Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A dolog fordítva is igaz: hol demokrácia van, ott demokrácia van. Régen éreztem ezt olyan világosan, mint múlt csütörtökön, amikor Brüsszelben végignéztem a gazdasági megszorítások ellen tiltakozó tömegtüntetést.
„Az egész felvonulást végiglengte a szabadság szelleme, az együttes vonulás vidámsága, a demokráciában felnőtt emberek öntudata és magabiztossága. Az egyik sarkon gumilabdákkal lehetett megdobálni a kormánytagok kartonfigurát, másutt a Bella Ciao című olasz partizáninduló szólt, akadtak, akik táncolva vonultak, és a menet szélén ott álltak, belga mentoraik között, az országba frissen érkezett menekültek is. És jó volt látni, hogy egy demokráciában a keresztény szakszervezetek zászlója megfér a vörös csillaggal, a sarló-kalapáccsal és Che Guevarával is.
A tüntetés megint megerősített abban a régi meggyőződésemben, hogy igazi demokrácia csak ott van, ahol erős szakszervezetek, hatékony munkavállalói érdekképviseletek is léteznek. Ezek hiányában a parlamenti demokrácia könnyen kiüresedhet, az elit öncélú játékának tűnhet, s a csalódott tömegek előbb a hazug populistákat választják, majd teljesen kiábrándulnak a rendszerből. Belgium sem csodaország, itt is van korrupció, kormányzati dilettantizmus és megannyi más baj. De az emberek az egy-két évente változó miniszterelnököket csak szükséges rossznak tekintik, s ha veszélyben érzik a szociális biztonságukat, akkor nyelvi, vallási, politikai és generációs ellentéteken felülemelkedve össze tudnak fogni egymással. És ha kell, országos sztrájkkal, óriási tömegdemonstrációkkal folyamatos tiltakozással bénítják meg az ország életét. Céljaikat, ahogy a magas életszínvonal és szociális biztonság mutatja, eddig többnyire elérték. Aki irigyli a jólétüket, annak először is az elszántságukat kellene átvennie.
A tüntetés végén néhány száz anarchista nekiment a menetet addig békésen biztosító rendőröknek, és kisebb csatatérré változtatta a Déli pályaudvar környékét. A média szenzációhajhász része csak ezt emelte ki a többórás, karneválszerű felvonulásból. A Népszava tudósítója számára az egy-két ezreléknyi erőszakoskodónál fontosabb volt százezernél több ember demokratikus elkötelezettsége, elszántsága és vidámsága.”