Alulírott magyarországi baloldaliak ezúton is tiltakozunk amiatt, hogy a második világháború kitörésének gyászos évfordulóján az Amerikai Egyesült Államok bombázni készül Szíriát. Egyúttal követeljük, hogy Magyarország kormánya határolódjon el ettől az akciótól, nyilvánítsa ki, hogy abban mi részt nem vállalunk. Egyértelmű állásfoglalást kérünk az ügy kapcsán a demokratikus ellenzék pártjaitól is.
Néhány nappal korábban szörnyű képsorok járták be a világot. Rettenetes lehet a helyzet ott, ahol már a védekezésre képtelen gyermekeket is elpusztítják. Erre a gáztámadásra hivatkozva készül most háborúba az USA és egyre fogyatkozó számú szövetségese. A bombázások miatt civilek fognak elpusztulni Szíriában, az ott élők többet fognak szenvedni, a rezsim pedig gyengülés helyett csak erősödni fog. Ráadásul a bombázások azt az al-Káidát juttathatják hatalomra, amely ellen a Nyugat állítólag küzd.
Nem állunk Basár al-Asszad oldalára, mi a szíriai emberek oldalán állunk. A harmadik éve zajló szíriai polgárháború már idáig is rendkívül sok áldozatot követelt. Aggódunk amiatt is, hogy az ellenzék által ellenőrzött területeken üldözik a másként gondolkodókat és a szíriai keresztényeket is. Csak olyan változásokat volna szabad támogatni, amelyek szabadságot és valódi demokráciát hoznak a közel-keleti országba.
Nincs olyan ország a világon, ahol többségben lennének a tervezett katonai akció támogatói. Ez az Amerikai Egyesült Államokra és Franciaországra is igaz. Az USA az elmúlt évtizedekben oly gyakran és oly eredménytelenül avatkozott be a hasonló konfliktusokba, hogy a fizetett optimistákon kívül már senki sincs, aki elhinné, hogy a bombázás megold bármit is. Azt se tudni biztosan, hogy kik hajtották végre a gáztámadást. Ezt a háborús részvételről szóló parlamenti vita során David Cameron brit miniszterelnök is elismerte. Nagy az esélye, hogy újabb, az irakihoz hasonló, hazugságokra hivatkozó katonai fellépésre kerül sor a térségben.
A magyarországi véleményformáló médiák rendkívül elfogult és egyoldalú hozzáállásukkal megakadályozzák, hogy a magyar állampolgárok reálisan tudjanak tájékozódni a szíriai helyzetről. Mindenkinek meg kell értenie, hogy a tiltakozók baloldali humanisták, és nem Basár el-Asszad és a Baath Párt támogatói.
Adorján Ildikó
Arady Pál
Bakó András
Barabás Gábor dr.
Barát Endre
Bassa Zoltán
Bánki Erika
Beck Péter dr.
Böröcz József
Buzási Péter
Csókás Máté
Derecskei Zoltán
Droppa György
Farkas Attila Márton
Fogler Tibor
Galba-Deák Ádám
Gold J. Márton
Harsányi Iván dr.
Istvánffy András
Jakab Attila
Hegyi Gyula
Kalmár Szilárd
Kende Tamás
Konok Péter
Kupi László
Langer Ármin
Lugosi Győző
Márton Dániel
Melegh Attila
Noé Krisztina
Pünkösti Árpád
Rácz Gábor
Sebestyén György
Szakács Miklós
Szanyi Tibor
Székely Péter
Szatmári Réka
Tamás Gábor
Tamás Gáspár Miklós
Tamás Pál
Tóth Ákos
Trasciatti Attila
Vajnai Attila
Zalka Vera