A baloldali ellenzék megerősödésének záloga talán az lehetett volna, ha Bajnai Gordon egyáltalán nem, vagy jóval hamarabb szállt volna be a miniszterelnök-jelöltségi harcba. Ám Bajnai elkésett, így viszont erősen kérdéses, hogy lehet-e kormányváltás 2014-ben. Pedig igény lenne rá.
Sokan nem értenek velem egyet, de a Fidesznek is érdeke, hogy ne legyen rendkívül gyenge ellenzéke. Az ellenzék szerepe ugyanis egy parlamentáris demokráciában nem kevesebb, mint a kormányzó párt tevékenységének afféle ellenőrzése. „A demokratikus politikai képviselet egyelten kizárólagos és nem helyettesíthető funkciója az a politikai ellenőrzés lesz, amelyet a képviseleti szervben jelen lévő, versengés során választott többség és ellenzék biztosít.” [1] Éppen ebből a szempontból volt hátrányos a Fidesz számára a kétharmados győzelem: nem volt igazi ellensúly az ellenzék, így egyre inkább úgy érezhette magát a kormánypárt, hogy bármit megtehet. Így érkeztek sorban a különböző botrányos ügyek, mint a trafikmutyi, vagy a takarékszövetkezetek államosítása (és ki tudja még, hogy mi lesz a kaszinókkal).
Ehhez képest a baloldali ellenzék nem úgy tűnik, hogy a gyors megerősödésen dolgozna. A 2014-es győzelemre egyébként sincs túl sok esély – akármennyire is optimista Mesterházy, ez nem tűnik reálisnak –, ugyanakkor erős ellenzékként némileg korlátot vethetnének a következő ciklus Fidesz-túlhatalom megnyilvánulásainak.
Mesterházy Attila és Bajnai Gordon, a baloldali ellenzék két kulcsfigurája kedden találkozott, hogy egyeztessenek az MSZP és az Együtt–PM összefogásáról. A három órásra tervezett, végül ötórás találkozón elfogadtak egy dokumentumot, ami egy esetleges választási győzelem esetén a kormányprogram alapja lesz. Ebben deklarálták, hogy új alkotmányra van szükség, a határon túliak kedvezményes honosítási lehetőségét ugyanakkor lezárt kérdésnek tekinti. Bajnai szerint megvannak a közös kormányzás elvi alapjai. A közös jelöltállítás szempontjairól is megállapodtak a pártok, de a konkrét egyezkedés csak augusztus végén zajlik. Augusztus. Végén. Nem sietik el a dolgot, pedig már kevesebb, mint egy esztendő áll rendelkezésükre ahhoz, hogy ne érjenek el bődületesen rossz eredményt az országgyűlési választáson. Ellenben arra van ész, hogy az elvtársak lelkitársak együtt kólázzanak. Miközben az összefogás, a közös megerősödés lehetőségét folyamatosan halasztgatják, s arról még mindig nem esett szó, hogy ki is legyen a közös miniszterelnök-jelölt.