A pénz misztériuma

2013. április 16. 08:56

Az elmúlt öt év globális válságának pusztító következményeit ma már mindenki látja, az emberi társadalmak mégis bénultan, tehetetlenül tűrik kifosztásukat. Kérdés, meddig?

2013. április 16. 08:56
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A szabadság, a szuverenitás és a demokrácia értéktelen színpadi kellékek csupán, a feladatuk csak annyi, hogy a globális színjáték látványtechnikáját hitelesebbé tegyék. A formális törvényhozó rendszer, a parlament ebben a gépezetben már csak olyan törvényeket hozhat, amelyek e láthatatlan globális hatalom stratégiai érdekeinek megfelelnek. Ha mégsem ezt tennék, netán az adott emberi közösségérdekeit szolgáló saját pénzt bocsátanának ki, akkor a globális pénzhatalmi rendszer azonnal olyan átváltási arányokat hozna létre, amelyek mellett az adott emberi közösség vagy a teljes elzárkózást választja, vagy önmagát semmisíti meg. A pénzkibocsátás globális monopóliumával rendelkező szuper struktúra viszont így feltételekkel teremt pénzt, hogy ez előbb vagy utóbb eladósodáshoz vezessen. Amikor ez bekövetkezik, akkor az adósság szolgálatával már egyszerűen sakkban tartható az adott emberi közösség.(Vegyük észre, hogy nem törlesztésről, visszafizetésről és hasonlókról beszél a globális birodalom, hanem adósságszolgálatról, a globális hatalmi rendkiszolgálásáról.)

Amikor pedig az eladósodás már kellő mélységűvé vált, akkor a szuper struktúra beindítja azokat az öngerjesztő örvényeket, amelyek a kamatokat és az árfolyamokat, tehát a legfőbb átváltási arányokat úgy manipulálják, hogy folyamatosan szívják ki az adott emberi közösség erőforrásait. Valójában tehát egy olyan élősködő hatalmi rendről van szó, amely mérgezett szubsztanciát ad a gazdaállatnak, amely aztán megnyitja a kiszívható erőforrások egyre növekvőáramát. A globális média, a harmadik közvetítő mező pedig arról gondoskodik,hogy mindez karitatív kegyként, nagylelkű adományként, jótéteményként tételeződjék. Az elmúlt öt év globális válságának pusztító következményeit ma már mindenki látja, az emberi társadalmak mégis bénultan, tehetetlenül tűrik kifosztásukat. Kérdés, meddig?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2013. április 16. 16:26
Két fontos, lényeges momentum kimaradt, az eddigiekből. 1.A kormányok jellemzően választási ciklusokban gondolkodnak, azaz 4 évre. Ez gazdaságtörténetileg szinte a nullával egyenlő, főleg, ha látjuk, általában az előző kormány sarát kell(ene) először tisztára mosni. Ilyenkor a hitelező jótékonyan bejelentkezik, most éppen lenne kedvező feltételekkel hitel. 10-ből 9 kormány azonnal felveszi, a következő ciklusig még annyi minden történhet, s ettől még nem dől össze az ország jelszóval. Természetesen ezek a pénzek, amilyen könnyen jöttek, olyan könnyen mennek. Az adóslevél azonban marad. Ha nem így jár el jellemzően egy kormány, azt még saját hívei sem tudják értékelni. Lásd első Orbán-kormány, 2002: 350 milliárd Ft szabadon felhasználható forrást hagyott a kasszában készpénzben, amit a "szakember" MSZP-SZDSZ kormány Medgyessy vezérletével órák alatt eltüntetett. (Kezdetként.) 2. A felelősségrevonás intézménye a "demokráciákban" valamilyen rejtélyes oknál fogva nem tud megmutatkozni. Így aztán: mindent szabad, utánunk a vízözön. S a szállóige imígyen szól igazán: Minden országnak annyi adóssága van, amennyit megérdemel.
brabant89
2013. április 16. 14:43
"Az elmúlt öt év globális válságának pusztító következményeit ma már mindenki látja, az emberi társadalmak mégis bénultan, tehetetlenül tűrik kifosztásukat." Talán azért, mert senki nem tud működő alternatívát felmutatni. A kommunista rendszerek 20. századi ámokfutása megmutatta, hogy a kommunizmus nem megoldás a kapitalizmus bajaira. Bogár László sem tud alternatívát felkínálni, ő csak (hamis) értelmezési keretet nyújt.
brabant89
2013. április 16. 14:36
Amiket Bogár ír, azok nagyon tetszetős dolgok, egy baj van velük, hogy nem igazak. "A szabadság, a szuverenitás és a demokrácia értéktelen színpadi kellékek csupán, a feladatuk csak annyi, hogy a globális színjáték látványtechnikáját hitelesebbé tegyék. A formális törvényhozó rendszer, a parlament ebben a gépezetben már csak olyan törvényeket hozhat, amelyek e láthatatlan globális hatalom stratégiai érdekeinek megfelelnek" Ezt akár maga Marx is írhatta volna, tudjuk, a kommunisták nem is tettek különbséget autoriter illetve demokratikus rendszerek között, számukra mind kapitalista volt. Különbség pedig van, nem is kevés. "Ha mégsem ezt tennék, netán az adott emberi közösségérdekeit szolgáló saját pénzt bocsátanának ki, akkor a globális pénzhatalmi rendszer azonnal olyan átváltási arányokat hozna létre, amelyek mellett az adott emberi közösség vagy a teljes elzárkózást választja, vagy önmagát semmisíti meg." Esetleg valami példát tudna erre mutatni Bogár László? Amennyire én tudom, régóta komoly érdekellentétet jelent Kína és pl. az Egyesült Államok között az, hogy Kína nagyon alacsonyan tartja valutájának árfolyamát. Kína esetében mégsem beszélhetünk sem teljes elzárkózásról, sem önmaga megsemmisítéséről. A napokban éppen arról lehetett olvasni, hogy Japán is belekezdett valutájának gyengítésébe.
Zokni
2013. április 16. 14:05
Ez az ember meg van lőve. (Ő is.) Nemhogy a pénzt, mint minden égi és földi gonoszság eredőjét ábrázolja, hanem ráadásul még meg is személyesíti. "Az aranyon ült, az aranyon..." De hát nem is költő. Hanem valamiféle botcsinálta közgazdász. Vagy politikus. Vagy egy ember, aki "megcsinálja magát".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!