A kompromisszum dicsérete

2013. szeptember 06. 08:25

Az is érdekes kérdés, hogy vajon ha a szavazatok megoszlanak, képes lesz-e kompromisszumos kormánytöbbség alakulni a parlamentben.

2013. szeptember 06. 08:25
Rezsőházy Rudolf
Mos Maiorum

„Hogy állunk Magyarországon a kompromisszum dolgában? Tradicionálisan a két fő magatartás-típust Kossuth Lajossal, a szabadságharc vezérével és Deák Ferenccel, az 1867-es kiegyezés atyjával jelképezzük. Ha megszámlálnánk hány Kossuth és hány Deák szobor található hazánkban, meggyőződésem, hogy az összehasonlításból Kossuth kerülne ki győztesen. Március 15. nemzeti ünnepünk, de ki tudja mi történt 1867. június 8-án? Ekkor koronázták királlyá és királynévá Ferenc Józsefet és Erzsébetet. Ez a dátum állította vissza Magyarországon az alkotmányos életet.

Inkább jellemezte nálunk a közszemléletet, hogy »nem engedünk a 48-ból«, hogy akinek igaza van, annak ki kell állnia az igazságért, hogy aki alkuszik az hazaáruló. Feltünő, hogy miképp ingadozunk két szélsőséges magatartás között: egyrészt azt valljuk, hogy nincs nálunk különb nép és minket segít a magyarok Istene, ugyanakkor időnként önmarcangolásba kezdünk és azt hisszük, hogy az egész világ ellenünk fordul (manapság különösen Brüsszel).

Azonban a történelem változik és a kompromisszum-készség lassan kifejlődik. Különösképp jellemzőnek látom szomszédainkkal való kapcsolataink alakulását. A két háború közti »mindent vissza!« jelszóval szemben jó szomszédsági viszonyokat akarunk építeni. A siker föltétele azonban az, hogy ez a szándék megfelelő választ kapjon.

Ha egy pillantást vetünk belügyeinkre, izgalmas figyelemmel kísérni, hogy a baloldali ellenzéknek mennyire sikerül sorait egységbe rendezni. Miképp állnak Mesterházy és Bajnai urak a kompromisszum művészetével?

S persze az is érdekes kérdés, hogy vajon ha a szavazatok megoszlanak, képes lesz-e kompromisszumos kormánytöbbség alakulni a parlamentben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. szeptember 06. 09:38
""Kompromisszum Olyan egyezség, megegyezés a különböző nézeteket valló és ellentétes politikát folytató társ. szervezetek, pártok, kormányok között, amelynek értelmében a felek - ellentéteiket félretéve - valamely közvetlen közös cél érdekében együttműködnek. "" ""Mármost fölmerül a kérdés: mikor érik meg az idő, hogy a vitában állók a kompromisszum felé forduljanak? Kettős hipotézist fogalmaznék meg: 1/ Egy tárgyaló a megállapodás felé hajlik, ha észreveszi, hogy a győzelem kizárható és megelégszik a lehető legjobb megoldással. 2/ Egy tárgyaló a vereségtől fél és megelégszik a lehető legkevésbé rossz megoldással."" ""Ha egy pillantást vetünk belügyeinkre, izgalmas figyelemmel kísérni, hogy a baloldali ellenzéknek mennyire sikerül sorait egységbe rendezni. Miképp állnak Mesterházy és Bajnai urak a kompromisszum művészetével? S persze az is érdekes kérdés, hogy vajon ha a szavazatok megoszlanak , képes lesz-e kompromisszumos kormánytöbbség alakulni a parlamentben."" Magyarország politikusssai között ez mind ki van csukva!!
Zokni
2013. szeptember 06. 09:21
Ez teljes tévedés. Még Hitler is kötött kompromisszumokat. A politika LÉNYEGE az érdekek érvényesítése. Ezek meg, amióta világ a világ, azóta ellentétesek. Tehát egyeztetni kell őket. Ezt ma, modern szóval kompromisszumnak hívják. De az is az, amikor az elejtett vadból a legerősebb hím is engedi a falkát ebédezni. Nahát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!