„Történik-e valami akkor, ha a deficit év közben több lesz a jósoltnál? Ebben a kicentizett helyzetben (copyright by Varga Mihály) a kormány vállalja annak a kockázatát, hogy jövőre év közben be kell avatkozni a költségvetési folyamatokba. Ilyenre tavaly és az idén is akadt példa. Utóbbi persze hatalmas tervezési probléma, és jó lenne, ha a híres magyar pénzügyi kreativitás a jövőben már nem ebben merülne ki. Szakértői körökben úgy tartják: a legnagyobb kockázat, hogy a kormány elmegy a falig a 2014-es költségvetési mozgásteret illetően: a 2,9 százalékra emelt hiánycél ugyanis igen közel van az EU által is elvárt háromszázalékos határértékhez.
Amúgy nem pusztán a kormány érdeke a biztonságos – költségvetési – működés, hanem a magyar gazdaságé is. Éppen ezért még a növekedési téren sem kellene frontot nyitni: túlzott optimizmus helyett végre realizmusra lenne szükség. Valószínűleg a jegybank növekedési hitelprogramja és más, olcsó hitelek (MFB, Eximbank) lendületet adnak a piaci szereplőknek, mindenekelőtt a tőkehiányos kis- és közepes vállalkozásoknak, de »boommal« nem kell kalkulálni. Azért sem, mert a Magyarország legnagyobb exportpartnerének számító európai országok is csak enyhe gazdasági növekedést produkálnak, jobb esetben. Ugyanakkor a reálbérek némi emelkedése, az „el nem vont adótételek”, az egykulcsos adórendszer beindulása a fogyasztás némi élénkülését eredményezheti.
Akárhogyan is, a gazdasági kilábalás – hosszú idő után – végre megkezdődhet Magyarországon. Pont akkor kezdődhet el a »dübörgés«, amikor parlamenti választások lesznek. De rápillantva a mögöttünk hagyott évek gazdasági produkcióira, őszintén tegyük fel a kérdést: ez tényleg akkora pech?”