Nehéz így koalíciót kötni

2013. március 26. 07:34

A Fidesz még mindig képes a szavazót mobilizálni: gyűlöletkampánnyal, Kubatov-listával, akárhogyan is, de eredményesek. És ez ellen a baloldalnak nincs eszköze. Interjú.

2013. március 26. 07:34
Lakner Zoltán
Lakner Zoltán
168 Óra

– Pedig túl vagyunk a választási ciklus felén, s általában a kormánypártok népszerűsége ilyenkor a legalacsonyabb. Bár tény, a Fidesz a 10 százalékos rezsicsökkentéssel már megkezdte az országos kampányát.

– Közvélemény-kutatások igazolják, hogy ez sok szavazatot hozott nekik. Ám azt nem tudhatjuk, a rezsicsökkentésnek mekkora a befolyása a helyi erőviszonyokra. Ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy a Fidesz még mindig képes a szavazót mobilizálni: gyűlöletkampánnyal, Kubatov-listával, akárhogyan is, de eredményesek. És ez ellen a baloldalnak nincs eszköze. Hiába utazott az MSZP és az Együtt 2014 egész vezérkara Dunakeszire: nem tudták az embereket mozgósítani. Világosan látszik, a demokratikus ellenzéknek sem szervezeti, sem politikai válasza nincs a kormányzati sikerpropagandára.

– Dunakeszin a Fidesz képviselője majdnem abszolút többséget szerzett. A szocialisták jelöltjét még az Együtt 2014 favoritja is megelőzte. Bajnaiék ezt úgy kommentálták: korszakváltás kezdődött! Lehetséges, hogy az MSZP legyőzését lényegesebbnek tartják a Fidesz megbuktatásánál is?


– Inkább arról van szó, hogy a demokratikus ellenzéki pártoknak egyelőre az a legfontosabb: minél nagyobb politikai tőkét gyűjtsenek maguknak – egymással versenyezve. Úgy számolnak: később e megszerzett tőke birtokában majd megegyeznek egymással. A koalíciós feltételeket pedig az diktálhatja, aki jobb erőpozícióban lesz. Csakhogy ennek a taktikának óriási kockázata van: félő, addigra annyi sebet ejtenek egymáson a leendő szövetségesek, hogy már a beszélgetni sem lesz kedvük. Nehéz így koalíciót kötni. Másfelől ha valóban összefogásban gondolkodnak, nem ártana még 2014 előtt tesztelni az együttműködést. Ezért is kellene, hogy már az időszakos választásokon kipróbálják: sikerül-e közös jelöltekkel több választót megnyerni, és aktivizálni a bizonytalan szavazókat. Ha a demokratikus ellenzéki erők sokáig folytatják a rivalizálást, előfordulhat, hogy az összefogás próbája és vizsgája is az országgyűlési választás lesz. És az ilyen vizsga eredményessége nagyon kétséges.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 215 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2013. március 26. 12:11
"Nehéz így koalíciót kötni" Akkor nem lesz koala. Lesz majd megint baltás 2/3 hadd cumizzon tovább a magyar ha az kell neki...
Kal
2013. március 26. 11:38
Ez a túlhangsúlyozott "összefogás-képtelenség" egyre inkább egy átgondolt stratégia részének tűnik, mellyel két legyet akarnak ütni egy csapásra: egyrészt amikor eljön az utolsó pillanat, akkor már a "demokratikus" ellenzék pártvezetői nyugodtan fognak tudni osztozkodni a hatalmi pozíciókon, mert majd azt lehet mondani, hogy "sajnos már nincs idő" a baloldali pártokon belül a demokratikus döntéshozatalra, minden baloldali "közkatonának" el kell fogadnia a vezetők egymás közti alkuit. Másrészt elaltatják, vagy éppen elbizakodottá teszik a jelenlegi kormánypártok vezetőit és szavazótáborát, hiszen láthatóan "olyan erőtlen" az ellenzék. Ugyanakkor közismerten a baloldali pártok is nagyon hatékonyak tudnak lenni a pártfegyelem érvényre juttatásában, ha ezen múlik az elvesztett pozíciók visszaszerzése...
kuwiq
2013. március 26. 11:32
Igazi móka mikik ezek a balliberek. A dunakeszii történésekből például mindjárt győzelmi jelentéseket gyártottak, holott a ballib oldal látványos veszteségeket szenvedett hasonló részvétel mellett, mint az előző választás volt, a Fidesz és a Jobbik viszont nominálisan több szavazatot szerzett az előző választáshoz képest. Az E2014PM jelölt is csak azért kapott ennyit, mert a független jelölt most nem indult, ugyanez a nő előző alkalommal összesen 100 szavazatot kapott... De nincs is min csodálkozni, hogy nem tartanak sehol, hogy nem is álltak még össze, meg nem is nagyon látszik, hogy terveznék, ha ilyenek a szakértőik. De tegyük fel, hogy összeállnak - és?
Bro222
2013. március 26. 11:22
"Lehet erre azt mondani: ezek hagyományosan jobboldali települések, tehát nem meglepetés a fideszes siker." Hát ez igencsak sántít, se Szentendre, se Dunakeszi nem hagyományos Fidesz körzet. Így kell elsilányítani más sikerét. "Ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy a Fidesz még mindig képes a szavazót mobilizálni: gyűlöletkampánnyal, Kubatov-listával, akárhogyan is, de eredményesek. És ez ellen a baloldalnak nincs eszköze." Gyűlölet kampány?! Nincs eszköze?! Hát pont a gyűlöletkampány az eszköze, melyet olyan ingoványos talajon álló állításokkal támasztanak alá, melyek rögtön bedőlnek a tények elhangzása után. És hol alkalmazzák? 168 óra, FigyelőNet, HVG, Index, Origo, Népszava-ATV-Klubrádió, Magyar Narancs, Népszabadság, Hócipő TV2-RTL (és a tucat hozzáhasonló szemétlerakat csatorna) Facebook, és a megszámlálhatatlan blog...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!