Milliárdokba kerül, hogy a „békekormány” nem békül Brüsszellel
A „békekormány” abszurd háborúpártisága az Európai Unióval szemben néhány napon belül konkrét és húsba vágó anyagi kárt okoz minden magyar embernek.
Szóban verhetetlenek, mítoszteremtésben, szómágiában ma senki sem jobb idehaza a Fidesznél.
„Aztán 2010-ben végre fölocsúdtunk, összefogtunk, és fölvettük a kesztyűt. Itt, Magyarországon szinte mindenki megértette, hogy másfelé kell elindulni. Új eszközökkel, új frontokon kezdtünk küzdeni. (Orbán Viktor, beszéd a Polgári Magyarország Alapítvány gáláján, 2013. december 13.)
Szilágyi Anna: Az idézet jó példa arra a kommunikációs módszerre, amelyet a Fidesz, szemben a baloldali, zöld és liberális ellenzékkel, remekül használ. Akárcsak Orbán valamennyi megszólalása, ez a szövegrészlet is jól körülhatárolható világszemléletet elevenít fel. Ennek nincs sok köze a politikához. Inkább a családi élet, a nemi szerepek, az erkölcsiség hétköznapi sémái határozzák meg. Orbán beszédei egy olyan férfi-központú világszemléletet idéznek fel, ahol a testi erőnek, a fizikai küzdelemnek központi szerep jut. Szövegei hemzsegnek az olyan hívószavaktól, szófordulatoktól, amelyek ehhez a világszemlélethez kapcsolódnak. A kommunikációs szakemberek ezeket értelmezési kereteknek nevezik. Ilyen keret például a fenti idézetben az, hogy »fölvettük a kesztyűt« – ez is a kemény, férfias helytállás eszményére játszik rá. A Fidesz kommunikációs sikerében e keretek igen fontos szerepet töltenek be. A világszemlélettel, amelyet a fideszes keretek szinte észrevétlenül felidéznek, sokan tudnak azonosulni.
Nagyon sajnáljuk, hogy a bankok oldalára állt a Kúria. (Rogán Antal, 2013. december 16.)
Szilágyi Anna: Érdemes felfigyelni a szóhasználatra. Rogán tálalásában a Kúria nem saját hatáskörében jogi döntést hozott, hanem erkölcsi, sőt, érzelmi és politikai döntést: a »bankok oldalára állt«. A fogalmazásmód azt a helyzetet idézi, amikor valaki a hétköznapokban próbál vitás felek között igazságot tenni. Rogán a személyközi viszonyok nyelvét használta a bírói testület kapcsán. Ezzel a Kúria tárgyilagosságát kérdőjelezte meg és az intézmény tekintélyét rombolta. Az idézet jó példa a sugalmazásra is. Ez szintén népszerű eljárás a politikában. „Nagyon sajnáljuk« – így kommentálta a Kúria döntését Rogán. Szavai nem pusztán sajnálkozást fejezhettek ki. Fenyegetést is sugalmazhattak, hiszen Rogán befolyásos politikus, a hatalom birtokosainak képviselője. A sugalmazott mondanivaló azonban számon kérhetetlen, minthogy nem ölt testet. »Én ilyet nem mondtam«, »ezt csak belevetítik szavaimba« – ilyen és ehhez hasonló érvekkel bármikor leszerelhetőek a kritikusok.”