Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Ha az európai közösséggel az együttműködés reális lesz, akkor konszolidációs program indulhat, ha nem, akkor folytatódhat az unortodox gazdaságpolitika.
„Ráadásul külpiaci kitettségünk nem csökken! Miután a belső gazdaság motorjai állnak, csak és kizárólag a feldolgozóipari exportnak köszönhetjük jövőre (is) a gazdasági teljesítmény esetleges gyarapodását – akár össze is jöhet a minimális, kormány által tervezett növekedés, ha »beindulnak« az Audi, a Mercedes és az Opel gyárai. Eközben reális azzal is számolni, hogy a 2013-as év aligha hoz majd pozitív fordulatot a világgazdaságban: az unión belül sok a megoldatlan kérdés, a tengerentúli borongás sem tűnik átmenetinek, és az elmúlt hónapokban tapasztalt globális hozamvadászat ellenére korántsem biztos, hogy likvidek lesznek a piacok.
Jelenleg pedig itt állunk IMF-hitel nélkül, jegybanki változásra készülvén, illetőleg fennáll az esélye annak is, hogy Magyarország kötelezettségszegési eljárásban marad az uniónál. A kormány azonban gyakorlottan mozog a kényszerpályán – eddig a kedvező globális klíma miatt szerencsénk volt, azonban erre alapozva nem lehet 2013-ban is tizenegyest rúgni.”