Radikális, alternatív

2013. július 25. 10:34

Száz százalékban nagypolitikai téma lett a devizahitelezés ügye Magyarországon. Ennek oka: bár háromszor is beavatkozott a kormány a folyamatba, azok nem voltak átfogó megoldások a problémára.

2013. július 25. 10:34
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Elvont ideológiai értekezésekbe most nincs értelme belemenni, tekintve, hogy az ügy hét-nyolc éve itt hever előttünk. A jelen állás konkrétumairól azonban annyit tudunk – legalábbis Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szavai alapján –, hogy »a lakáscélú, devizaalapú jelzáloghiteleket ki kell vezetni a hazai hitelpiacról«. Tehát a legradikálisabb elképzelés valósulhat meg. Tudniillik a hitelek kivezetését forintosítással vagy végtörlesztéssel lehet megoldani. Jelzem, utóbbiak voltak azok a szcenáriók, amelyektől a bankok tartottak. Ugyanakkor nem a teljes devizaalapú jelzáloghitel-állománnyal kell kalkulálni, hanem csupán a lakáscélú hitelekkel. Ez viszont a korábbi – ugyancsak radikális – tervekhez képest felfogható pozitív fejleménynek is a bankok szemszögéből. Egy kis matematika: a teljes lakossági devizahitel-állomány nagyjából 3500 milliárd forintot tesz ki, ennek durván a felét alkotják a lakáscélú deviza-jelzáloghitelek. Ha ezzel kalkulálunk, azt feltételezve, hogy túlnyomórészt a pénzintézetek viselik majd a terheket, akkor a hazai bankszektorra hozzávetőleg ötszázmilliárd forintos mínusz hárul, amely hatalmas összeg ugyan, de pont a fele a korábbi – radikális – várakozásoknak.

Úgy tűnik, olyan helyzetet is akar teremteni a kormány, amellyel »a forinthitelt választók nem járhatnak rosszabbul, mintha a hitelfelvételkor devizakölcsönt vettek volna fel«. Mindezt ugyancsak a gazdasági szaktárca vezetője mondta. Ebből több minden kilogikázható. Egyfelől a devizahitelesek megmentése után a kormány a forinthitelek problémáját is kezelné, de az is opció marad, hogy a devizakölcsönnel rendelkezőket úgy mentenék meg, hogy ne jussanak többletelőnyhöz azokhoz képest, akik forinthitelben adósodtak el. Ha így lesz, az jogos: ugyanis senki sem rohangált akkor a bíróságra vagy éppen az utcára, amikor alacsony volt a hitelkamat és az árfolyam.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
silvester
2013. július 25. 16:19
Az egész deviza hiteles szerződés a bankok és az akkori-gyurcsány-bajnai kormányok? előidézte kifosztása sok százezer honfitársunknak.Kártalanítással a bankok és az állam tartozik,ők a kárt okozók.Előbbiek a hibás termék miatt,utóbbiak ,mert nem gátolták meg törvénnyes eszközökkel ezen hibás szerződések létrejöttét.
Justicia
2013. július 25. 15:56
Ekkora erővel minden hitelt felvevőt segíteni kellene. Első lépésben a THM-eket kéne maximálni, nem 30, hanem 20 % alatt ! (hamár a betéti kamatok mínuszban vannak).
radical
2013. július 25. 11:37
De bezzeg mikor a Jobbik mondta ugyanezt és 3éve mondja hogy az akkori áron való forintosítás a megoldás akkor a drágalátos fidesz meg a bólogató jános sajtója elhallgatta meg lehurrogta!
bsandor
2013. július 25. 11:34
én nem bánom,legyen radikális,alternativ,opportunista, de már húzzátok ki a bajból szerencsétlen nemzettársaimat
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!