Földtörvény újratöltve

2013. április 02. 12:41

Most még maradnom kell, ki kell tartanom, az általam képviselt ügyek mellett ki kell állnom.

2013. április 02. 12:41
Ángyán József
greenfo.hu

„Jól van? Ma nem volt semmi rendkívüli a Parlamentben?

Nem, nem. Ott ülök az egyik gyönyörű oszlop mellett, az utolsó sor szélén a frakcióban, ahova áthelyeztek. Ott is maradok most már, míg le nem zárul a földügyi törvénycsomag vitája, elfogadása. Akkor lehet, hogy az oszlop másik oldalára kerülök, ott ülnek a függetlenek. De most még maradnom kell, ki kell tartanom, az általam képviselt ügyek mellett ki kell állnom. Ez a történet ugyanis már nem rólam, hanem az országról, a vidékről és annak népéről, azokról az emberekről szól, akiknek mást ígértünk, és akik – lehettek néhány százezren - az én szavamra is hallgatva szavaztak a mostani kormányzó politikai szövetségre. Ezért nem álltam fel a rám – meggyőződésem szerint alkotmányellenesen - kirótt bírság vagy a miniszterelnöki nyílt színi durva megalázás ellenére sem.

Elég zavaros a politikai paletta, bár a káoszban egyidejűleg a profilok is tisztulnak. Lesz a Vidékstratégiát akarók pártja? Van-e elég erő, akarat?

Az úgynevezett rendszerváltás óta eltelt 20-25 évben egyre világosabbá válik, hogy valójában két érdek feszül egymásnak. A nemzetközi és a vele szövetséges helyi tőke érdekei ütköznek a közösségekével. Magyarországon az eredeti tőkefelhalmozás és a globalizáció folyamatai erősítik egymást, és ez akkor válik igazán veszélyessé, ha a közösségek állama dezertál, átáll a tőke, a „pénzeszsákok” oldalára. Ezt a folyamatot éljük most már hosszú ideje. A kormány – sajnos azt kell mondjam hasonlóan elődeihez és ráadásul főként a föld, a vidék kérdéseiben - megmutatta, melyik oldalon áll. Én már, koromnál fogva, nem akarok pártot alapítani, de fontos volna, hogy a tisztességes emberek összefogjanak. Járom a vidéket és beszélgetek különböző városi és vidéki, helyi közösségekkel, fiatalokkal és idősekkel, de a magyarság velünk élő nagyszerű, emblematikus személyiségeivel is a kialakult helyzetről és a megoldási lehetőségekről. Abban bízom, hogy hamarosan egymásra találnak azok a tisztességes csoportok, amelyek számára létkérdés az eredeti vidékstratégia végrehajtása. Az igazi „nép-pártiak” talán össze tudnak kapaszkodni. Én ebben az egymásra találásban szeretnék nekik segíteni, közvetíteni. Ha a politikai szerepvállalás mellett döntenének a Vidékstratégia mögé sorakozók, még pártot sem kellene alapítaniuk, hiszen az élőlánc mozgalom pártként is be van jegyezve. Szerintem jóval többen vagyunk, mint amennyi látható. A többség azonban ma még hallgat és várakozik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MérlegElőd
2013. április 03. 13:27
Nem mindegy? Állítólag a mai posztkomcsijaink, legyen az bármilyen színezetű, Nagy Imréék sírjánál állítólag hitet tettek a mult lezárása mellett? Nem? Ja? ...hogy máig nem az van? Kik akadályozzák ezt hol ennek, hol másik a szlogeneneinek bedőlve?
nimród
2013. április 02. 17:07
Kiváló, tisztességes és okos embernek tartom Ángyán Józsefet. Sajnálom a közte és a kormányzat között kialakult konfliktust. Azonban kételyeim vannak az álláspontjával kapcsolatban. Nem vagyok ugyan agrár szakértő, de van némi fogalmam a nagy rendszerekről, és a megváltoztatásukkal járó nehézségekről. Az Ángyán és hívei által támogatott, családi gazdaságokon alapuló modell ideális megoldás lehetne hazánkban is. Elvben. A problémát a modell hazai megvalósíthatóságában látom. Nyugat-Európában (pl. Dániában, Ausztriában, Bajorországban) évszázados fokozatos fejlődés eredményeképpen alakult ki a mai agrárrendszer. Ott nem tették tönkre a bolsevikok a falut, a parasztságot, úgy mint nálunk. Az apáról-fiúra öröklődő, egyre magasabb szakmai képzettséggel párosuló tapasztalat és a gazdálkodáshoz szükséges tőke fokozatosan halmozódott fel. A gazda-mentalitás meg végig megmaradt. A magyar falvak többségében, volt TSZ szakemberektől és néhány vállalkozó szellemű gazdálkodótól eltekintve, ez mind hiányzik. Pláne abban a nagyságrendben, hogy az egész magyar mezőgazdaság erre a modellre épülhessen. Márpedig sem a tőkét, sem a szakértelmet, sem a gazda-mentalitást nem lehet valamiféle "nagy ugrással" létrehozni. Nagy a veszély, hogy egy elhamarkodott átmenet beláthatatlan következményekkel járó kárt okozhat, az amúgy sem túl erős magyar mezőgazdaságnak. Nagyon óvatosan és körültekintően kell eljárni. Szerintem mindenképpen szükséges egy viszonylag hosszú átmenet. És még így is óriási bravúr lenne egy nagyszámú, rátermett magyar gazda réteg "megteremtése". A témáról nagyon hasznos volna egy nyilvános (pl. TV) vita Ángyán és a kormány agrárszakemberei között.
nyuggközgazda
2013. április 02. 17:01
„ Azt, hogy a nép fia vagy, igazolnod, sejh, ma nem azzal Kellene honnan jössz, - azzal ecsém: hova mész.” (Illyés Gyula)
Ászok
2013. április 02. 15:00
Kitartás Ángyán úr! Egyetértek önnel. De biztos lehet abban nem marad következmények nélkül az a rablóhadjárat amit földügyekben megéltünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!