Csak a Jobbik tematizálta a fontos témákat

2014. április 16. 08:59

A „megélhetés” kérdése összefügg a demokráciában stabilan résztvenni képes középosztály létrejöttével, az „elszámoltatás” meg kapcsolódik a korrupcióhoz. Interjú.

2014. április 16. 08:59
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Átlátszó

Van néhány olyan kérdés, ami a magyar társadalom nagy része számára, úgy tűnik, fontos problémaként tételeződik, mint pl. a devizahitelek terhe vagy a multinacionális vállalatok szerepe a magyar gazdaságban és ennek hatása a hazai életszínvonalra, vagy a milliókat érintő szegénység. Ezekkel a témákkal látványosan foglalkozott a kormány és a szélsőjobb is, az LMP-nek is vannak idevágó elképzelései, míg az Összefogásba tömörült ellenzék érdemi javaslatokkal nem állt elő. Miért?

A kormány válasza ezekre a problémákra klasszikus, konzervatív recept szerint alakul, a francia De Gaulle-féle vagy a távol-keleti fejlesztő államnak a rokona, alapvetően tehát államközpontú – ez az, amit az államot az élettapasztalatukból adódóan az államszocializmushoz kötők tévesen szocializmusnak szoktak értelmezni, vagy újrakommunizálásnak. A multik helyére részben a saját hazai vállalatokat kívánja helyezni, miközben a hazai foglalkoztatottakat mint olcsó munkaerőt árulja külföldön. Azt gondolom, hogy sem az LMP-nél, sem a Jobbiknál nem jön át igazából az alternatív modell, bár foglalkoznak a létező kritikájával, de egyiküknek sem sikerült áthoznia, mit csinálna helyette, főleg a protest jelleget mutatták fel.

Az Összefogás körüli erők pedig, bár úgy érzem, egyre bizonytalanabbul, de ragaszkodnak ahhoz, hogy a 20 éve kitalált modell működik: behozzuk ide a multinacionális tőkét. Ez az ún. dependens versenyállam modellje, amely ettől a tőkétől függ, és mindenre az a válasza, hogy versenyzünk a külföldi tőkéért. Ha megkérdezzük, hogy mitől lesznek munkahelyek, akkor az a válasz, hogy majd jön a külföldi működőtőke és megoldja. Az nem zavarja őket, hogy 25 éve nem jön elegendő tőke, és a térség országaiban mindenütt alacsonyabb a foglalkoztatás, mint az uniós átlag. Ha azt kérdezzük, hogy milyen életszínvonal politikát, szociálpolitikát csinálnának, akkor ugyanezt válaszolják. Az sem zavarja őket, hogy a keleti és nyugati átlagbér közötti különbség nő és nem csökken, és míg a nyugat-európai jóléti államok szakpolitikákat csinálnak, a magyar liberális tábor ezek helyett is csak a külföldi tőkére hivatkozik, hiába bizonyítják a számok a látványos kudarcot.

Értelmezhetőek- e úgy a múlt vasárnapi eredmények, hogy a magyar lakosság többsége kritikusan viszonyul a nálunk eddig megvalósult kapitalista piacgazdaság modelljéhez?

Szerintem az nem mondható, hogy a magyar lakosság általában véve kritikus lenne a kapitalizmussal szemben. A liberális oldal szereti ezt így beállítani, mintha általában a jelző nélküli kapitalizmust utasítanánk el, és visszasírnánk a szocializmust – miközben ez nem igaz. Arról van szó, hogy az imént leírt dependens versenyállam modelljével, a kapitalizmusnak ezzel a válfajával szemben a magyar lakosság jelentős része kritikus, méghozzá joggal, mert ők tényleg érzik a bőrükön, amit én csak a mutatókban látok, hogy ez elképesztő nyomort, szegénységet és bizonytalanságot hozott számukra.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obulus
2014. április 16. 14:54
A nácik mindennel próbálkoznak a siker reményében. Még a bolsevik propagandát is nyomják.
enes
2014. április 16. 14:37
"...Szerintem az is megkérdőjelezhető, hogy vannak-e az Uniónak egyértelmű alapértékei..." Gonoszkodom, én tudom: pedofilia és melegházasság.
oskar
2014. április 16. 11:54
Egyetértek. De nem jó választ ad rá. Meg ott a kurucinfo is. Attól azért el kellene határolódni!!!! Egy általánosító, uszító honlap amely nagyon káros mindenütt minden népre nézve a világban. A problémák vannak. Ebből kellene kiindulni és nagyon sok vitát kellene folytatni olyan televízióban amelyet a legtöbben néznek. Minden résztvevővel. Ez hiányzik!!!!!! Ebben pedig felelősök a nácizók antiszemitázók nagyon.
balbako_
2014. április 16. 10:51
." A multik helyére részben a saját hazai vállalatokat kívánja helyezni, miközben a hazai foglalkoztatottakat mint olcsó munkaerőt árulja külföldön." Ez utóbbinál az okot összekeveri az okozattal. Ugyanis a szoclib kormányok felszámolták a magyar gazdaságot. Nincs textilipar, villamosipar, bányászat, kohászat, vasipar, alumíniumipar, mezőgazdasági feldolgozóipar, energiaipar, építőipari alapanyag ipar. Ezeknek a helye is sóval fel volt hintve a II Orbán kormány hatalomra jutásakor. Ezt a ballib oldal kótyavetyélte el, és ami rosszabb, anyagi előnyökért kvázi köztörvényes bűncselekmény keretében játszott át új tulajdonosoknak akik miután külföldiek könyörtelenül lemészárolták, munkásait - a ballib szakszervezetek hozzájárulásával - az utcára tették. Innen kiindulva a helyükre tóduló multikkal kellett dűlőre jutni és amíg a magyar ipart mezőgazdaságot talpra nem állítják, bizony bérmunkásokat tudunk felajánlani. Ez marad, vagy a hihetetlen méretű munkanélküliség. Ezt hagyta ki a szerző!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!