A siker és annak titkai

2012. szeptember 25. 11:45

Összefoglalva, a sikernek ugyan a küszöbén állunk, de hogy valóban képesek leszünk-e belépni a valóságos társadalmi sikerek világába, az még a jövő zenéje.

2012. szeptember 25. 11:45
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

A miniszterelnök kijelentése kapcsán már azon is érdemes lenne elmélázni, hogy vajon valóban alkalmas-e az ország sikerének érzékeltetésére az a három mutatószám, amelyet Orbán Viktor a beszédében felsorolt. Vajon az adósság kérdése valóban alkalmas-e arra, hogy rajta keresztül a magyar társadalom a saját sikerességét lemérhesse? Az elmúlt negyven év során ugyanis lényegében ugyanazt az adósságot görgetjük magunk előtt, és egyelőre semmi jele annak, hogy bármilyen esélyünk lenne kikeveredni ebből a csapdából. A »siker« inkább az lehetne, ha akadna végre a magyar eliteknek egy olyan csoportja vagy reprezentánsa, amely, illetve aki nevén nevezné a dolgokat. És amint arra Bibó István rámutat, »lényeglátó realista«. Tehát a túlfeszült lényeglátás, illetve a hamis realizmus helyett valóban képes a kivihető megoldások megtalálására. Az adóssággal kapcsolatban már sok győzelmi jelentést hallhattunk az elmúlt évtizedek során, aztán mindig kiderült, hogy a csökkenése csak átmeneti jelenség volt, a növekedése pedig kis időn belül újra felgyorsult. Arról nem is beszélve, hogy általában csupán annyi történt a látszólagos sikerek idején, hogy az adósság megjelenési formája módosult, de az adósság egésze nem csökkent. Az elmúlt két év során tapasztalható látszólagos adósságcsökkenésnél alighanem erről van szó. A magánnyugdíjrendszer nemzetstratégiailag egyébként helyes felszámolása nyomán annyi történt, hogy az eddigi explicit adósságot implicit adóssággá alakítottuk át. Vagyis az eddig konkrét állampapírokban megjelenő államadósság ezentúl az állam hosszú távú nyugdíjfizetési kötelezettségeként, vagyis lényegében adósságaként jelenik meg. És noha erről nincs papír, de attól még ez a helyzet. Az állam persze megteheti, hogy nem vagy csak részben veszi figyelembe ezeket az adósságokat, de akkor ezzel a saját pénzügyi adósságát rátolja az állampolgárok egy csoportjára, ami azt jelenti, hogy az addigi pénzügyi természetű adósságból társadalmi adósságot csinál. Ez utóbbi azonban hosszú távon azért lehet nagyon veszélyes, mert búvópatakként rombol-roncsol, és olyan szociális aknamezőt hozhat létre, amelynek kezelési költségei akár még az adósságszolgálat költségeinél is nagyobbak lehetnek. Vagyis nem biztos, hogy jó vásárt csináltunk. Tehát Magyarország adósság szempontjából egyelőre nem tekinthető sikeres államnak.

Sikerességünk másik eleme Orbán Viktor szerint a versenyképességünk javulása. A versenyképesség kérdését éles viták övezik folyamatosan, tehát olyan sikerkritériumra hivatkozni, amelynek alapvető kategóriái körül nincs akárcsak hozzávetőleges konszenzus sem, szintén nem látszik igazán szerencsésnek. Persze ez abban az értelemben is igaz lehet, hogy az egyes tekintélyes globális intézmények olyan jellemzőket tekintenek a versenyképesség javulását jelentő mutatóknak, amelyek éppen az ország kifosztását szimbolizálják. Például az alacsony bérek és adók többnyire versenyképesség-növelő tényezők, miközben ez az állam és az állampolgárok elnyomorodását, hosszú távon az ország komplex ökológiai, szociális, kulturális hanyatlását hozza magával, mint ahogy az Magyarország esetében is történt. A globális tőke profitszempontjainak megfelelő versenyképességi mutatók ugyanis az ország lakói számára akár újabb kudarcok kiindulópontját jelenhetik.

