Stadion a Népstadionban? Itt a valaha volt leglogikusabb megalomán épület
2014. június 27. 12:22
A régi Népstadion épületet nem bontják el, sőt, nem is hagyják ott mementónak: éppen ellenkezőleg, most fog teljesen elkészülni. Találkozott a politikum és a józan ész?
2014. június 27. 12:22
p
0
0
73
Mentés
Stadionláz söpör végig Magyarországon. Úgy tűnik, ha van kellő akarat, akkor van pénz és van lendület is ahhoz, hogy bizonyos dolgok gyorsan elkészüljenek az országban. Magyar ugaron szerzett tapasztalatainkhoz képest hihetetlen gyorsan elkészült és átadás előtt áll a Fradi stadionja. A debreceni stadiont már át is adták; csakúgy, mint a stadionláz barokkosan észbontó és irracionális ékszerdobozát, a Felcsútra ránövő Pancho Arénát. És megszületett a döntés az MTK romhalmaz stadionjának újjászületéséről is. Már csak jó foci kéne beléjük − de most nem erről akarok írni. Van még egy − tulajdonképpen a legfontosabb − projekt: ez pedig a nemzeti stadionunk, a Népstadionból lett Puskás Ferenc Stadion évtizedek óta áhított megújulása. Igazából ha csak erről szólt volna a stadionprogram, talán nem is lett volna országos politikai vita körülötte.
Mert egy közel kétmilliós európai fővárosnak és egy tízmilliós országnak szüksége van egy nemzetközi, sőt, világszínvonalú, 21. századi kihívásoknak megfelelő stadionra. Az ötvenes évekből itt maradt, leharcolt, részben életveszélyessé vált jelenlegi Puskás Stadion már rég nem felel meg ezeknek a kihívásoknak. De annyi nekifutás után most úgy tűnik, tényleg megvalósulhat az új nemzeti stadion. Készen állnak a koncepciótervvel, és év végére készen állhatnak a kiviteli tervvel is − közölte Vígh László kormánybiztos a Sport TV-ben. A tervek szerint 90-100 milliárd forintba kerül majd az új építmény, ami nem más lesz, mint egy stadion a stadionban. Egy új épület a régi, óriási Népstadion-karéjban.
Igaz, hogy a látványtervek már kissé Germaniára emlékeztetnek és az új objektumot talán az űrből is simán lehet majd látni, de úgy tűnik, soha nem volt ennyire logikus egy megalomán épületterv.
Az ötlet egyszerű és nagyszerű, különös tekintettel a Puskás Stadion környékére, annak hagyományaira. Az elmúlt évek, évtizedek során számos ötlet felmerült, a régi stadion lebontásától kezdve az immár védett ötvenes évekbeli stadionépület megőrzése mellett egy szomszédos új stadion felépítéséig. Itt vannak a legutóbbi ötletpályázat eredményei, hogyan próbálták meg a pályázók beszuszakolni az új stadiont az Aréna, a Népstadion és a többi építmény által már így is telített környékre. Miközben egy kelet-nyugati tájolású új stadion nem is felelt meg volna a FIFA előírásainak.
Egy kétstadionos pályázat látványterve
De ha már a régi építmény védettség alatt áll, és ha egy további stadion építésével telezsúfolnák az épületek körülötti parkot, akkor mit lehet tenni? Az ötlet Skardelli György építészmérnök fejéből pattant ki, aki az említett ötletpályázaton elindulva terveiben felvázolta a „stadion a stadionban” koncepciót. „Az új labdarúgó stadion minden gond nélkül megszerkeszthető a régi kontúrján belül.” Amilyen nagyszerűnek tűnt Skardelli terve, olyannyira jellemző volt az, hogy a tervét kizárták az ötletpályázatból, mert − ahogy erről az Építészfórum beszámolt − a Skardelliék leadott digitális file-ok tulajdonságai között fellelhető volt a file készítőjének neve, akit jelen esetben úgy hívtak, hogy „Rendszergazda”. S ez visszaélésekre adhat okot. Pedig − ahogy egy cikk alatti kommentben szerepelt − Skardelliék átvágták az új nemzeti stadion kérdésének gordiuszi csomóját.
