A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Nyíltan vagy burkoltan éppen az Orbán-kormány szegte meg az elmúlt években folyamatosan az uniós jogot.
„Orbán amúgy általában is figyelmezteti Európa politikai mainstreamjét: »fel kell hagyni azzal, hogy az uniós intézmények nyíltan vagy burkoltan hatásköröket vonjanak el a nemzetállamoktól« – noha maga is tudja, hogy az unió se így, se úgy nem von el tőlünk semmit. Mert mindazt, ami uniós jogkörbe tartozik, magunk adtuk át a belépési nyilatkozattal elfogadott alapszerződés szerint. Nyíltan vagy burkoltan éppen az Orbán-kormány szegte meg az elmúlt években folyamatosan az uniós jogot, és ezeket a törvénysértéseket az illetékes bíróságok állapították meg. Noha a miniszterelnök szerint a hatáskörök állítólagos elvonása »rontotta az EU hitelét a választópolgárok szemében«, az igazság az, hogy ha az unió polgárai előtt valami hitelét vesztette, az mindenekelőtt a Fidesz-rezsim, amely minden további nélkül felhasználja a kohéziós alapok pénzét, miközben aggálytalanul átlép a közösségi jog keretein.
Ha »egy birodalmi központ, mint Brüsszel, el akarja venni a nemzetállamok alkotmányos jogait, abból konfliktus lesz« – aggódik tovább Orbán az MTI-nek. És a hívek majd el is hiszik, hogy nem ő volt az, aki több ponton az uniós charta ellenében írta át az úgynevezett alaptörvényt, jóllehet eleddig mindig éppen ebből, vagyis az alkotmányos alapjogok elszánt kormányzati csorbításából lett konfliktusunk Brüsszellel.
Kérdés tehát, vajon miféle elveket akar tisztázni a magyar kormányfő, mielőtt személyi döntésekre kerül sor az unió vezetésében? Hiszen az ő problémája valójában az, hogy minden bizonnyal olyan új politikai tisztségviselőkkel kell számolnia, akiknek meglehetősen tisztázott elveik lesznek.”