Hol köt ki a bolygó Hollande?

2012. május 07. 17:55

Lesz-e olyan ön-és közveszélyesen debil Francois Hollande, mint Medgyessy Péter?

2012. május 07. 17:55
Papp László Tamás
Kapitalizmus.hu

„A kérdés, amit a francia választások eredménye után minden józan elemző, közgazdász, publicista remegve tesz fel: lesz-e olyan ön-és közveszélyesen debil Francois Hollande, mint Medgyessy Péter? Vagyis, hogy betartja-e a demagóg, teljesíthetetlen, etatista populizmustól csöpögő választási ígéreteit? Befagyasztja az üzemanyag árát, emeli a jóléti költségeket, 75 százalékos (külön)adóval sarcolja a gazdagokat, a minimálbért felemeli, hatvanezer új tanárt vesz fel, s bizonyos szakmákban 62-ről 60 évre csökkenti a nyugdíjkorhatárt?

Eme program következetes végrehajtása a francia gazdaság – s azon keresztül a teljes Unió – totális összeomlásában végződne, beláthatatlan következményeket gerjesztve. Hajlok rá, hogy egyetértsek Molnár Gusztáv elemzésével a tekintetben, hogy az új elnök az „egy dolog a választási program, s más tészta a kormányzás” pragmatizmusának jegyében cselekszik majd. De meglehet persze, hogy csak a remény mondatja ezt velem. Medgyessy-típusú osztogatásokra, nyugdíj-és béremelésekre viszont aligha kerülhet sor.

Nem azért, mert ezeket Hollande biztos nem akarja, hanem azért, mert ha akarná, se tudná. Ugyanis, kedves etatisták, az osztogatást 2008-2009-ig sem az általatok oly hőn istenített állam tette lehetővé, hanem az állam által sarcolt piac. Míg a gazdaság többé-kevésbé növekedett, addig kibírta volna a jólét szerény, mértéktartó emelkedését. Csakhogy mind az állam, mind a kisember mohó volt. Addig vásárolta hitelből a státusszimbólumokat, nagyobb verdákat, menőbb kégliket, addig öntötte bele a pénzt a szociális kiadások feneketlen kútjába, mígnem oda juttatta magát, hogy a hitelek (és az azokból finanszírozott fogyasztás) mögött már nem volt reálgazdasági-tőkepiaci fedezet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vén Csataló
2012. május 08. 08:45
Hollande-ról mindent elmond, hogy a francia baloldal jelöltje volt. A francia baloldalról mindent elmond, hogy Hollande előtt Dominique Strauss-Kahn volt a jelöltje. Dominique Strauss-Kahn-ról pedig mindent elmond, hogy az IMF vezérigazgatója volt. Nem lesz itt semmiféle etatizmus. Nem lesz itt semmiféle semmiféle populizmus. Az volt a kampány az idióta francia választóknak. Most pedig jönnek a jóféle globalista hétköznapok. Esetleg tárgyalnak egy nagyot némi sajtóhabosítással, mielőtt Hollande bánatosan szétteszi a kezét, hogy hát ő mindent megpróbált, de sajnos a helyzet olyan rossz, hogy nincs más út, mint a megszorítás.
heep
2012. május 07. 19:04
"Befagyasztja az üzemanyag árát, emeli a jóléti költségeket, 75 százalékos (külön)adóval sarcolja a gazdagokat, a minimálbért felemeli, hatvanezer új tanárt vesz fel, s bizonyos szakmákban 62-ről 60 évre csökkenti a nyugdíjkorhatárt?" Ez egy jó program. Ha 1. Ha 75%-os különadó fedezetet ad a többi pontra. És ha a belátható időn belül a különadó dacára marad annyi gazdag ember, hogy minden évben fedezze az adójuk a többi programot. 2. Ha a "gazdag" definíciója tényleg a gazdagokat Mondjuk az évi 1 millió euró feletti jövedelmeket jelenti. És csak erre a plusz jövedelemre vonatkozik az adó, nem a már megszerzett ingó és ingatlan vagyonra. 3. Ha az állam is önmérsékletet tud tartani mind az adók mind a szociális kiadások tekintetében. Ehhez persze munkát kellene biztosítaniuk a sok millió Afrikából származó bevándorolt embernek is. 4. Ha meg tudják akadályozni, hogy ezek után mind a cégek mind a gazdagok külföldre menekítsék a tevékenységüket, a jövedelem forrásukat (offshore, másik országban bejelentett lakcím stb) Szóval ez elég reménytelen ötlet, de drukkoljunk nekik.
bolá
2012. május 07. 18:59
Szokásos neoliberális hablaty.
holnaPinap
2012. május 07. 18:49
az Istenadta mindig annyit költ, amennyit tud. a válság oka éppen az volt hogy az állam és a bankok összekacsintottak és elhitették hogy a kölcsönpénzből mindenki fullospecót meg csajozóskabriót vehet. jó lecke volt mindannyiónknak, remélem tanultunk belőle. (kivéve a franciákat)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!