amerikai választó elsősorban a saját életét figyelve szavaz. S mit lát? Először is nem él jobban, az újabb gazdasági fellendülés egyelőre elkerüli a középosztályon belüli amerikai polgárt, az »alsóbb néprétegek« felé meg még optimista újságcikkek címeiben sem jár – igaz, ők jellemzően el is kerülik a választási urnákat az Egyesült Államokban is. Obama elnökségének meghirdetett fő célja, a választási csodafegyvernek szánt egészségügyi reform a saját pártjával és a republikánusokkal kötött alkukban »feloldódott«. Némileg profánul: a gazdagoknak túl sok, a szegényeknek túl kevés. A választásokat eldöntő középosztályt pedig kimondottan idegesíti. (…)
A külpolitika ezután már csak hab volt a tortán. Az amerikai választónak elege van a háborúkból. Obama anno azért is nyert, mert megígérte, hogy kivonulnak Irakból és Afganisztánból, működni fog a pax America. Hát nem működik. Afganisztánban sincs nyugalom, a hadurak bármikor tűzvésszé fokozhatják a mostani parázslást. Irakban pedig ismét háború van, az Egyesült Államok a szíriai rezsim elleni harcban létrehozta vagy legalábbis hagyta létrejönni a világ eddigi legveszélyesebb terroristaszervezetét. Ráadásként ott van Ukrajna is. Az amerikai választó arról meggyőzhető, hogy a »demokrácia eszményét« a világ minden pontján saját kormányának kell keresztülvernie, de utálja, ha vezetői ezen ráfáznak. Márpedig Ukrajna finoman szólva sem sikersztori, a washingtoni elitet méltán bőszíti, hogy elnöke mindig legalább két lépéssel lemarad Vlagyimir Putyin mögött.”