„A néhai Mark Palmerrel három éve javasolta az Amerika Hangja magyar adásainak újraindítását. Ha ez nem valósul is meg, mire számíthat Magyarország az Egyesült Államok részéről?
Tény, hogy Amerika az 1990-es években a NATO és az Európai Unió bővítésének támogatásával elősegítette Magyarország nyugati orientációját. Ehhez fogható mértékű támogatásra már nincs ok és alkalom, és megítélésem szerint Washington nem is készül ilyesmire. Ennek ellenére szoros figyelemmel kísérik a politikai helyzet alakulását, és feltételezem, hogy az ukrajnai események után ez a figyelem még intenzívebb politikai kapcsolatokat fog igényelni.
Az őt otthon ért bírálatok után hatékonyan fogja tudni képviselni az amerikai érdekeket az USA új budapesti nagykövete?
Ez részben tőle, részben a magyar kormánytól függ. Amerikai kapcsolatai révén esélye van arra, hogy egyengesse ne csak az amerikai, hanem a magyar érdekek érvényesülését is. Ehhez persze az kell, hogy a magyar kormány az Amerikát egyébként megillető respektussal fogadja és támogassa munkájában.
Hat éve bírálta Gyurcsány Ferencet, amiért a Déli áramlat gázvezeték ügyében túl közel került az oroszokhoz, azt mondta, abban a kérdésben Orbán Viktornak van igaza, aki akkor ellenezte a megállapodást. Neki most más a véleménye...
Hosszú évtizedek óta vagyok politikai elemző, de Napóleonig visszamenőleg nem tanulmányoztam olyan vezetőt, aki ennyire hajlamos lenne a pálfordulásokra, mint Orbán Viktor. Gondoljuk csak végig! Valaha oroszellenes volt, most oroszbarát, valaha liberális, sőt a Liberális Internacionálé alelnöke volt, ma jobboldali, valaha támogatta a szabad piacot, most államosít, valaha az oktatás decentralizációjában hitt, most központosít, valaha erőteljesen Európa- és Nyugat-párti volt, most pedig, bár elvárja az EU anyagi támogatását, a »hanyatló« és »bűnös« Nyugatról tart beszédeket, valaha meggyőződéses ateista volt, most meg áhítatos frázisokkal operál. A sort még lehetne folytatni, de a kérdés nem ez, hanem az, hogy egy lehetséges új hidegháború küszöbén Orbán Viktor kivel tart. Tovább mélyíti barátságát a volt KGB-s Putyinnal? Viselkedése alapján azt sem lehet kizárni, hogy megfontolja Magyarország intézményes elkötelezettségének felülvizsgálatát.”