„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
A teljes összefogásnak végképp semmilyen ajánlata nem volt a választóknak. Interjú.
„- Félidőben úgy tűnt, hogy az Orbán-kormánynak erős civil ellenzéke van. A Milla-tüntetéseken tízezrek voltak, a Szolidaritás mozgalom nem csak az egykori rendvédelmi dolgozókat képviselte, a Hallgatói Hálózat föllépett a kormány felsőoktatási politikája ellen. Előbbi kettő és a tiltakozásokat szervező hallgatók egy része is Bajnai Gordon pártjában kötött ki. A társadalmi támogatottságból mégsem lett politikai erő. Miért?
- Az lett, az összefogás előtt 6-9 százalékra is mérték a pártunkat. A Millában egyébként azt mondtuk, a civileknek megrendelőként kell fellépniük, a pártoknak pedig figyelniük kell a véleményükre. A választási eredményből látszik, hogy nem a megrendelést teljesítettük. Az is hozzátartozik, hogy a Millából nem mindenki lett az Együtt tagja, azt akartuk, hogy maradjon egy civil ág, amely megrendeléseket ad és ellenőriz bennünket. Ez a civil aktivitás végül nem valósult meg, szerintem nem elvi, hanem gyakorlati okból. Azt is észre kell venni, hogy ha egy tüntetésen sokan kiabálják, hogy „Orbán, takarodj!”, az még nem megrendelés. A kérdés az volt, hogy ezeket a csoportokat és a közös akaratot hogyan lehet politikai erővé alakítani. Tettünk erre egy kísérletet, ami végül valóban nem lett sikeres. Részben mert rossz stratégiai döntéseket hoztunk, részben mert tapasztalatlanok voltunk, és az időhiány is nagy hátrány volt. Nem voltunk összeszokott csapat, az Együtt nem alulról szerveződött, három szervezet állt össze. Nem volt közös identitás még a mi pártszövetségünkön belül sem, nem definiáltuk megfelelően, hogy mitől vagyunk korszakváltók. Ezért tartom stratégiai hibának, hogy a megalakulásunk után azonnal elkezdtünk megállapodásra törekedni az MSZP-vel, ráadásul egy olyan közjogi egyeztetésen, ahol Bárándy Péter és Bárándy Gergely tárgyalt egymással. Ennek semmi értelme, se politikai, se jogi hozadéka nem volt. És ezután is azzal voltunk elfoglalva, hogy milyen a viszonyunk a szocialistákkal, mikor ülünk le velük. Ahelyett, hogy megmutattuk volna a saját karakterünket. Így aztán úgy ismertek meg minket a választók, hogy mi vagyunk, akik valamiről folyton egyeztetnek az MSZP-vel. Erről szólt egy évünk, idővel a közvéleményt se érdekelte semmi más, és ez vezetett végül a teljes összefogáshoz, aminek így közösen végképp semmilyen ajánlata nem volt a választóknak. Azért merem ezt mondani, mert akkor is ezt mondtam.
- De lehet-e elölről kezdeni, főleg úgy, hogy az Együtt-PM mégiscsak azért menekült az összefogásba, mert egyre inkább úgy tűnt, hogy egyedül nem jut be a parlamentbe?
- Majdnem nulláról kell kezdeni. Először az identitásunkat kell közérthetően meghatározni, arra lehet építkezni. Fontos, hogy ott legyünk az Európai Parlamentben és az önkormányzatokban, de enélkül nem fog menni. Szerintem megtettük az első lépéseket, amelyek az újrakezdéshez szükségesek, a választás után lemondott az elnökség, dolgozunk az új alapszabályon, hogy alulról építsük fel a pártot.”