Kulcskérdés a növekedés

2013. július 19. 14:45

Miközben az államháztartásért különösebben nem kell aggódnunk, a pozitív reálgazdasági reakciók váratnak magukra.

2013. július 19. 14:45
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Valószínűleg gazdaságtörténeti szempontból is új korszak köszöntött be: miközben ugyanis tavaly sikerült – mintegy tucatnyi kiigazítással – konszolidálni az államháztartást, csökkenni tudott az államadósság is. Utóbbi ráadásul úgy, hogy visszaesett a nemzetgazdaság éves teljesítménye, és eközben magas volt az infláció. Idén már rekordalacsony a hazai pénzromlási ütem, a világgazdasági környezet is alapvetően jó, mármint ami az olcsó pénz globális kínálatát jellemzi, azonban a költségvetési kiigazítások idén is folytatódnak, nem is akárhogyan, a belső piac, a fogyasztás pedig még nem talált magára – a Csipkerózsika-álom amúgy 2007 óta tart ezen a téren.

Ha már az olcsó pénz korszaka, az Egyesült Államok jegybanki funkcióját betöltő Fed elnökének friss nyilatkozata szerint elképzelhető, hogy a világgazdaság »lelke« eláll a piaci szempontból eddig pozitív beavatkozástól, nem kis piaci turbulenciát teremtve ezáltal, a helyzet pedig tetéződhet azzal, ha a jövő évi választások miatt itthon is elszabadul egy-két nem piackonform projekt. Inkább győzködni kellene partnereinket, hogy a kockázatközösség közös: amit teszünk, azt őszintén, az együttműködés szándékával és nem taktikai okokból tesszük.

Miközben az államháztartásért különösebben nem kell aggódnunk – továbbra is vannak kockázatok az idei költségvetésben, elsősorban a bevételi oldalon, ám Magyarország teljesíteni tudja a GDP-hez mérten három százalék alatti deficitet –, a pozitív reálgazdasági reakciók váratnak magukra. Persze bölcsebbek leszünk, ha megjelenik a KSH második negyedévi GDP-száma. Addig is tartsuk fejben, hogy a magyar gazdaság kicsi, exportorientált, növekedése a nagy uniós államok – a többi között Németország – mutatóitól is függ.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2013. július 19. 15:20
A dolog egyáltalán nem egyszerű. Bár "...Magyarország teljesíteni tudja a GDP-hez mérten három százalék alatti deficitet –, a pozitív reálgazdasági reakciók váratnak magukra." - írja. Viszont nem szól arról, hogy van más kapcsolat is: Mivel "...Magyarország teljesíteni tudja a GDP-hez mérten három százalék alatti deficitet", ezért "a pozitív reálgazdasági reakciók váratnak magukra."
bsandor
2013. július 19. 15:17
Valóban kulcskérdés,de ne Fletó,Bajnai módra,kölcsönt veszünk, csak éppen a hitel által generált gazdasági növekedés nem termeli ki a kamatot......Remember Görögörszág,a büdös életben ,ebből a szarból soha nem fognak kimászni.Nekünk sem lesz leányálom,ez az egy eset amikor én a Jobbikkal egyetértek.Adósságot eltörölni,szivják a fogukat a bankárok.
abraxas
2013. július 19. 15:01
Ez a cikk tegnap már volt szemlézve...
nyugalmazott tanár
2013. július 19. 14:57
Ha csökkennek az adóságból fakadó költségek, akkor jelentős megtakarítás keletkezhet az államháztartásban, ami akár növekedést pótló mértékű is lehet. Ha pedig ehhez még szerény valódi növekedés is társul, akkor az már a jóléti kiadások megemelkedésével is járhat anélkül, hogy "választási költségvertést " kellene készíteni. Nem a költségvetésre, hanem a tényekre kellene alapozni a közérzetünk javulását. És ez már február-márciusban is bekövetkezhet. Nem tartanám jónak a korai beharangozásokat olyan dolgokban, amiknek a kimenetele nem rajtunk múlik. Visszaüthet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!