Forog a régi lemez

2014. október 09. 18:28

Fél éven belül a harmadik magyar külügyminiszter látogatott Pozsonyba. De miért kerülik a forró témákat? Mert mindkét félnek ez az érdeke.

2014. október 09. 18:28
Mózes Szabolcs
Új Szó

„S miért jó mindez a magyar félnek? Két lehetséges magyarázat van, valószínűleg az igazság a kettő keveréke. Egyrészt az Orbán-kormány az elmúlt négy évben épp elég európai ellenséget szerzett magának – hogy erről ki és milyen mértékben tehet, az nem ennek az írásnak a tárgya –, így nem hiányzik a feszült szlovák–magyar kapcsolat. Aminek láttán a nyugati szemlélők könnyen azt gondolhatnák (akár teljesen félreértelmezve a helyzetet): Orbán mindenkivel összeveszett, biztos most is ő a ludas, nem Fico. A másik magyarázat szerint azért nincs erélyesebb magyar reakció, mert Budapest is tudja, hogy számos ügyben nem tudna konkrét sikert elérni.

Csak a bál állna. Ugyanúgy, ahogy a magyar honosítást nem tudta megváltoztatni Fico, a szlovák ellenreakció megváltoztatását sem tudja kikényszeríteni Orbán. A vitás kérdésekről viszont akkor is őszintén beszélni kell, ha mindkét fél tudja, hogy jelenleg nincs politikai akarat a megoldásukra. Legalább azért, hogy az érintettek – ez esetben a honi magyarság – lássa, valakinek fontos az, mi történik itt.

Az elmúlt években bemutatott balettmozdulatokkal jottányit sem jutottunk előre, csupán gyűlnek a szőnyeg alatt a megoldatlan ügyek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Onurisz
2014. október 10. 10:27
Minden igaz, amit elmondott, Mózes úr, de van itt egy nagyon fontos dolog. Minden azt mutatja számunkra, hogy maga a szlovákiai magyar társadalom - egyelőre(?) - feladta a jogaiért, magyarságáért folytatott harcát. A politikai képviselete ketté vált és a magyarok többsége a harcos fél helyett a "nyomasztó" ügyek ellenére is az együttműködőbb oldalt szavazta be a parlamentbe; a szlovákiai magyarok nem kérték tömegesen a magyar állampolgárságot, s ezáltal nem védték meg azokat, akik mégis kérték és nem hozták nemzetközi szinten is kellemetlen helyzetbe a szlovák államot; továbbá nagy arányban kifejezetten "asszimilációs" jellegű életvezetést folytatnak és iskoláztatási döntéseket hoznak. Személyes és politikai megnyilvánulásokból, filmekből úgy tűnik, a Szlovákiában élő magyarok többségének magyarságtudata más, öntudata gyengébb, mint pl. az erdélyieké. Ilyen háttérrel a magyar kormány nem tud határozottabban fellépni, mert éppen azok nem támogatnák a határozott fellépést, akikért történne. Az anyaállam kisebbségpolitikája nem lehet radikálisabb, mint a kisebbség, mert különben nevetségessé válik.
Akitlosz
2014. október 09. 19:32
"Fél éven belül a harmadik magyar külügyminiszter látogatott Pozsonyba." Miközben eredmény, ... hát nem sok.
balbako_
2014. október 09. 18:58
Attól, hogy nem kötik a szerző orrára bizony a kényes kérdések napirenden vannak. Legutoljára a Benes dekrétumok ügyében indult el egy hosszadalmas magyar akció. Ugyanakkor a Visegrádi együttműködés nemcsak Orbánnak, Ficónak is érdeke, mert sokat hoz a konyhára. Tehát keményen, de a felszín felett mosolyogva...
advocaat
2014. október 09. 18:51
Csakhogy EZEK a külügyesek a puhapöcsűek közül valók. Még Navra is. Tán mert horvát származású. Martonyi külker.jogász és HIHETETLENÜL PUHÁNY VOLT úgy a Kisantant és a felvidéki illegitim entitás felé, mint az EP-libberszoci genyái felé. Az a baj, hogy Szíjjártó Peti meg intellektuális. Tán katona sem volt... Jobban örülnék, ha azt írta volna ez a hígmagyar felvidéki srác, hogy "fél év alatt a harmadik magyar admirális járt Pozsonyban"!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!