Gyurcsány szavazóit nem lehet kidobni az ablakon

2012. július 03. 15:45

Feri személyes népszerűsége egy többszázezres körben brutálisan erős. Enélkül a szavazói bázis nélkül Orbán Viktor rendszerét leváltani nem lehet. Interjú.

2012. július 03. 15:45
Molnár Csaba
Ezt így hogy?

Lehet, hogy így lesz, de amellett nem mehetünk el, hogy Gyurcsány Ferenc személyét joggal vagy jog nélkül – sokan épp az együttműködés akadályaként említik. Számos vezető LMP-s politikussal beszélgettem, akik azt mondják: az MSZP-vel való későbbi összebútorozást még meg lehet majd magyarázni, mondván ez az MSZP már nem az az MSZP. De, teszik hozzá, a Gyurcsány Ferenccel való »kényszerházasságot« már nem fogják tudni és nem is akarják beadni a választóiknak. Az MSZP pedig nemrég megfogalmazott stratégiai dolgozatában kerek-perec leírja: a DK választóit szükség esetén egy az egyben el tudják majd csábítani, az összefogásnak pedig Gyurcsány személye a legnagyobb gátja. Vagyis, lehet, hogy a választói kényszer kierőszakol majd egyfajta együttműködést, de jelentős tömegeket pedig épp az tántoríthat majd el az »olajfa-koalíciótól«, hogy abban Gyurcsány Ferenc is benne van. Ami pedig megint épp a közösen kitűzött cél elérését akadályozza.

Másképp látom. Szerintem jelentős tömeg épp akkor fog elmenni szavazni, ha létrejön ez a bizonyos »olajfa-koalíció«. Mert a jelentős tömeg egy közös dolgot akar: hogy tűnjön el Orbán Viktor. Ahhoz viszont, hogy Orbán rendszerét le lehessen váltani, az kell, hogy mindenki részt vegyen ebben. Méghozzá együtt. Amit az előbb mondott, vagyis hogy sokan éppen egyik vagy másik szereplő részvétele miatt fognak eltávolodni az »olajfától«, azt egyelőre semmi nem támasztja alá. Mindenki csak érzetekről beszél, de adatokkal nem bizonyítják. Épp ellenkezőleg: egy legutóbbi felmérés szerint az LMP után a DK a második legkevésbé elutasított párt. Vagyis a másodlagos pártpreferenciákról alig tudni érdemben valamit, és amit tudunk, az pedig épp azt mutatja: a DK inkább hoz és nem pedig visz. Hozzáteszem, mi rengeteget járjuk az országot és mindenhol azt tapasztaljuk: a többség összefogást sürget. Az atv.hu legutóbbi szavazása és a Szolidaritás legújabb felmérése is azt mutatta meg: a választók összefogáspártiak. Az MSZP és az LMP szavazói jobban összefogáspártiak, mint azt a politikusaik hiszik.

Mégsem érzi soha úgy, hogy Gyurcsány Ferenc személye – függetlenül attól, hogy amit mond és képvisel, azzal szemben adott esetben kevés ellenérv fogalmazható meg, de mégis – tehertételt jelent? Hogy azzal például, ha elmegy egy melegfelvonulásra, többet árt az ügynek, mint használ?

Tegyük hozzá, hogy rajta kívül más pedig nem nagyon megy el és nem nagyon áll ki ilyen ügyekben. De, hogy válaszoljak a tehertételre vonatkozó megjegyzésére: Feri személyes népszerűsége egy többszázezres körben brutálisan erős. Enélkül a szavazói bázis nélkül Orbán Viktor rendszerét leváltani nem lehet. Egyszerűen nem lehet, ezt mindenkinek be kell látnia. Azért, mert néhány LMP-s politikusban ellenérzések vannak Gyurcsány személyét illetően, dobjunk ki az ablakon néhány százezer kormányrendszerváltáshoz szükséges szavazót? A 2010-es kormányváltást követően készült egy kimutatás, amely bizonyította: ha a volt kormányfő maradt volna az MSZP elnöke a választásokig, akkor most nem lenne fideszes kétharmad. Tömegek voltak ugyanis, akik csak azért nem szavaztak az MSZP-re, mert a párt dobta Gyurcsányt. Vagyis nem csak olyan szavazók vannak, akiket Ön mond – akik épp a volt miniszterelnök személye miatt nem voksolnának -, de olyanok is, akik csak Gyurcsány személye miatt támogatnak valamilyen formációt. Ezekről a szavazókról nem szabad lemondani, mert nélkülük nem lesz kormányváltás.

Ha a kormányváltáshoz viszont az kell majd, hogy Gyurcsány Ferenc hátrébb húzódjon a politikai kirakatból: Ön szerint képes lesz rá? És Önök képesek lesznek erre kérni őt?

Gyurcsány Ferenc nem tehertétel, ezért ez a kérdés fel sem merül. Másfelől épp ő volt az elmúlt húsz évben az egyetlen, aki képes volt hátrébb lépni, amikor szerinte erre szükség volt. Amikor úgy érezte, hogy a személye terhet jelenthet, lemondott a miniszterelnökségről, majd lemondott a pártelnökségről is.

Vannak, akik szerint mindkettőt túlzott kényszerből és időn túl tette meg.

És vannak, akik szerint meg nem. A lényeg, hogy Gyurcsány Ferenc képes hátrébb lépni, ha annak szükségét érzi. De, hangsúlyozom: ez szóba sem kerül. Gyurcsány az egyik leginkább mozgósítani képes politikus vidéken. A fórumainkon teltházak vannak, legutóbb egy hatezres kisvárosban kétszázan zsúfolódtak össze. Az MSZP és az LMP rendezvényein ennél szerényebb létszám van rendszerint. A Demokratikus Koalíció vidéken tud elsősorban hozzátenni egy ellenzéki összefogáshoz. Ezt ki kell használni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 229 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagykutya
2012. július 04. 07:25
Miért nem ?
Jason Bourne
2012. július 04. 06:45
"Feri személyes népszerűsége egy többszázezres körben brutálisan erős." Csaba! A többszázezer az mennyi kb? Meg valami kimutatást, linket, hivatkozást láthatnánk e, vagy ez is csak egy ilyen álomkép?
kalasnyikov
2012. július 04. 04:52
tecsabi, nem a faszt......a kérdés csak az,hogy hányadik emeletről és mire essenek....DDDDDD
Hajdú Sógor
2012. július 04. 02:14
Mér pont a böszmé agyalágyultjait ne lehetne defenesztrálni? A királyi helytartót Slavatát és Martinicot titkárjaikkal együtt kidobták az ablakon – ez az aktus prágai defenesztráció néven ismert. A defenesztráció után a cseh nemzeti haderők nyílt háborút kezdtek a császári haderők ellen. Kibasszuk őket, és nyilt háborút kezdünk a hazaárulók ellen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!