Orbán Viktor: Mi, magyarok képesek vagyunk összefogni és közösen tenni hazánk jövőjéért
A munka nem áll meg a bérmegállapodással, jelentette ki a miniszterelnök.
Vasárnap Tusnádfürdőn elhangzott az, amit az erdélyi magyar közélet, de legalábbis annak egy jelentős része már az Erdélyi Magyar Néppárt 2011 végi bejegyzése óta remél: Orbán Viktor stratégiai szövetségesének nevezte meg a pártot.
„Korábban, az ugyancsak a korábbi református püspök vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vonatkozásában, már hangzottak el hasonló tartalmú kijelentések, miután azonban az EMNT természeténél fogva mégiscsak civilszervezet, és a júniusban lezajlott romániai önkormányzati választásokon a Fidesz egyik része a Tőkésékkel – s így az orbáni nemzetpolitikával – számos alkalommal szembemenő Szász Jenő vezette Magyar Polgári Párt mellett, míg egy másik – kevésbé hangos – vonala az EMNP-t támogatva kampányolt az ilyen módon előállt zavart valahogyan meg kellett szüntetni. Ezért rendkívül fontosak Orbán Viktor mostani, a 23. bálványosi szabadegyetemen elhangzott kijelentései. Sőt az is számottevő, amiről egyáltalán nem beszélt. A miniszterelnök egyszer sem említette az MPP nevét, azt azonban kiemelte: »idegen pálya« számára, amikor különbséget kell, hogy tegyen határon túli magyar pártok között. (...)
Tusványoson az EMNP vezetői részéről az elmúlt héten többször is elhangzott: ha az MPP őszi kongresszusán elsimulnak a személyi kérdések okozta hullámok, akkor megnyílik az út a két párt fúziója előtt, s a parlamenti választások előtt ebben az esetben csak a két alakulat képviselői kell, hogy egyeztessenek az együttműködésről.
Látható, hogy Orbán Viktor sem kívánja bagatellizálni az RMDSZ választóinak erejét s azt, hogy az erdélyi magyar voksolók többsége képtelen elszakadni sztereotípiáitól, amikor a szövetséget preferálja az RMDSZ számos megalkuvó bukaresti húzása ellenére. Ez utóbbiak az erkölcsi szempontok, amelyeken azonban a kormányfő sem kíván és nem akar túllépni. Mégis, a miniszterelnök is azt szeretné, hogy létrejöjjön Erdélyben az új egység, amely nélkül Romániában a magyarságnak nem lesz hatékony parlamenti érdekérvényesítő ereje. Az RMDSZ – magyar szocialista és szabad demokrata kapcsolatokból (is) táplálkozó – gőgösen fölényeskedő s a Fideszt mélységesen megvető első és második vonalas politikusaitól azonban nem várhatunk semmi biztatót az oly sürgető kiegyezés valószínűségét illetően. Az viszont árulkodó, hogy a szövetség politikai alelnöke és a fiatalabb nemzedékhez tartozó önkormányzati vezetői a kezdeti vonakodások ellenére megjelentek a tusnádfürdői táborban.”