„hvg.hu: Konjunktúrája van az összefogások meghirdetésének, önök is próbálkoztak már ezzel korábban, akkor nem nagyon jött be. Most nem akarnak újra nekifutni?
S. A.: Az LMP mindig is nyitott volt a tárgyalásokra és a párbeszédre, nem csak most, hogy már platformunk is van ilyen néven. Szívesen beszélgetünk – a híresztelésekkel ellentétben feltételek nélkül. Az alkotmányosság helyreállításának programjáról például nem elég, ha az LMP és az MSZP csak 2014 tavaszán kezd tárgyalásokat. De azt is gondolom, hogy felelős ellenzéki erő most nem hatalomtechnikai kérdésekkel van elfoglalva. Minket jobban izgat az, hogyan lehet 2014-ben az ország sorsán fordítani. Csekély mértékben hoznak lázba ezek a játszadozások.
hvg.hu: De egy olyan helyzetben, ahol a képviselők kiabálnak egymással frakcióüléseken, hihetetlen indulattal beszélnek egymásról, hogy lehet normális munkát végezni?
S. A.: Természetes, hogy nehezen. Januárban megpróbáltuk szőnyeg alá söpörni ezeket a vitákat, de nyilván nem lehet már ezen a ponton. Arra azért számos példa van az európai politikatörténetben, hogy nagyon éles stratégiai, ideológiai viták vannak egy párton belül, akár évtizedeken keresztül is, és a párt ettől függetlenül sikeres: elég csak az angol Munkáspártra és Tony Bennre gondolni.
Ezek a belső platformok nem szakadtak ki, ezért is fogalmaztam úgy, hogy a platform megalakulása erősítheti is akár a pártot, hiszen ha a konfliktusok nem elfojtódnak, hanem láthatóvá válnak, akkor az esélyt nyújt a kezelésükre is. Ráadásul egy pártnál erőt adhat, ha szélesebb ideológiai spektrumot tud átfogni, egy ökopártnál pedig kifejezetten érték a sokféleség. Azok a pártok sikeresek, amelyek nem bezárkóznak, nem egy szubkultúrát képviselnek csak, hanem nyitottak.
hvg.hu: Három út látszik az LMP előtt: elfogadja Bajnai Gordonék felkérését a tárgyalásokra – ez a kongresszusi határozattal nagyjából kiesett. Új pólust hoz létre parlamenten kívüli civil szervezetekkel, vagy pártokkal, a harmadik pedig, amiről ön is beszélt, hogy pártként kell úgy megerősödni, hogy kormányváltó tényező legyen 2014-ben az LMP. Hol tartanak most?