És végül el kell gondolkodnunk azon is, hogy a foglalkoztatás terén elért eredmények valójában mit is jelentenek számunkra. A valóban jelentős foglalkoztatásnövekedés felerészben a közmunkaprogramoknak köszönhető, ami persze társadalmilag fontos célokat tartalmaz, de nem igazán helyettesíti a valóságos foglalkoztatásnövekedést.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 166 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
becike4
2012. szeptember 25. 20:08
MIABÜDÖSKURVAANYÁDSIKERRŐL BESZÉLEZABAROMÁLLAT?????
radír
2012. szeptember 25. 15:52
Egyszer már a közgazdasági lángelméknek is a tükörbe kellene nézniük,de jó alaposan.Ez a negyven év,meg ahol most állunk,az mind a munkájuk,szakértelmül gyümölcse.Nekünk a második istencsapása,a hozzáértő közgazdász agymeneink. Kiváncsi lennék,ki volt aki 1974-ben, az első kölcsön felvételéről döntött a PM-ben.Mert erről népszavazást nem tartottak akkor.Az összes "Dimitrov téri fiút" nevén kéne már nevezni,akik azóta,az állami felsőkörökbe munkálkodtak,döntéseket hoztak.A másik érdekes tulajdonságuk,a piac és működtetőik feltétel nélküli szolgálata és imádata.Evvel fordítottan arányos a saját nemzettestvéreik iránti szeretetük és tiszteletük.Ennyire is szolgálják őket,vagyis a hazát. Nekem hányingerem van tőlük, Bokrostól a Járaiig. Ők sohaem szenbesülnek az elért eredményekkel,olyanok mint a verebek,mindíg visszaszállnak az ágakra,csak éppen egy másikra.
szintiboj
2012. szeptember 25. 14:22
"Például az alacsony bérek és adók többnyire versenyképesség-növelő tényezők," Amíg ezzel próbálkozunk addig nem is lesz itt siker! Svájc, Norvégia, Finnország, Svédország, Dánia stb. Ezek az országok az alacsony béreikről és alacsony adóikról híresek???? És hol is állnak ezeken a versenyképességi listákon....??
Akitlosz
2012. szeptember 25. 13:36
Az adósságot kicsit több idő alatt, mint ahogyan összejött, azaz kb. 50 év alatt vissza lehetne fizetni. Ehhez "csupán" egyensúlyi költségvetés kellene. Azaz nem lehetetlen, de a politikusoknak ehhez nem fülik a foguk. Ők a lehető legtöbb pénz elköltséséről akarnak dönteni a hivatali idejük alatt, így a hitel számukra eszményi eszköz. Felveszik, elköltik, a visszafizetés pedig az utódokra, illetve az adófizetőkre marad. Az államadósság igazából sohasme csökkent, folyamatosan növekedett. Mivel azt pénzben célszerű mérni, a hitelezők is pénzt várnak vissza, nem százalékot. Százalékkal nem lehet adósságot törleszteni. A százalékolás, hogy mekkora az államadósság a kiscica farkának hosszához képest bizonyára nagyon érdekes adat, de keveseket hat meg. "Például az alacsony bérek és adók többnyire versenyképesség-növelő tényezők, miközben ez az állam és az állampolgárok elnyomorodását, hosszú távon az ország komplex ökológiai, szociális, kulturális hanyatlását hozza magával, mint ahogy az Magyarország esetében is történt." Nagy hiba volt a béreket és az adókat is beleírnia ebbe a mondatba. A bérekre igaz, amit ír, az adókra nem. Az alacsony adók ugyan nem vezetnek az állampolgárok elnyomorodásához, éppen ellenkezőleg, s valóban hasznosak a gazdaságnak, és az állampolgároknak is. Míg a magas adók révén dagadtra hízott, pazarló, korrupt állam ugyan nem az. Úgyhogy ebben téved a cikkíró. Kár, hogy a megalapozatlan véleményét úgy akarja eladni, hogy a helyes, megalapozott véleményével teszi azt egy mondatba. :-( A foglalkoztatásban pedig valóban a piacról élő valódi munkahelyek számítanak csak, amelyek termelik az adóbevételeket, és az olyan munkahelyek nem, amelyikeknél az adófizetők pénzéből adják a fizetéseket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!