Az abortuszt legalizáló rendelet életbe lépése után a születések száma a korábbinak mintegy kétharmadára csökkent. Interjú.
„- Kelecsényi Nándorral készült munkájukban azt állítják, ma közel 3,5 millióval többen lennénk, ha az 1956-os rendelet, amely lehetővé tette az on request típusú abortuszokat, nem lép érvénybe. Hogyan kapták meg ezt az eredményt?
- A rendelkezésre álló adatok alapján megnéztük az ‘56 előtti népesedési irányt, s ebből készítettünk egy előrejelzést, feltételezve, hogy a szabályozás nem változik meg. Eredményként azt kaptuk, hogy ebben az esetben az abortált a magzatoknak csak egy részét abortálnák, másik részük meg sem foganna, a maradék pedig megszületne. Amit elkészítettünk, egy olyan modell, amelynek paraméterei változtathatóak, tehát bárkinek lehetősége van arra, hogy az általunk megadott képletekkel újraszámolja az eredményeket.
- A tanulmányt érték kritikák is. Az egyik fő ellenérv az volt, hogy attól, hogy az abortusz-szabályozást szigorítják, még nem lesz kevesebb a terhességmegszakítás, hiszen a nők illegálisan is elvégeztetik az abortuszokat.
- A tanulmányunk semmit nem mond arról, mi történne, ha az abortusz-szabályozást ma szigorítanák. Ugyanakkor elképzelhetetlennek tartom, hogy illegálisan is véget vetnének minden harmadik várandósságnak. Semmi nem igazolja azt sem, hogy ‘56 előtt a nők illegálisan ennyi abortuszt végeztek el. Ha ez így lenne, akkor abból az következne, hogy az abortusz legalizálását követően a demográfiai trend nem változik. Ehhez képest a rendelet életbe lépése után a születések száma a korábbinak mintegy kétharmadára csökkent.”