Józan belátás

2013. július 25. 07:52

A lakosság felelősségét nem vitatva figyelembe kell venni, hogy a devizahitel-csapda súlyosan korlátozza a belső fogyasztást, amelynek végső kárvallottjai a hazai cégek és az ott dolgozók.

2013. július 25. 07:52
Szabó Anna
MNO

„Ki kell vezetni a hazai hitelpiacról a lakáscélú devizaalapú jelzáloghiteleket – ismertette tegnap a kormány álláspontját Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A bejelentés legfontosabb eleme, hogy végre kimondatott: a devizahitel alkalmatlan termék, sőt, az egész nemzetgazdaság és a társadalom szempontjából súlyos kockázatot hordoz.

A több mint félmillió szerződés igaz, hogy közvetlenül »csak« másfél-kétmillió embert érint, közvetetten azonban az egész lakosságot. 2002-től ugyanis devizában adósodott el az állam, az önkormányzatok, a lakosság és a vállalatok zöme. A szociálisan legérzékenyebb, vagyis a lakáscélú hiteleket érintő kérdésekben a kormány elment a falig, vállalva a bankok brüsszeli feljelentéseit és az ezt követő uniós össztüzet. A vállalatokkal együtt mintegy 12 ezer milliárd forintos (!) adósságtömeget kell kezelni, ennek érdekében 2010-től eddig összesen kilenc mentőcsomagot állított össze a kabinet – és a java még mindig hátravan. A pénzügyi felügyelet friss adatai kijózanítók: a devizában eladósodottak kevesebb mint fele képes időben törleszteni, míg a forinthitelek esetében ez az arány 90 százalék. Ez azt jelenti, hogy az élet ülteti a tárgyalóasztalhoz a bankokat, nem csak a kormány. A piaci erőfölényt fel kell váltaniuk a józan belátással, annak tudomásul vételével, hogy a bedőlt hitelek százezrei a ma még jó hiteleket is elsöpörhetik, ostromállapotot idézve elő az egész gazdaságban. A megoldásnak igazságosnak, tisztességesnek és jogszabálytisztelőnek kell lennie. Nem indulatból, hanem a piaci szereplők bevonásával, a megoldási javaslatok pontról pontra vételével kell cselekedni. A hitelintézeteknek sem érdeke ugyanis, hogy bedőlt ingatlanokkal tömjék tele a mérlegüket, mert a tömeges kényszerárverések lavinát indíthatnak el az egész ingatlanpiacon.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Secnir
2013. július 25. 09:09
" 2002-től ugyanis devizában adósodott el az állam, az önkormányzatok, a lakosság és a vállalatok zöme. " majdnem. moszkvában ladákat osztogatnak, ugyebár... ...ugyanis az állam 1970 óta adósodott el devizában, az önkormányzatok 1998-tól (mivel '98-ban engedélyezte a fidesz-kormány azt, hogy önkormányzatok is vehessenek fel devizaalapú hitelt), a vállalatok nem, míg a lakosság 2001-től folyamatosan (akkor bátorította az akkori kormány a lakosságot hitelfelvételre járai segítségével). tehát annácska jót mondott, csak nem igazat. "A bejelentés legfontosabb eleme, hogy végre kimondatott: a devizahitel alkalmatlan termék, sőt, az egész nemzetgazdaság és a társadalom szempontjából súlyos kockázatot hordoz." szeretnék érdeklődni, kedves annácska hogy ez miért nem jutott eszébe vargának 2001-ben, amikor pénzügyminiszter volt, és miért nem jutott eszedbe akkor cikkeket írni róla, ha ilyen bölcs vagy?
heep
2013. július 25. 08:34
"súlyosan korlátozza a belső fogyasztást, amelynek végső kárvallottjati a hazai cégek és az ott dolgozók." Kedves Anna. Bár ez is igaz, de alapvetően nem érdekel a hazai cégek kára amíg emberek ezreit fenyegeti a hajléktalanság réme gyerekestől, nagyszülőstől, kutyástól-macskástól. Mindez csak azért mert a multi bankok és az OTP kormányzati segítséggel gigaprofitot biztosító bankterméket öntöttek a piacra. Az már csak második a vonalban, hogy a belső fogyasztás drasztikus korlátozásával az egész gazdaságot leültették ezzel a hitel fajtával. Csendes kérdés: mi a faxt csinált a Fidesz az elmúlt három évben? Miért nincs már rég elrendezve az ügy?
nyugalmazott tanár
2013. július 25. 08:21
" A pénzügyi felügyelet friss adatai kijózanítók: a devizában eladósodottak kevesebb mint fele képes időben törleszteni, míg a forinthitelek esetében ez az arány 90 százalék. Ez azt jelenti, hogy az élet ülteti a tárgyalóasztalhoz a bankokat, nem csak a kormány. A piaci erőfölényt fel kell váltaniuk a józan belátással, " Kiváló okfejtés. Ha egy családban a napi megélhetést veszélyezteti a devizaadósságnak nevezett csapda, akkor ott tényleges fogyastás szóba sem jöhet. A kis- és középvállalkozások ennek a keresletcsökkenésnek az elsődleges kárvallottjai, ami az egész gazdaság beindulásának a közvetlen kerékkötője. De ez már 2006-8 között is előre vetítette az árnyékát. Az eddigi bank- és multivég - relakciók figyelembevételével azt is el kell fogadnom, hogy a törvényhozás nem az első lépésben tette meg a leghatározottabb, az uzsorabevételeket kizáró lépéseit. Most azonban már meg kell tennie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!