Miért megy el a magyar?

2013. november 05. 20:19

A mindenkori magyar szellemi elit végletesen kontraszelektált, a mindenkori magyar kormány pedig tökéletesen értetlenül áll a valódi innovációt létrehozó vállalkozások előtt.

2013. november 05. 20:19
Tallián Miklós
vs.hu

„A korszerű, világszinten hasznos tudású elittel azonban nem ez a helyzet. Ők azért távoznak, mert a mindenkori magyar szellemi elit végletesen kontraszelektált, a mindenkori magyar kormány pedig tökéletesen értetlenül áll a valódi innovációt létrehozó vállalkozások előtt, illetve sokszor velük szemben. Ők nem közvetlen pénzügyi kényszerből mennek el, hanem mert az életminőséget befolyásoló összes tényező sokkal kedvezőbb pár ezer kilométerre nyugatabbra.

A kormány pedig ezzel a réteggel szinte egyáltalán nem is törődik, nem kifejezetten azért, mert távoznak, hanem mert a kormány elképzelései szerint innovatív rétegre eleve nincs is szükség, az új technológiák pótolhatóak több, alacsonyabb hozzáadott értékű munkával, adott esetben közmunkával. Ez persze a gazdaság általános története szerint komoly tévedés. Mindig azok az országok és régiók tudtak felemelkedni, ahol az új technológiák jó hatékonysággal kerültek be a gazdaságba.

Ahogy a 19. századi Amerika is a tömeggyártással kezdte, majd utána önerőből is képessé vált a fejlett eszközök előállítására, ugyanúgy próbál előrejutni a modern Kína is. Ehhez képest viszont a magyar irány a low-tech felé kifejezetten visszalépés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. november 06. 10:34
Az ok egyszerű. Politikai logika. Mi kell a pártnak (bármelyiknek!), hogy nyerjen? Szavazat. Nálunk a szavazók ilyen téren három nagy csoportra oszthatók. - állami eltartott - munkanélküli - adófizető Az első csoport az adókból él és pont nem érdekli, hgy az honnan van, így ő arra szavaz, aki nagyobb közalkalmazotti bért és nyugdíjat ígér, vagy legalább is arra, akitől ezt várja, neki elhiszi, hogy majd ez lesz. A második csoport legnagyobb része meg úgy gondolja, hogy aki kétkezi munkát ígér, az jó fej, mert azt még ő is el tudja végezni. Nekik szimpatikus a nem innovatív ipar fejlesztése. A harmadik csoport nagyobb része szintén kétkezi munkás. Az ő IQ-ja addig terjed, hogy munka az, amit sarlóval és kalapáccsal el lehet intézni és a főnökök - mérnökök, marketingesek, stb - nem dolgoznak. Tehát őneki is szimpatikus a vas és acél országa. A pártok meg miért is ígérnének mást? Hát melyiket egyszerűbb nagy tömegeknek eladni? Azt hogy lesz meló a gyárban? Vagy inkább azt, hogy lesz innovatív fejlesztés, amihez kell sok-sok mérnök és marketinges, de neked is jó lesz, mert ezek majd szép házakat akarnak építtetni, vízvezetéket szereltetni légkondival és különben is étterembe és fodrászhoz járnak, sőt takarítót, gyerekcsőszt és kertészt is alkalmaznak, ráadásul sok adót fizetnek, amiből az eltartottaknak is jut rendesen. Na ugye, hogy az elsőt.
Zokni
2013. november 06. 10:29
"Miért megy el a magyar?" - kérdi. De rossz a kérdés. Miért megy el ilyen hamar a magyar? Mert tíz másodpercnél tovább nem bírja.
janika
2013. november 06. 09:58
Az unió (egyetlen) alapja a tőke és a munkaerő szabad áramlása.Az elöregedő társadalmak elszívják a képzett és kreatív munkaerőt(és minden más erőforrást is) a perifériáról.A rendszer erre van kitalálva.
Tündér_Lala
2013. november 06. 08:28
Nem ennyire egyszerű ez a kérdés Miklós. Tegyük fellehet vásárolni egy gépsort, amely 6-7 fő kiszolgálása mellett elvégzi 40 ember munkáját. Annyiba kerül viszont, mint a 40 ember 10 évi bére. A hatékonysági mutatókat nyilvánvalóan javítja, viszont a 40 ember munkanélküli lesz. Mikor lépi meg a vállalkozó a gépsor beszerzését ? - Ha nincs elég ember. Sajnos erről ma nincs szó. - Ha a bérek emelkedésével lényegesen olcsóbbá válik a gépsor alkalmazása. - Ha a gépsor által előállított termék jobb (homogén módon jobb) minőséget produkál és ezt a piac kikényszeríti. Mi az állam érdeke ? - Hogy a vállalkozás versenyképes maradjon a piacon. - Hogy a foglalkoztatottak száma lényegesen ne csökkenjen - mondjuk a termelés bővülésével - , mert a munkanélküli segélyt az államnak kell fizetnie. Teház ezt a bonyolult képletet kell úgy megoldani, hogy fejlődjünk is, az embereknek legyen munkájuk és rentábilis is legyen a beruházás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!