Szinte örülünk

2012. július 05. 17:27

Az kormány stratégiája, hogy először előállnak egy lehetetlen gazdaságpolitikai elképzeléssel, aztán ami megvalósul, az jóval enyhébb. Az eredmény: az állampolgár szinte örül.

2012. július 05. 17:27
Felcsuti Péter
Magyar Narancs

„Ismert lélektani jelenség, hogy az emberek a jó és a rossz dolgokat többnyire valamilyen viszonyítási ponthoz képest értékelik: például ha valami nagyon jóra számítunk és kevésbé jó történik velünk, csalódottak vagyunk, másfelől, ha a várt rosszhoz képest kisebb rossz történik, megkönnyebbülést, sőt elégedettséget érzünk. Ez utóbbi jelenséget velem együtt sokan átérezhették az elmúlt két évben, amikor a kormány kétéves gazdaságpolitikájának különböző vargabetűivel szembesültek. (...) 

Most itt van a kormány legújabb tízpontos javaslata a munkáltatókat terhelő bérköltségek csökkentéséről. Két évvel ezelőtt (de már korábban is) a közgazdász-társadalom zöme az ilyen jellegű intézkedésekben látta a gazdasági válságból történő kilábalás egyik legfontosabb eszközét. Nem azért, mert önmagában munkahelyteremtő hatású lenne, hanem mert a válság idején mindennemű költségcsökkentés növeli a vállalatok számára a túlélés lehetőségét, és ezen keresztül  közvetve  a munkahelyek megtartásának esélyét. E helyett a kormány annak idején az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése mellett döntött. Mára lényegében pártállástól függetlenül szakmai konszenzus van a tekintetben, hogy ez elhibázott lépés volt, amely nem javította, valójában inkább rontotta a válságkezelés esélyeit. Így aztán a kormány által most előterjesztett intézkedéscsomagot akár a jó irányba tett lépésként is üdvözölhetnénk. Akkor most örüljünk?

A viszonyítás okozta lélektani hatást leszámítva azonban sok örömre megint nincs okunk. Ez az a csomag, amelyet az angol too little, too late-nek nevez, vagyis az intézkedés túl kevés és túl későn jön ahhoz, hogy érdemi eredményt hozzon a válságkezelésben. Ráadásul immáron értelmes fedezet sincs a tervezett 300 milliárdos bevételkiesés ellentételezésére.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berga
2012. július 06. 08:15
Komcsi munkásőr, semmi több. Annyit is ér a véleménye.
ordog666
2012. július 06. 07:00
Ebben a Tündérország stratégiában az a zseniális, hogy hosszú ideje semmi nem változott, de ezt nem veszi észre senki. A 2012. évi költségvetési vitában Illetékes Szaktárs 1,5 %. -os gazdasági fejlődést tervezett be, majd az ellenzék szokásos kétkedésére nyilatkozott, hogy a recesszió veszélye fel sem merül. A 2013. évi költségvetési vitában Illetékes Szaktárs 1,6 %. -os növekedést dobott be, amit felturbózott 2 %. -ra. Senkinek nem tünt fel a csodálatos hasonlóság? Mindenki mondja a magáét, közben a valós tények senkit nem érdekelnek ?
drieno
2012. július 06. 06:30
vajon honnan ismerős ez a módszer, már ha tényleg alkalmazzák? kupa elvtárs tudna mesélni az szja bevezetésekor nagyjából ezt a technikát alkalmazta aztán majd az lesz a következő, hogy eltanulják a böszmétől a dezinformációs technikát is, kiszivárogtatnak nektek valamit, csak hogy aztán jól megcáfolhassák igaz, nektek arra nincs szükségetek, a fékezhetetlen agyvelőtök úgyis mindent a harminckilencezerszeresére nagyít nem lehet, hogy itt van az eb elhantolva? lehet, hogy a saját vízióitok, rosszindulatotok az első, és persze, mivel senkinek eszébe se jutott ez a rémverzió, így aztán be sem következik? a végén a rohatt hozzá nemértők nem is azt csinálják?
Krupp Skya
2012. július 06. 06:26
Én is ürülök neked Felcsuti Péter. Jobb lenne ha nevet változtatnál Nagybányai Péterre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!