A kevesebb hülye vagy a több hülye a jó?

2012. december 10. 21:27

Nincs opció arra, hogy a néhány szemfülesebben túl, bárkinek legyen jövője építészként ebben az országban? Európában? a világon.

2012. december 10. 21:27
került kialakításra
került kialakításra

„Szakkollégistaként nyilván furcsa lenne azt állítanom, hogy minden rendben van, hiszen pont azért menekültem a szakkollégiumi rendszerbe, mert különben mérhetetlenül elviselhetetlen lenne számomra az az egyetemi képzés, ami BASZOTTUL NEM ÉRTELMISÉGIEKET KÉPEZ. Hanem javarészt szakbarbárokat. Ez pedig a mérnöki képzésekben hatványozottan így van. Nehéz elképzelni, hogy társadalmilag és kulturálisan felelős mérnököket képezne egy egyetem ahol a hallgatók nem tanulnak átfogóan társadalomelmélet, és semmilyen körülmények között nem kerülnek kapcsolatba a kortárs magyar kultúrával az egyetemen falai között, ott ahol elvileg értelmiségi szocializációjuknak folynia kéne. Mindezen túllépve építészhallgatóként kevesebb üdvözítő dolgot tudok elképzelni, minthogy lecsapják az építészképzésben résztvevők számát. 240-280 építész-tervező évente (csak a műegyetemen!), ráadásul a fent említett butább fajta szakbarbár építész, a legkevésbé sem az amire ma igény van BÁRHOL, vagy ami bármilyen szinten előre mozdíthatná az épített környezetünk minőségét, vagy ahhoz való viszonyunkat. A most kilépő építészgenerációk elvesznek. Nincs opció arra, hogy a néhány szemfülesebben túl, bárkinek legyen jövője építészként ebben az országban Európában a világon. A kilépő építészgenerációk azzal a tudással amit ők az ország különböző építészképzéseiben kapnak elvesznek, felszívódnak, mintha nem is lettek volna. Kérdés, hogy egy ilyen helyzetben számít-e bármit is ha csökken a keretszám, túl azon hogy megnőnek az én munkaerőpiaci esélyeim. Nem a több hallgató, vagy a kevesebb hallgató hozhat létre egy jobb Magyarországot, hanem az ha az elfuserált posztszocialista egyetemi képzési struktúrákat felszámolják.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
orion
2012. december 11. 09:07
Nekem van három sarjam. Az első költségtérítéses diplomás. A második állami finanszírozású egyetemista, de sikeresen talált egy plusz-vastagon fizetős- képzést, amire a terveihez szüksége van. Emiatt előszedtem a nagyanyám "hogyan főzzek 10 forintból" stílusú receptjeit.(hozzáteszem, azok oktatják pénzért, akik amúgy is....) A harmadik teljes gőzzel készül, hogy megcsípjen egy állami finanszírozású helyet. És úgy jutottak idáig, hogy az általános és középiskolákban végig kísérleteztek velük. Mindezek ellenére lettek olvasott, színházba járó, sportoló, a világ dolgai után érdeklődő, nyitott emberek, egyik sem szakbarbár. Ehhez nem kellett ám olyan kurva sok dolog, csak nevelés és példaadás. Az is igaz, hogy egyik sem építész és nem is készül annak! :Đ
RAMBO
2012. december 11. 08:42
Igazad van. Fűtést tervezni ötvenezerért, behelyettesíteni szobánként egy képletbe (ökölszabály: ahány légköbméter, annyi négyzetméter/3 radiátor) tényleg elképzelhetetlen társadalomelméleti képzés nélkül. Kortárs magyar művészeti oktatás nélkül pedig szinte népirtás.
pikkpakk
2012. december 11. 07:36
Egy kérdés .... Ki futtatta fel anno annyira az egyetemi létszámokat ? szerintem a fityesz 1998-2002 között....
Soma
2012. december 10. 22:35
Nekünk már mindegy. Heller, Göncz, Hiller, P. Mária Zita, meg egy csomó filozófus, közgazdász a balliberális oldalon, mind-mind non plusz ultra! Innen kezdve már nincs hová fejlődni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!