A készülő földosztás így nem a gazdáknak szól

2013. április 11. 09:47

A vidéki gazdálkodó középosztály megerősítését elősegítendő az alábbi javaslatokat tesszük a szaktárca részére.

2013. április 11. 09:47
Váralja Szövetség
Váralja Szövetség

Javaslatunk

A nem helyi kötődésű érdekeltségek és gazdasági társaságok helyzetbe hozása az állami földhaszonbérleti pályázatokon ellentétes a Nemzeti Vidékstratégia szellemiségével – azzal a programmal, amely végrehajtására a jelenlegi kormány felhatalmazását kapta. A Váralja Szövetség arra kéri a kormányzatot, hogy az ország és nem kevésbé saját érdekében gondolja át a „Földet a gazdáknak” program végrehajtására vonatkozó elképzeléseit. Sajnos nem először találjuk szembe magunkat azzal, hogy egy jól hangzó név megtévesztően nem azt takarja, mint amit várnánk tőle.

A vidéki gazdálkodó középosztály megerősítését elősegítendő az alábbi javaslatokat tesszük a szaktárca részére:

1. A 200 ezer hektárt ne 2000, hanem legalább 5000 pályázattal osszák szét;

2. Csak magánszemélyek nyerhessenek a pályázatokon;

3. A földeknek ne csak a 80%-a kerüljön a családokhoz, hanem a 100%-a;

4. Egy magánszemély családtagjaival együtt csak egyetlen pályázatot vagy legfeljebb 60 hektár termőterületet nyerhessen;

5. A pályázatok elbírálásakor a szubjektíven adható pontok arányát a jelenlegi 40% (!) körüli értékről 10%-ra csökkentsék;

6. A pályázatok elbírálásakor a pályakezdő fiatal gazdálkodók élvezzenek elsőbbséget!

Bízunk benne, hogy a kormány elfogadja javaslatainkat, s ezáltal a termőföldek valóban megnyugtató módon a gazdákhoz, helyben élő családi gazdálkodókhoz kerülhetnek majd. Javaslataink bővebb ismertetése céljából készek vagyunk a Vidékfejlesztési Minisztérium képviselővel találkozni.

Budapest, 2013. április 10.

Váralja Szövetség

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2013. április 11. 14:16
A kis embernek 10 hektár is elég lenne. Sok kis ember tudna venni gépeket és a termeléshez szükséges anyagokat , ha kapna 2%-os hitelt. Soha, semmi sem függ össze semmivel, ha a kicsikről van szó. A pályázatírók meg nyomakodnak ezerrel "sikerdíjért" meg regisztrációs díjért. Mindenre ráröpül a bürokrácia , ahelyett, hogy központilag koordinálnák a szükséges elemeket ahhoz, hogy hatékony is legyen valami a kicsik szintjén. Az ellenőrzést kell növelni, nem a GMO-t beengedni. Ahhoz az embert is génmódosítani kell, hogy mindent megetessenek vele.
liberálzöld.
2013. április 11. 13:01
A röghöz kötés eltörléséről mintha hallottam volna. De arról, hogy az országban bárhol is lenne munka (olyan mennyiségben, hogy ez a vidék lakosságának stratégiai alternatívát jelentene) még nem. Ha te igen, akkor tedd gyorsan közkinccsé. Élemiszer feldolgozás pedig egy nyalka ábránd. Nagban megtermelik a portékát, aztán nagyban megy exportra alapanyagként. Amiről te beszélsz az annyi pénzt kíván, hogy még Natolcsy sem tudja leírni. Munkahely teremtő nagy mezőgazdasági komplexum, ki kell ábrándítsalak! Abban a bizonyos 10-15%-ban már benne van az alkalmazotti létszám is.
bigyomail
2013. április 11. 12:41
"A vidéki gazdálkodó középosztály megerősítését elősegítendő" Az ember azt hinné, hogy a magyar mezőgazdaság megerősítését célzó javaslatot érdemesebb lenne tenni. A mezőgazdaság célja nem a foglalkoztatás, hanem az élelmiszer-termelés. Ezt végre fel kéne fogni. Mert ha a cél az, hogy minél több gazda legyen, akkor a fő motívum elveszik és gazda sok lesz, de élelmiszerért az ukránokhoz, szlovákokhoz, lengyelekhez kell mennünk.
Claypool
2013. április 11. 11:01
"A földeknek ne csak a 80%-a kerüljön a családokhoz, hanem a 100%-a." Ez már azért a ló túlsó oldala. Persze meg kell várni , mi lesz ezzel a nagy dirrel durral meghirdetett földosztással, mennyire lesz komolyan vehető a végére, de azért azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezúttal a Váralja szövetség némiképp a túlzások talajára lépett!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!