Szlovénia: éltanulóból második Magyarország

2014. július 14. 17:55

Milyen Szlovénia vár Cerarra? A kultúrharcba belefáradt ország legnagyobb gondja most a gazdaság.

2014. július 14. 17:55
Techet Péter
VS

„A vasárnapi választások győztese egy teljesen új formáció, amelynek a neve sem sokat árul el. Miro Cerar pártjáról (SMC) a szlovénok is legfeljebb csak annyit tudnak, hogy ez Miro Cerar pártja. A higgadt jogászprofesszor pár hónapja hozta csak létre mozgalmát, és mivel újnak látszik, és tényleg semmit sem ígért, azonnal el is nyerte a korábbi botrányokba és pártokba belefáradt szlovénok bizalmát. Cerar majdnem kétszer annyi voksot kapott, mint kihívója, Janša.

Cerar azonban nem olyan új, mint amilyennek kinéz. Édesanyja az ismert jugoszláv kommunista, egykori szlovén igazságügy-miniszter, Zdenka Cerar. A »nagybácsik« tehát fellélegezhetnek; egyikük, az ország első államfője, a szálakat még mindig a háttérből mozgató posztkommunista Milan Kučan már kérte is felvételét Cerar pártjába. Kučan amúgy is Cerarék régi családi barátja. Ennyit az új erőről.

Milyen Szlovénia vár Cerarra? A kultúrharcba belefáradt ország legnagyobb gondja most a gazdaság. Az ország nem tud kijönni a 2008-as válságból, bankjainak többsége csődközeli helyzetben van, és mivel sokuk még állami tulajdonú, így a szlovén állam, ha akarna, se tudna könnyen szabadulni a problémától. Janša ezért akarta a bankrendszert teljesen privatizálni, de a posztkommunista elit megakadályozta ezt. Cerar is most azt ígéri, hogy nem lesznek privatizációk, pedig a költségvetési lyukakat csak úgy lehet betömni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2014. július 14. 21:27
mivel nem akar privatizálni inkább Viktorra hasonlit :D
Gregorius
2014. július 14. 21:23
Szlovénia úgy indult, hogy a GDP-jük kb. a duplája volt a mienknek és egész jól jöttek ki Jugoszlávia széteséséből. Az iparuk jelentős része versenyképes maradt a csatlakozás után is. Igazából arra fáztak rá, hogy a bankokat állami kézben tartották, így a válságot követő feltőkésítés is állami feladat lett. Ez nekünk is jelzés arra, hogy a hazai és külföldi bankok megfelelő arányát biztosítani kell.
KannibálTatárÚr
2014. július 14. 19:31
Szlovénia Jugoszláviában a fő ipari központ volt. Jugoszlávia szétesésével - amit elsősorban a szlovénok preferálták - elvesztették piacukat. A nyugati igéret földjén pedig nem tudtak gyökeret verni. Se pénz, se posztó.
drkovax
2014. július 14. 18:06
Hja, hogy Szlovéniának is hosszasan ballib kormány volt (már B.Pahor óta) ? Persze, hogy elszállt az államadósság és megzakkant a gazdaság ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!