A „stadion a stadionban” terve tehát elvérezni látszott a bürokrácia útvesztőjében, de a politikai akarat megmentette azt: 2013 tavaszán, több hónapos hazai és nemzetközi szakértői egyeztetés után elfogadta a kormány a Nemzeti Olimpiai Központ, vagyis a Puskás Ferenc Stadion felújításának és a körülötte létesítendő sportpark építésének koncepcióját: a „stadion a stadionban” koncepciót. Így − ritka pillanat − találkozott a politikum és a józan ész, s egy logikus, világos, remélhetőleg, khm, takarékos, egyszerre konzervatív és progresszív koncepció valósulhat meg.
Amiből az ötletgazda Skardelli György sem marad ki, hiszen ő tervezheti meg a régi-új stadiont. A megállapodás értelmében a tervezőnek egy olyan – az egész világon különlegesnek számító – multifunkcionális létesítmény terveit kell elkészítenie, amely megfelel a Nemzetközi (FIFA) és az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) feltételeinek, és a labdarúgás mellett szinte az összes olimpiai sikersportágat szolgálja majd.
Íme, Skardelli ötletpályázatos tervei:
A régi Népstadion épületet tehát nem bontják el, sőt, nem is hagyják ott mementónak: éppen ellenkezőleg, most fog teljesen elkészülni. Megépül körben az ötvenes években félkészen hagyott karéj; viszont belül, középen egy kompakt, 65 ezres stadiont; a külső és a belső héj közé pedig hatalmas, 30 ezer négyzetméteres, nem labdarúgáshoz kapcsolódó sportkomplexumot építenek majd be. Körülötte pedig szellős park jöhet létre, túlzsúfoltság nélkül. És lehet hivatkozni a nagybetűs Külföldre is: Lipcsében hasonló módon építettek bele egy modern stadiont az ötvenes évekbeli NDK által az utókorra hagyományozott óriásarénába − igaz, ott nem épült be a két karéj közötti tér.
„Nincs ilyen létesítmény a világon, ezt nyugodtan merem állítani, ahol ezt a kihasznált teret nagyon jól meg tudják tölteni tartalommal. Itt azt használjuk ki, hogy ez egy olimpiai központ kellős közepén található, tehát a Berki Krisztiántól a Szilágyi Áronon át, nagyon sokan edzenek ott a versenysport területéről, de utánpótlás-sportolók, szabadidő-sportolók is vannak a területen. Ezeknek a létesítményeknek a kitöltésével töltjük meg ezt a teret. 21 különböző sportág képviselői fognak tudni a falak között sportolni” − mondta a minap Vígh László kormánybiztos.
Folyamatosan egyeztettek az UEFA-val és a FIFA-val, velük együtt alakították ki a költségvetési számokat. „3-4 ezer euró közé lőttük be a stadion árát székenként. Mi ezt tudjuk jelen pillanatban tartani, tehát ilyen 90 és 100 milliárd között van a tervezés ezen szakaszában az ára a stadionnak” – nyilatkozta a költségvetésről a kormánybiztos. Szemléltetésképpen elárulta, az Estadi Cornellà-El Prat (Espanyol) a legolcsóbb 1450 euró/székkel, a legdrágább a Wembley és a varsói stadion 11 ezer euró/székkel. A stadion a jelenlegi tervek szerint 2018-ra készülhet el, onnantól pedig nemzetközi meccsekre, akár EB-re vagy BL-döntőre is pályázhatunk majd vele.
Az elmúlt százhúsz évben öt államalakulathoz tartozó Csallóközben már a klub puszta működése is csodának számít, ám a DAC a megmaradás és a nemzeti összetartozás szimbóluma lett. Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
Százharminc vádpontot fogalmaztak meg a Manchester City ellen az utóbbi idők egyik legnagyobb sportperében, most mégis rangadót játszik a Bajnokok Ligájában.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 73 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
RAMBO
2014. június 28. 10:45
Minden költséghatékony megoldást támogatok, tényleg kell EGY stadion közpénzből (a többi nem kellett volna) - de ezzel együtt a régi Népstadion is hangulattalan focistadion volt a futókör miatt. Ha ez az atlétiaki bohóckodás marad (tessék már mondani olyan magyar atlétát, aki érdemi eredményt ért el és nem szénné doppingolt dobó az elmúlt 30 évből) akkor az új stadion feleslegesen tart meg olyan funkciókat, amire a világon semmi szükség. Inkább lenne a futókör helyén még 3-4 sor szék, és akkor "kézközelbe" kerülhetnének a nézők a játékosokhoz.