Az Egyesült Királyság és Franciaország elesett

2014. május 30. 10:30

Úgy tűnik, hogy az 1945 után kialakult status quo, amely egy balliberális elitet emelt Európában pajzsra, a 2008 táján kirobbant válság utóhatásaként most bomlik fel.

2014. május 30. 10:30
Hörcher Ferenc
Mos Maiorum

Lehet persze arra hivatkozni, hogy a válságok, különösen a gazdasági-pénzügyi válságok mindig is felerősítik a szélsőséges hangokat. Ám szerintem rossz úton járunk, ha pusztán a munkanélküliséggel, a súlyos gazdasági gondokkal indokoljuk a kialakult helyzetet. Pedig az új helyzetben virtuális egyeduralkodóvá vált Angela Merkel is erre keresi a kiutat: arról beszél, hogy gazdasági fellendülésre van szükség, azzal lehet kifogni a szelet a protestálok vitorlájából. És való igaz, hogy Merkel okos-szorgos államháztartás-vezetésével a német gazdaság jó állapotban jött ki a válságból, s ennek megfelelően nincs is hatalmi vákuum Berlinben.

Ám meggyőződésem szerint mélyebbek a gondok gyökerei. A francia és a brit Európa-ellenesség alapja a Brüsszellel szemben nagy hatékonysággal (és nem csak a populisták által) kiépített ellenérzés, mely a lakosság egyre szélesebb köreit keríti hatalmába. Az EU politika-szemléletével van az alapvető baj. Brüsszel nem érti meg, hogy néhány toleranciakampánnyal, a kisebbségeket védő retorikával nem ellensúlyozhatja azt a legitimációs deficitet, amely abból fakad, hogy a brüsszeli döntéshozatali folyamatok átláthatatlanok, még a sajtó számára is ellenőrizhetetlenek, a legtöbb esetben nincs arca a döntéshozónak, vagyis nem valósul meg a felelős kormányzás alapvető európai ideálja.

Arról most nem beszélek, hogy az a program, amely a procedurálisan anti-demokratikus európai politikai elit szeme előtt lebeg, szintén nem tekinthető demokratikusnak. Nem lehet ugyanis a népet a nép ellenében boldogítani. A gazdaság számára nyilvánvalóan előnyös az összeurópai piac, ám a sikeres demokratikus politika korántsem pusztán gazdasági kalkulációk kérdése. A politika a teljes személyiséget érinti, nem csupán a racionálisan kalkuláló embert, hanem az érző, vágyak és félelmek által vezérelt embert is, akit nem lehet elvont, papíros ízű szövegekkel befolyásolni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
morfondír
2014. május 30. 14:44
Ez így igaz, ahogy HHF írja. Míg a nagy gazdasági potenciállal és népességgel bíró országok megengedhetik maguknak a luxust, hogy lassan forduljanak, addig nekünk a mozgékonyságunk adta előnnyel kell élnünk. Mire visszanacionalistulnak addigra azt nekünk rendezett sorokban kell várnunk. A német bármikor hátraarcot csinál, csak a többi lassú....
balint60
2014. május 30. 14:21
Az EU-ellenes közhangulat kialakulást elemző írásokból rendre kimarad az az évtizedek óta folytatott tevékenység, amit a tagállamok kormányai rendre gyakoroltak: a kormányok minden népszerűtlen döntés esetén az EU-t hibáztatták és minden sikeres EU-kezdeményezést saját sikerükként tálalták. Magyarán, maguk is felelősek a mostani kiábrándító eredményekért.
kjkj945
2014. május 30. 12:49
https://www.youtube.com/watch?v=pEdoLKknCi0&bpctr=1401448722
quodlibet
2014. május 30. 12:36
u.i. ja, én is olvastam Roger Scrutont, és az ő EU ellenes érveit, melyek jó érvek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!