A devizahitelek ügye elsősorban nem jogi kérdés

2014. május 29. 14:00

A rendszer másik lába, hogy az államnak az oktatási rendszerén keresztül fel kellett volna készítenie az állampolgárokat a prudens pénzügyi gyakorlatra.

2014. május 29. 14:00
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

A rendszer másik lába, hogy az államnak az oktatási rendszerén keresztül fel kellett volna készítenie az állampolgárokat a prudens pénzügyi gyakorlatra, hogy azoknak esélyük legyen értő módon viszonyulni az elébük tett szerződésekhez, szintén hiányzott. Maradt tehát a banki becsületszó és a vágyak egymást erősítő hatása. Nos, ezekről meg tudjuk, mennyit érnek, meg is lett az eredménye a több oldalú hübrisznek.

A devizahitelek felvétele az említett körülmények között, az akkori minimum 6-7%-os, MNB diktálta és a többségében külföldi tulajdonú kereskedelmi bankok által élvezett kamatkülönbözet mellett (ami a forint és a devizahitelek között tátongott), nem spekuláció volt a hitelkérők részéről, hanem az elérhető információkkal összhangban lévő racionális haszonmaximalizálás. Ahogy a bankok részéről is. Mármost milyen szerződések azok, amelyek teljesítése mára az előbbiek részéről teljes irracionalitásba fordul, míg az utóbbiak részéről az elérhető haszonnak csak a másik fél teljes egzisztenciavesztése szab gátat?!

Magyarán, ami 2008 óta történt, az »a körülmények jelentős megváltozása«. És az, hogy a jogi gyakorlat tekintetbe veszi-e ezt, vagy inkább kitart a szerződések teljesítésének kötelezettségét előíró másik régi jogelv mellett, az pusztán ízlés és belátás kérdése. Mivel Magyarországon nincs precedens jog, a kérdés végső soron nem jogi kérdés. Hanem makrogazdasági és társadalmi kérdés. Azaz politikai.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Locassen
2014. május 29. 17:32
"az elérhető információkkal összhangban lévő racionális haszonmaximalizálás." Au contraire, engem anno nagyon kapacitált több banki és egyéb pénzügyi tanácsadó, hogy most kell hitelt felvenni, mert olcsó - közben meg elég volt ránéznem arra a görbére, ami a svejci frank árfolyamának alakulását mutatta 1990 és 2005 között, hogy az elérhető információk alapján levonjam a helyes következtetést. Emberileg sajnálok mindenkit, aki beleesett ebbe, de minimális józan paraszti ésszel, mindenféle prudens pénzügyi okítás híján is (nekem se vót olyan) egyértelmű volt, hogy felelőtlen dolog devizában eladósodni.
kuwiq
2014. május 29. 14:54
a forint fenállása óta 2008-ig nem fordult elő ekkora mértékű leértékelődés egy lépésben, de még harmadekkora se erre semmilyen képzés nem készíthetett fel senkit csak jelzem, hogy a szalrtők pártja, a maszop is svájci frankban adósodott el, a nagy pénzügyi zsenik , a böszme meg a veres elvtárs idején, ahogy a szadesz is egyébként, hogy még pikánsabb legyen
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!