Német megszállás, magyar szuverenitás

2014. április 29. 14:34

Ami történt tiszta Machtpolitik volt. A megszállás kényszer volt, a magyar fél nem kérte, indokolatlannak és felháborítónak tartotta azt, hivatalosan is.

2014. április 29. 14:34
Bódvai László
Regnum Portál

„1. Magyarország katonai fegyvertársa volt a Német Birodalomnak, de szerződés ezt nem szabályozta és főleg nem olyan tartalommal, hogy a katonai szövetség kiterjed arra is, hogy a Magyar Királyság belügyeibe beavatkozhat a német fél. Ami történt tiszta Machtpolitik volt.

2. A megszállás kényszer volt, a magyar fél nem kérte, indokolatlannak és felháborítónak tartotta azt, hivatalosan is. Ahogyan a Magyar Királyság szuverén államként döntött a katonai szövetség mellett, szuverén államként, annak legitim vezetője – Horthy Miklós kormányzó – utasította el a megszállást a Német Birodalom vezetőjének Adolf Hitlernek, személyesen, lényegében kétszer vagy háromszor is. (A megszállásra vonatkozó terv már 1943-ban elkészült, Olaszország kilépése után elkészítette a német vezérkar Romániára és Magyarországra is a megszállás pontos tervét; Margarethe I. és II. néven. Magyarország elismerte egyébként az olasz kilépést és diplomáciai kapcsolatot tartott fenn a Badoglio-kormány vezette Olasz Királysággal, elítélte a német bábállam, Olasz Szociális Köztársaság több rendelkezését is, többek között Ciano volt olasz külügyminiszter kivégzését.). (...) 

16. Összegezve: az ország szuverenitása jelentős, nem elhanyagolható részben, intézményeit tekintve is, sérült a német megszállás esetében. A jogfolytonosság felszámolásában, amely több lépésben következett be 1949-ig, jelentős lépés volt az 1944. márciusi német megszállás és lehetőséget teremtett, főleg gyakorlati téren, a következő törvénytelen helyzet megteremtésére, a nyilas puccsra is. A németek nem szövetségesként, hanem megszállóként viselkedtek, hiszen több ponton és a politikai akaratot tekintve is, súlyosan beavatkoztak az országunk belügyeibe és operatív módon sokszor közvetlenül vagy közvetve, de irányították az országot. A magyar államiság megkérdőjeleződött aktivitásában, hatalmi intézményei ha nem is szűntek meg, önállóságuk jelentősen csorbult, a jogbiztonság, az alkotmányosság, a törvényesség érvényesülése – tehát azok az elemek, amelyek egy ország számára a szuverenitás zálogai lehetnek – akadályoztatva volt, több szinten is. Amennyiben »önálló« lépések is voltak a magyar kormány lépései forma szerint, azok mindenben a megszállók elvárt direktívái szerint történtek, amely jelen esetben inkább kollaborációnak, mint szuverén lépésnek tekinthetőek, beállt szép lassan a Quisling-szindróma. (Hasonló diagnózis kimondható a szovjet megszállás alatt működő 1945-1947-es magyar kormányokra is.)

17. És érdemes erről megemlékezni egy emlékművel? Nos, a magyar emlékezetpolitikának mindenképpen része kell, hogy legyen egy mementó az ország német megszállásáról, hiszen a szuverenitásunk elvesztése mindig figyelmeztető jel kell, hogy legyen minden magyar nemzedék számára. A művészi koncepció mindig éppen lehet befolyásolt a politikai (financiális) divatok által, de egy mementó hasznos, ahogyan a török megszállásnak, a mongol megszállásnak és a szovjet megszállásnak is kell, hogy legyen ilyen, akár több is országszerte. Az ország szégyene és abszurd közjogi helyzetünk lenyomata, hogy a német megszállás emlékművével szemben egy, a »szovjet felszabadítást« dicsőítő emlékmű áll majd, tiltott önkényuralmi jelképpel, egy olyan pusztító folyamatot jelképezve, amely atrocitásaiban, politikai és közjogi következményeiben felülmúlta a német megszállást is és a mai napig érezhető a hatása, árnyékán pedig nem sikerült átlépnie ennek a nemzetnek.”
 
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
napvilág
2014. április 29. 23:16
@vakhangya Megszüntetem a diskurzust veled, nyilvánvaló, totál, nyáladzó idióta vagy.
napvilág
2014. április 29. 23:14
@vakhangya 1928-ban kivették (=eltörölték ) az oktatásról szóló törvény törvény 3. szakaszából a faji/nemzetiségi kvótát. Mit akarsz még? Ne köss bele már ilyen csűrős-csavarós stílusban egyes részletekbe. Az USA jobb egyetemein volt, ahol numerus NULLUS volt! Gore Vidal "Washington DC" című könyvében az 1950-es évek elején egy zsidó lánynak három gój fiatalembert kell térden állva boldoggá tennie, hogy megkapja a szükséges ajánlásokat az elit egyetem bálján való részvételre.
napvilág
2014. április 29. 22:59
@vakhangya A németek Sztalingrád után Harkovban még harmadszor is szétverte a szovjetet, akik csak ott 250 ezer embert vesztettek (addig 11 milliót). De 43-ban többek között éppen a gigantikussá váló amerikai szállítások miatt a szovjet anyagi túlerőre kezdett szert tenni. Más kérdés, hogy a dilettáns káplár Hitler szinte az egész szovjet hadjárat során hibát-hibára halmozott, a német hadsereg ennek ELLENÉRE még egész jól hegedült.
napvilág
2014. április 29. 22:46
@Brigadéros Magyarországon a numerus clausus törvényt be sem tartották teljesen, 1928-ban pedig eltörölték. Az USA egyetemein bezzeg nem törölték el, még az 1950-es években sem vettek fel zsidót az Ivy Leag egyetemekre. Rákosi és Kádár Magyarországán viszont még az 1970-es években is kőkemény numerus clausus súlytotta származásuk miatt a régi felső-, polgári és "kulák" osztálybeliek LESZÁRMAZOTTAIT! Velőtrázó hücpe arról az 1920-as rövidke numerus claususkáról ajvékolni mániákusan és fülsiketítően, amit a Kun Béla díszpéldányai fellépése után vezettek be időlegesen. Érthetetlen, milyen gyorsan napirendre tért Magyarország a budapesti 19-es kommün fölött, miközben a szomszéd szovjetben Kun Béláék 1920 és 1940 között húszmillió embert tettek gajdeszra borzalmas kegyetlenséggel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!