Orbán tudja, mi a néplélek, és a politikában minden próba-szerencse

2014. október 02. 08:28

Kérdezem én, mit kell csinálni egy kétharmaddal? Úgy kell viselkedni, minthogyha csak egyharmadom lenne? Interjú.

2014. október 02. 08:28
Lánczi András
Lánczi András
NOL

„Az orbáni rendszerváltás egy kísérlet?

A politikában minden kísérlet. A rendszerváltás nem kísérlet? A '90-es években már megírták, hogy a jelzős demokrácia-szerkezetekből majdnem négyszáz létezik. Ebből mi következik? Az, hogy minden egyes demokratikus berendezkedésnek van számos originális jegye. Az orbáni egy sajátos elképzelés, melyet ő eddigi élete tapasztalatából, kudarcaiból épít és alakít ki. Vele szemben a Magyarországon látható legtöbb politikus valójában nem politikus; papagájok, ideológusok vagy technokraták, vagy a három keveréke. A politika lényege a kreativitás, aki ezt nem érti, semmit sem ért a politika lényegéből. 

A rendszerváltás a kommunizmus meghaladását jelenti, ezért is használja a politikatudományi irodalom a posztkommunista időszak kifejezést. Posztkommunista időszakban vagyunk, ez azt jelenti, hogy nem vagyunk túl a rendszerváltáson. Nem a történelem, hanem még a mai események határozzák meg a folyamatot. Angolul egyszerűbb: nem »history«, csak »story«. Ez egy alkotmányos demokrácia. (...)

Nemzetállam-építés, de milyen áron? Államosítás, a hatalmi fékek, ellensúlyok rendszerének kiiktatása. A modell Kína, Oroszország és Törökország...

Mondott ő ilyet, hogy ezeket föl akarja számolni?

Már fölszámolta.

Miért számolta volna föl? A parlamenti kétharmados felhatalmazással élt. De az meg legitim. Nem lehet, hogy önnek a demokráciával van igazából problémája? Az, hogy egy demokrácia eljuthat oda, hogy ilyen hatalmat biztosít? Akkor kérdezem én, mit kell csinálni egy kétharmaddal? Úgy kell viselkedni, minthogyha csak egyharmadom lenne?

A miniszterelnök nem él a kétharmados felhatalmazással, hanem visszaél vele. Ez már közhely.

Ez játék a szavakkal, a jelenlegi hatalmon kívüliek félelme.

A kormányfői akaratot korlátlanul lehet érvényesíteni?

Ez a politika természete. Ez a hatalom természete.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 143 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2014. október 02. 12:34
"...nem él a kétharmados felhatalmazással, hanem visszaél vele. Ez már közhely." Attól, hogy sok helyen sokszor elmondanak valamit attól az még nem lesz igaz, vagy közhely. Bocs!
Felebarát
2014. október 02. 10:56
http://pogiblog.atlatszo.hu/2014/10/02/magyarorszag-az-igazsagtalansag-es-a-gyerekszegenyseg-orszaga/ jah :D
kukagyerek
2014. október 02. 10:45
"..mit kell csinálni egy kétharmaddal? Úgy kell viselkedni, minthogyha csak egyharmadom lenne?" ................. Csak hát itt fordított a helyzet! A rizsamutyis fidesz választási eredménye közelebb van az egyharmadhoz, mint a kétharmadhoz (még egy ketted sincs), mégis úgy viselkedik mint ha az kétharmada lenne. Legközelebb ha 20%-ot kapnak, azt is 2/3-nak fogják hazudni.
vakhangya4
2014. október 02. 10:26
"""Persze ehhez az alkotmány módosítása is kell. Mondjuk ezt illik akkor a választási programjába is belevenni, hogy a szavazók erről is véleményt mondhassanak a szavazáskor. """" A fidesz melyik választási programjában olvashatok arról, hogy Alaptörvényt csinálnak az Alkotmányból? Erre kéne válaszolnod.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!