Lesz román–magyar barátság, de nem az idén

2014. július 19. 15:23

Lassan Romániának is túl kell tennie magát azon, hogy állandóan a magyarokkal harcol. Interjú.

2014. július 19. 15:23
Kelemen Hunor
Kelemen Hunor
NOL

„A külügyminisztérium bevallottan azért lépett perbe a kisebbségi kezdeményezés ellen, mert Magyarország is beavatkozott a másik oldalon. Ilyen értelemben Magyarország támogatása hátrány.

Ez bonyolult kérdés. Már évekkel korábban jeleztem, hogy Magyarországnak nagyon oda kell figyelnie, hogyan használja az érdekérvényesítő képességét a Kárpát-medencében. Noha a kisantant nem állt össze újra, nagyon sokszor láttuk jelét annak, hogy a románok, a szlovákok és mások bizonyos kérdésekben egyeztettek. Az a tény, hogy az állampolgárság kiterjesztésével kapcsolatosan eltérő álláspontra helyezkedtek, sok mindennel magyarázható, például azzal, hogy Bukarestben mi akkor kormányon voltunk. Amikor elindítottuk a Minority SafePacket, éppen azért próbáltunk belőle nem magyar ügyet csinálni, mert felismertük, hogy a magyar kisebbségi kérdés rendezéséhez akkor lehet partnereket találni, ha összeurópai üggyé tesszük. Nincsenek információim arról, hogy milyen egyeztetések voltak a románok és a szlovákok között a kisebbségi kezdeményezés kapcsán, de nem hiszek a véletlenekben. (...)

Az RMDSZ kormányzó partnerét kellemetlen helyzetbe hozhatja, ha a szövetség benyújtja a parlamentben a székelyföldi autonómia tervezetét. Nem merült fel a halasztás?

Én a Szociáldemokrata Párt érdekei alapján nem tudok politizálni, nem ezért választottak meg RMDSZ-elnöknek vagy parlamenti képviselőnek. Akkor fogjuk benyújtani a tervezetünket, amikor szakmai értelemben vállalható dokumentumot tudunk letenni az asztalra, függetlenül az elnökválasztástól.

Az RMDSZ Önt indítja jelöltként, gondolom, nem azért, mert esélyt lát a győzelemre. Hanem miért?

A mi célunk bevinni a közösség problémáit a román köztudatba, hiteles képet adni arról, hogy van víziónk nemcsak a magyarokkal kapcsolatos kérdésekről, hanem Románia jövőjéről is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wartog
2014. július 20. 10:18
egyetlen más ország nincs a bolygón ahol egymillió ember él a szomszédos ország határain belül.Ezt azért valahogy a sok buta észnek látnia kellene.Ja bocsi Ukrajna is.Hogy is van ez?
Kárpáti Zoltán
2014. július 19. 23:52
Hát, beszéld rá őket. Mondd meg nekik, hogy Erdéllyel nekik úgyis csak bajuk van már vagy 94 éve. Ettől meg is szabadulhatnának, ha nem erőltetnék már tovább azt, ami nem megy. Hanem visszaadnák szépen. Oszt akkor a csatabárdot elásva alkothatnánk egy jó páros, mindenki hasznára és megelégedésére. Az ott élő románok meg lehetnek románok. Minket az nem zavar.
balbako_
2014. július 19. 18:38
Az első lépést . nem is akármilyet - mi megtettük. A Ceausescou rezsim végnapjaiban a hozzánk menekülők románok, magyarok itt kenyeret nyugalmat, védelmet találtak. A forradalom idején kenyeret étolajat, élelmet szállítottunk közgyűjtésből és kaptak románok, magyarok. Miután én is a gyűjtők között voltam tanúsíthatom minden adományozó hozzátette, aztán a románoknak is adjanak ám! (Az más kérdés, hogy eredeti, román módon viszonozták a jót Sütő András szemének kiverésével, és az azzal járó magyarellenes pogrommal)
puszika
2014. július 19. 17:59
Az a gyanúm,hogy a választások után sem lesz gyökeres változás.A román vezetés kulcspozícióiban a régi iskola elkötelezett képviselői ülnek.A miniszterelnök is magyar ellenes.Ezt tudjuk jó néhány megnyilatkozásából. Kelemen Hunor időnyerésre játszik.Nehogy kiderüljön az a tény,az RMDSZ egyre jobban a bomlás állapotába kerül. Kapcsolatom van jó néhány székely barátommal.Ők azt mondják,az RMDSZ fénye nagyon megkopott.Látszatpolitizálásból a romániai magyaroknak elege van. A Markó vezette szövetség semmilyen eredményt nem ért el.Nyilván ebben komoly szerepe volt az őket támogató mszp-nek is. Uniós támogatás nélkül nem lesz autonómia Romániában,de máshol sem.Ez a támogatás pedig tudatosan hiányzik az EU vezetéséből. A nyugatnak többet ér az állandó feszültség mint a nyugalom.Hogy miért? Azt az olvasó fantáziájára bízom!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!